WEB TV

HaberTrak Gazetesi Haberleri

Başkan Uyan: “Halkın önüne nasıl çıkacaksınız?”

Başkan Uyan: “Halkın önüne nasıl çıkacaksınız?”
Bu haber 03 Kasım 2018 - 12:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, belediye meclis toplantısına katılmayan meclis üyelerine rest çekti ve “Partiden istifa etmeniz yetmez. Yüreğiniz varsa meclis üyeliğinden de istifa edin. Halkın bütçesinin önünü tıkamayın” dedi.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, halkın yararına kullanılacak bütçeyi engellemek amacıyla reddeden, halkın meclisine katılmaktan kaçan ve CHP’den de istifa eden meclis üyelerine seslenerek “yüreğiniz varsa meclis üyeliğinden de istifa edin” dedi.

Marmaraereğlisi Belediyesi Kasım ayı meclis toplantısı Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan Başkanlığında toplandı.

Salt çoğunluğun sağlanamaması nedeniyle 5 Kasım Pazartesi gününe ertelenen toplantıda konuşan Başkan Uyan; “CHP’den istifa eden meclis üyeleri ve meclise katılmayan meclis üyelerimiz bana güvenmiyorlarsa ve halk yararına kullanılacak bütçenin geçmesini engellemeye çalışıyorlarsa meclis üyeliğinden de istifa etsinler. Onları kınıyorum. Kimse halkın hizmet almasını engelleyemez. Biz kendimizi halkımıza adadık, halka hizmeti ibadet kadar kutsal saydık” dedi.

MECLİSE KATILMADILAR

Yoklama yapılmasının ardından salt çoğunluğun sağlanamadığı meclise 10 meclis üyesinin katılmadığı belirtildi.

Meclis toplantısının ardından konuşan Başkan Uyan; “Salt çoğunluk sağlanamadığı için meclisimiz ertelendi.  Burada bugün çok kalabalık bir halkımız, yerel ve ulusal basınımız var. 4. dönemimde 20. bütçeyi gerçekleştiriyorum. Bizim 2018 yılı bütçemizin gerçekleşme oranı yüzde 90’larda. Tahmini yapılan bir bütçenin gerçekleşme oranını görüyorsunuz. Hayali bütçeler yapmıyoruz. Bu yıl bütçemiz 40 milyon TL’ydi. 2019 yılı bütçemiz ise bürokratlarımızca 45 milyon TL olarak öngörüldü. Görüyoruz ki; CHP’den istifa eden Fehmi Duman ve AK Parti grubundan Gürkan Sezginç, geçen haftaki komisyonların beşine de katılmadıkları gibi meclise de katılmadılar” diye konuştu.

“HALKIN MECLİSİNE KATILMAKTAN KAÇTILAR”

Meclise katılmayan meclis üyelerini kınayan Başkan Uyan; “Bütçeye ret vermelerine gerekçe göstermek istiyorlarsa meclise gelsinler. Gelsinler şu birimin bütçesi çok ya da az desinler. Bütçenin fasıllarına ayrılan paya itiraz etme hakları var. Meclis üyeleri dürüstlükten ödün vermemeli ve topluma hizmeti engellemeli. Bizden de giden meclis üyeleri var. Yanlış yapılan bir şey varsa halkın meclisinde tartışılır. Hizmetleri engellemeye çalışmak da nedir? Neden kaçıyorsunuz ki? Halkın önüne nasıl çıkacaksınız? Muhalefet yapmanın yöntemi vardır. Bütçe AK Parti’nin de MHP’nin de, CHP’nin de tüm halkın bütçesidir. Mecliste bütçe geçmiyorsa meclis başkanını koruma adına meclis üyeleri düşebiliyor. Ama hiçbir şekilde meclis başkanının önü kapatılamıyor. Bütçe engellenemiyor eski bütçeyle devam ediliyor. Burada olması gereken meclis üyeleri, eğer halk için kullanılacak bütçeyi engelliyorlarsa ben onları kınıyorum. Buraya gelin tartışalım, burası halkın meclisi. Korkuyorsanız ve İbrahim Uyan’a güvenmiyorsanız çıkın açıklayın. 4 dönemdir İbrahim Uyan’a güvenen halkın bütçesine engel olamazsınız. Kaçarak bu işler olmaz. Özellikle CHP’den seçilen meclis üyelerine bizim halkımız destek verdi. Komisyonlara, meclis toplantılarına gelmiyorsan, bize güvenmiyorsan sadece partiden değil meclis üyeliğinden de istifa et. Şimdi Fehmi Duman ve Mustafa Karaçay partiden istifa etmiş, yüreğiniz varsa meclis üyeliğinden de istifa edin. İbrahim Uyan’ı beğenmiyorsanız, sizi buraya getiren CHP’den de istifa edin. Ben sizleri istifaya davet ediyorum. Bu meclis üyeliğine sizi getirenlerin hakkını yiyemezsiniz.” diye konuştu.

“HİZMETİN ENGELLENEMEYECEĞİNİ BİLMİYORLAR”

Bütçeyi reddetmekle halkın yararına kullanılacak yatırımların reddedildiğini söyleyen Başkan Uyan; “Ben 1999’da nasılsam yine aynı dimdik ayaktayım. Vatandaşımıza gelecek hizmetleri engellemeye çalışıyorlar ama bunun bu yolla olmayacağını bilmiyorlar. 2019’da 30 Mart’ta yine buradayım. Benim bütçemi ne AK Parti, ne de CHP’den ayrılanlar engelleyemez. Çünkü bu halkın bütçesidir. “ifadelerini kullandı.

“ŞİKAYET EDENLERİN HEPSİ AYNI ŞİRKETİN ÇALIŞANI”

Bütçeyi reddeden bazı meclis üyelerinin demeç verdiği gazetelere değinen Başkan Uyan, “Kaptan Şirketler Grubu’nun gazetesini dağıtanlar, diğer gazeteleri de dağıtıyorlar. O gazetelere bakıyoruz CHP’den ayrılan Fehmi Duman’ın yalan yanlış iftiraları var. Zaten halkımız herkesin ne olduğunu biliyor. Bizim karşımızdaki siyasi partilerle mücadele etmemiz gerek. Kaptan Çebilerin bir müdürü Orhan Çebi var. O partileri dizayn etmeye çalışıyor. Soy ismini değiştiren bir kişi. Kendi ailesinin soy ismini bırakan bir kişi Marmaraereğlisi’nde siyaseti mi dizayn edecek? Onun içindir ki biz, 1999’dan bugüne kadar seçilmiş meclis üyelerimizle aldığımız kararla ‘ilçemizi tarih ve turizm yönünde geliştireceğiz.’ dedik. 20 yıldan beri neler istediler? Termik santralden, Seymen yoluna sanayiye, cam fabrikasına kadar birçok şey hedeflediler. Limanın arkasında Petrokok kömürü depolayacaklardı, davasını kazandık. Bizi şikâyet edenler de o şirketin çalışanları. Yüksek Okulu, Asfalt şantiyesini şikâyet edenlerin hepsi Kaptan Şirketler Grubu çalışanı. Ama tüm davaları kazanıyoruz. Halkımız, hepsini biliyor ve bu gazetelere itibar etmiyorlar.” diyerek sözlerini tamamladı.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler