WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Ayçiçeğinde buruk sevinç

Ayçiçeğinde buruk sevinç
Bu haber 09 Ağustos 2019 - 13:30 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ayçiçeğine verilen kilogramına verilen 2,5 liralık fiyat çiftçiler arasında buruk sevinç yaratırken, 2,80 TL’lik fiyatı bekleyen çiftçiler, “Bu fiyat da fena değil. Ancak emeğimizin karşılığı da tam olarak ödenmiş değil.” Açıklamasını yaptılar.

Her yıl Trakya Birlik tarafından açıklanan ayçiçeği alım fiyatlarının bu yıl Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli tarafından açıklanması sürpriz olarak karşılanırken, çiftçilere ayrıca ton başına 400 TL fark ödemesi ve 92 TL mazot-gübre desteği ile birlikte toplam 492 TL daha verileceği bildirildi.

AYÇİÇEĞİNE 2,5 LİRALIK FİYAT

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, 2019/2020 üretim sezonu ayçiçeği alım fiyatını açıkladı. Pakdemirli, yüzde 40 yağ oranlı, yüzde 9 rutubetli ve yüzde 2-4 yabancı madde içerikli yağlık ayçiçeği tohumunun fiyatının 2019/2020 üretim sezonu için 2 bin 500 TL/ton olarak belirlendiğinikaydetti.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile sektör temsilcilerinin bir süredir fiyat konusunda birlikte çalışmalar yürüttüklerini dile getiren Bakan Pakdemirli, çalışmalarının nihayete erdiğini söyledi.

GÜBRE VE MAZOT DESTEĞİ DE VERİLECEK

Üreticilere, açıklanan fiyata ilave olarak, Bakanlık tarafından da ton başına 400 TL fark ödemesi ve 92 TL mazot-gübre desteği ile birlikte toplam 492 TL dahaverileceğinin altını çizen Bakan Pakdemirli, “Açıkladığımız bu fiyatın ayçiçeği üreticilerimiz, sanayicimiz ve sektörün tüm birimleri için hayırlı, uğurlu olmasını diliyor ve bol verimli, bereketli hasat temenni ediyorum.” dedi.

Habertrak/Ferhat Akgün

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler