WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Balık kotası her yıl düşüyor”

“Balık kotası her yıl düşüyor”
Bu haber 02 Ekim 2019 - 13:59 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ Süleymanpaşa’da balıkçılık yapan Kaptan İdris Şermet, denizlerdeki kirliliğin her sene balık kotasının daha da azalmasına neden olduğunu belirtti.

Denizlerin temizliğinden herkesin sorumlu tutulması gerektiğini ve bu sorunun yalnızca bir kesime mal edilmemesi gerektiğine dikkat çeken Şermet, “Herkes birbirine zincirlemedir. Balıkçısından nakliyecisine, garsonundan müşterisine kadar herkes denizlerden sorumludur. Ama biz denizlerimizi koruyamıyoruz. Koruyamayınca da maalesef her sene balık kotası düşüyor.” Değerlendirmesinde bulundu.

Tekirdağ’ın merkez ilçesi Süleymanpaşa’da balıkçılık yapan Kaptan İdris Şermet, bu yıl istavrit ve hamsini az olduğunu belirterek, “Bu sene hamsi de az, İstavritte az. Eğer çinekop olmazsa balıkçı camiası biraz zorlanacak. Şimdiye kadarki tecrübelerimize göre bütün ümitlerimizi lüfer ile çinekopa bağladık” dedi.

Av yasağının kalkmasıyla geceleri balık avına çıkan balıkçılar, gündüzleri yunusların ağlara verdiği zararı tamir ediyor. Balıkçı Kaptan İdris Şeremet, bu yıl denizdeki verimden bahsederek, bu sene denizde hamsi ve istavritin az olduğunu, bütün umutlarını lüfer ve çinekopa bağladıklarını ifade etti.

“BALIKÇI CAMİASI ZORLANACAK”

İstavrit ve hamsinin denize bereket getirdiğini kaydeden Kaptan İdris Şeremet, “1 Eylül’de ‘Vira Bismillah’ dedik denize çıktık.  Bu sene belliydi palamudun olmayacağı. Şimdiye kadarki tecrübelerimize göre bütün ümitlerimizi lüfer ile çinekopa bağladık.  Denizde bizi korkutan istavrit balığıydı. Denizde istavrit ile hamsi olmasa diğer saydığım balıklar zaten göç balıkları. Onlar geçip gidici balıklar. İstavrit ile hamsinin olması denizde bereket vardır, balıkçı çarkını çevirir, ekmeğini çıkartır. Şimdi bu sene hamside az, istavritte az. Eğer çinekop olmazsa balıkçı camiası biraz zorlanacak” dedi.

“BALIK KOTASI DÜŞÜYOR”

Deniz kirliliğinden herkesin sorumlu olduğunun altını çizen Şeremer, “Herkes birbirine zincirlemedir.  Biz denize çıkar balık tutarız. Arabacısı, komisyoncusu ta ki garsondan müşterinin önüne gidene kadar. Bizim sırtımızdan geçiyor aslında ama denizlerimizde maalesef sıkıntı var. Denizdeki kirliliklerimize dikkat etmiyoruz. Bunu da tamamen balıkçıya mal ediyorlar. İşte ‘Balıkçı şöyle yaptı. Balıkçı böyle yaptı’ Hayır abicim bizim evdeki eşlerimiz bile suçludur. Lavaboya giden su kirliliğine kadar. Denizlerimizi koruyamıyoruz. Koruyamayınca da maalesef her sene balık kotası düşüyor” şeklinde konuştu.

“BU SENE PALAMUT YOK”

Yunus balıklarının ağlara zarar verdiğine değinen Şeremet, “Yunus balıkları geldiklerinde ağları yırtıyor. Oda hayvan, onun merasına tarlasına biz giriyoruz. Haliyle ben de aç olsam bende saldıracağım. Onların zarar verdikleri ağlarımızın tamiratını yapıyoruz. Akşam saatlerinde yine ‘vira bismillah’ deyip denize çıkacağız ve kısmetimize bakacağız. Ama dediğimiz gibi bu sene palamut yok. İstavrit hamsi az. Önümüzdeki ayın 15’inde lüfer, çinekop olursa dilerim ki bereketli bir sezon geçer. 1 Eylül’de hazırlıklarımızı yapmıştık. Eksiklikleri bazen yattığı yerden de arızalar oluşuyor. Sistemi çalıştırdıkça ufak tefek arızalar çıkıyor. Yırtılan ağlarımızın tadilatını yapıyoruz. Deniz saati geldi mi ağı içeri alıp tekrar denize açılıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler