WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Çiftçinin parasını ödeyin”

“Çiftçinin parasını ödeyin”
Bu haber 25 Aralık 2019 - 14:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu sertifikalı tohum destekleri, faturaları istenilen tarihler arasında olmadığı gerekçesiyle ödenmeyen çiftçilerin durumunu gündeme getirerek “ödeyin çiftçilerimizin parasını” dedi.

Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin cevaplanması isteğiyle verdiği soru önergesinde “Tarım ve Orman Bakanlığınca yayınlanan bir tebliğle çiftçinin sertifikalı tohum desteği alabilmesi için belirtilen ekim ayları içerisinde aldığı sertifikalı tohumları faturalandırması şartı getirilmişti. Ancak çiftçilerimiz, tebliğden haberleri olmaması nedeniyle faturalarını almamış ve fatura almak için, geçmiş dönemlerde yaptıkları gibi dosyalarını teslim edecekleri tarihleri beklemişlerdir. Bu gecikme nedeniyle de sertifikalı tohum desteklerini alamamışlardır” diyerek bu durumun çiftçileri mağdur ettiğini ifade etti.

Edirne’den örnek veren Doç. Dr. Gaytancıoğlu “Buğday eken ve kullandıkları sertifikalı tohumları 31 Aralık 2018 tarihine kadar faturalandırması gereken üreticilerimiz geçmiş alışkanlıklarıyla faturalarını bu tarihten sonra, Haziran 2019’da dosyalarını teslim edecekleri tarihe kadar olan bir dönemde almışlardır” dedi.

Türkiye’nin başka yerlerinde de benzer mağduriyetlerin yaşandığına dikkat çekilen soru önergesinde CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Gaytancıoğlu Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye “Faturaları istenilen tarihte olmadıkları için desteklemeleri alamayan çiftçilerimiz için yeni bir düzenleme yapmayı ve hak ettikleri desteklemeleri ödemeyi düşünüyor musunuz?” sorusunu yöneltti.

Haber Merkezi

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER