WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Bir değerimize daha coğrafi işaret

Bir değerimize daha coğrafi işaret
Bu haber 29 Kasım 2019 - 13:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, iki yıldır sürdürdükleri yoğun çalışmaların sonuç verdiğini ve Karacakılavuz Dokuması’nın tescillendiğini kaydetti.

Şahin, Karacakılavuz Dokuması’nın Trakya’ya ait olduğu konusunda tüm çalışmaların tamamlandığını belirterek, “Böylece hem Coğrafi Tescil Belgesi alarak geçmişten gelen kültürümüzün, dokuma desenlerimizin kayıt altına alınması ve gelecek nesillere, çocuklarımıza bunun bir miras olarak bırakılması hem de tanıtım ve pazarlama noktasında coğrafi işareti almış bir belge, artık tüm Türkiye ve dünyada kabul ediliyor” ifadelerini kaydetti.

Trakya’nın geçmişinden gelen bir dokuma değerinin olduğunu vurgulayan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, “İki yıldır takip ettiğimiz başvurusunu Karacakılavuz’da Kooperatifteki ablalarla beraber Karacakılavuz dokumasıyla ilgili veya Trakya cicim dokumasıyla malum Trakya’nın geçmişinden gelen bir değeri var. Bu dokuma kültürü kendine has ürün çeşidi veya dokuma stiliyle daha çok Balkanları yansıtan bizim Trakya’mızda Rumeli’yi yansıtan desen çeşitleri artık dokuma farklılığıyla Trakya Cicim dokuması veya yeni adıyla Karacakılavuz dokumamız var. Biz bu değerlerimizi uzun yıllardır ablalarla İstanbul’a, Antalya’ya, Ankara’ya beraber giderek, hem dokuma tezgahlarımızı oraya götürdük. Hem de yöresel ürün fuarlarında tüm Türkiye’ye tanıtmaya çalıştık. Bu ürünleri yurt içi ve yurt dışı ziyaretlerimizde hediye olarak verdik. Tanıtmaya çalıştık” dedi.

“KARACAKILAVUZ DOKUMASININ TESCİLİNİ ALDIK”

Bu dokumaların Trakya’ya ait olduğu konusunda bütün çalışmaların tamamlandığına işaret eden Şahin, “Bu değerler nasıl bizlere ulaşmışsa, bizden sonra da gelecek nesillere aktarılabilmesi ve bu yapılan dokumaların kayıt altına alınması, kayıt altına alırken de bunun bir tescil süreci var. Malumunuz Sanayi Bakanlığımıza bağlı Coğrafi Tescil Bölümü var. Bu kapsamda Trakya Kalkınma Ajansı olarak çalışmalara başladık. Bu dokumaların Trakya’ya ait olduğu konusunda bütün çalışmalarımızı tamamladık. Çok şükür artık bu dokumanın Karacakılavuz Dokumasının Trakya’ya ait olduğunu bunu evrak bazında da tescil bazında da Ankara’da yaptırdık ve tescilini aldık.  Bundan sonra resmi olarak da tüm Türkiye ve dünyada bu dokuma stili Karacakılavuz ve Trakya Cicim Dokuması olarak kullanmış olacağız. Başka bir yerde hiç kimse bu tarzda bir ürün yapamayacak. Yaparsa bile ancak bizim tescil ettirdiğimiz şekilde yapabilecek. Hem böylece Coğrafi Tescil Belgesi alarak geçmişten gelen kültürümüzün, dokuma desenlerimizin kayıt altına alınması ve gelecek nesillere, çocuklarımıza bunun bir miras olarak bırakılması hem de tanıtım ve pazarlama noktasında coğrafi işareti almış bir belge artık tüm Türkiye ve dünyada kabul ediliyor” diye konuştu.

“COĞRAFİ İŞARET ALMA SÜREÇLERİ ÇOK ZOR SÜREÇTİR”

Tekirdağ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, dokuma kültürünün gelecek kuşaklara aktarılarak geleneğin yaşatılıyor olmasına değinerek, “Çuvalları yaparak kullandıkları bir sanatı işte o insanların torunlarının torunları unutmamışlar bugüne getirmişler. Bizim için önemli olan bu kadim geleneğin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılması. Coğrafi işaret alma süreçleri çok zor süreçtir. Gerçekten çok çetin bir süreç. Bu süreçlerden geçerken bütün sıkıntıyı Mahmut Bey’den Allah razı olsun Trakya Kalkınma Ajansı çekmiş” şeklinde konuştu.

“TEZGÂHLAR O ZAMAN BİR FABRİKA GİBİYMİŞ”

Karacakılavuz Küçük El Sanatları Kooperatifinden Fatma Çaylalı, kültürü babaannelerinin getirdiğini kaydederek, “Bu kültürü yaşatmamıza emek verdikleri için herkese teşekkür ederim. Bu kültürü bize babaannelerimiz gelirken getirmiş. Babaannelerimiz derdi ki bize bunlar o zaman geldi bunlara sahip çıkın diye. Bunlar o zaman bir tezgâhtan çıkmış. O tezgâh o zamanlar bir fabrika gibiymiş. O evin bütün ihtiyacı o tezgâhtan çıkıyormuş. O yüzden bunlara sahip çıkın derdi.   Babaannelerimiz biz buraya kadar getirdik. Sizde bundan sonra bunlara sahip çıkın derdi” açıklamasında bulundu.

Trakya Kalkınma Ajansı binasından düzenlenen toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ Kültür ve Turizm İl Müdürü Ahmet Hacıoğlu, Dokuma Kooperatifi’nden kadınlar ve gazeteciler katıldı.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV