WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“ALTYAPI OLMADAN ÜST YAPI OLAMAZ”

“ALTYAPI OLMADAN ÜST YAPI OLAMAZ”
Bu haber 24 Haziran 2020 - 13:05 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Saadet Partisi Tekirdağ il Başkanı Feti Pehlivan, yağmur yağışlarının ardından oluşan maddi hasarın ve su baskınlarının kronikleştiğini kaydederek, “Çözüm için esaslı bir çaba sarf eden ise maalesef yok! Bu konu bir parti meselesi değil. Bu konu insanını ve şehrini sevme meselesi! Bir belediyecilik anlayışı meselesi. Bu meselesinin çözümü için yatırımlar kadar bir zihniyet değişimine de ihtiyaç var! Şehirleri imha etmekle ihya etmek arasındaki farkı bilmeye ihtiyaç var!” ifadelerini kaydetti.

Pehlivan, “Tekirdağ ‘ın ve Türkiye’nin artık kronikleşen yağmur suyu sorunu ile yine karşı karşıyayız.” Değerlendirmesinde bulunarak, “Yine evleri ve işyerlerini su bastı, şu kadar maddi hasar oldu, ‘göle döndü’ haberlerini okuyor/izliyoruz. Yıllardır hatta on yıllardır gördüğümüz bir filmi, yeniden ve yeniden seyretmeye devam ediyoruz. Şu ildeki selde bu kanallar, bu ildeki selde diğer kanalların haber yaptığı, altyapı sorunlarının oya devşirilmeye çalışıldığı sahneleri tekrar tekrar yaşıyoruz. Oysa bu sorun Türkiye’nin birçok noktasında var. Hangi partili olduğu pek de fark etmeden her belediyede var!” diye konuştu.

“MEVCUT TABLOYU KABUL EDEMİYORUM”

Çözüm önerilerini de sıralayan Pehlivan, “Çözüm için esaslı bir çaba sarf eden ise maalesef yok! Bu konu bir parti meselesi değil. Bu konu insanını ve şehrini sevme meselesi! Bir belediyecilik anlayışı meselesi. Kaynakları doğru kullanma meselesi. Sel olması kadar yeraltı sularının yani artık akmayan, aksa da şebeke suyuna muhtaç olan tarihi çeşmelerimizin meselesi. Bu meselesinin çözümü için yatırımlar kadar bir zihniyet değişimine de ihtiyaç var! Şehirleri imha etmekle ihya etmek arasındaki farkı bilmeye ihtiyaç var! Beton ve asfalt esaretine son verebilme kararlılığına ihtiyaç var! Ortak akıla, yerel yönetimlerle merkezi idarenin insanlarımız için mutabakatına ihtiyaç var! Saadet Partisi Tekirdağ İl Başkanı olarak, mevcut tabloyu kabul edemiyorum.” Şeklinde konuştu.

“SORUNLAR HERHANGİ BİR BAHANEYE SARILMADAN DERHAL BİTİRİLMELİ”

Pehlivan, Tekirdağ için yeni planlamalar yapılması gerektiğine de vurgu yaparak, “Yıllar önce halledilmesi gereken problemlerin, bugün hala olumsuzluklara sebep olabilmesine üzülüyorum. Bu sorunların çözümü için de şu önerilerde bulunmak istiyorum; 1) Altyapıda parçalı yapıya son verilmeli. Altyapısı tek merkezden inşa edilmeli ve işletilmeli. 2) Zaten ayrı olması gereken yağmursuyu hatları ve kanalizasyon hatlarının birlikte kullanıldığı yerler hızlıca tespit edilip ayrıştırılmalı. 3) Yeni yağış rejimleri ve mevcut taşkınlar baz alınarak yeni planlamalar yapılmalı. 4) tüm dereler ıslah edilmeli. 5) Dere koruma bantları genişletilmeli ve bu bantlardaki yapılar istimlak edilmeli. 6) Şehir yüzeyinin yağmursuyu geçirgenliği toprak alanlar, uygun asfaltlar vasıtasıyla arttırılmalı. Bu sayede yeraltı sularının da beslenebilmesi sağlanmalı. 7) Şehrimizde yağmur suyunun evlerde kullanılmasını sağlayan sistemler teşvik edilmeli. 8) Yağmur suyu hasadı yapan sistemler teşvik edilerek yaygınlaştırılmalı. Herkes biliyor ki altyapı olmadan üstyapı olamaz. Tekirdağ ‘ın ve diğer şehirlerimizin sorunları, herhangi bir bahaneye sarılmadan derhal bitirilmeli.” Değerlendirmesinde bulundu.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV