WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Çiğ süt destek ödemeleri başladı

Çiğ süt destek ödemeleri başladı
Bu haber 25 Mayıs 2019 - 13:39 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

 

Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, dün ödenmeye başlanan “çiğ süt destek ödemelerinin” litre başına 25 kuruş olarak önümüzdeki aylarda da devam etmesi gerektiğini söyledi.

Baykut, “Çiğ süt desteği umuyoruz ki Nisan’dan sonra da bu şekilde devam eder. Desteklemelerin kesinlikle düşürülmemesi gerekiyor. Artan girdi maliyetleri göz önünde bulundurulduğunda, çiğ süt destekleme fiyatının böyle devam etmesi şart” dedi.

Tekirdağ Süt Üreticileri Birliği Başkanı Şerif Baykut, sütün zamlanmasıyla yem fiyatının da aynı zamanda zamlandığına değinerek, “Tekirdağ’da tam destekleme tutarını bilmiyorum. Fakat Şubat- Mart aylarında 25 lira idi. İnşallah aynı destek Nisan’dan sonra da devam eder. Desteklemelerin kesinlikle düşürülmemesi gerekiyor. Çünkü; süt iki lira yaptığında, hemen arkasından yem fiyatı da 97 TL oldu. 21 protein süt yemi 97 lira oldu. Böyle sürekli zam yapıldığı için süt fiyatının 2 TL olmasının da bir anlamı kalmıyor” değerlendirmesinde bulundu.

“25 KURUŞ OLARAK DEVAM ETMELİ”

“Şu an sütün litresi soğutulmuş süt 2 lira. Yani çiftçinin eline 1.88-1.90 para geçer.” Diye konuşan Baykut, “Çiğ süt fiyatı artınca yem fiyatları da anında 90 TL’nin üzerine çıkıverdi. Geçen hafta yine zam geldi yem fiyatlarına. O sebepten dolayı destekler litre başına 25 kuruş olarak devam etmeli. Desteklerin devam etmeme olasılığı yok ama düşürülme olasılığı var. Belki 10 kuruş, 5 kuruş düşürülebilir. O zaman da desteğin bir anlamı kalmaz. 25 kuruş olarak devam ederse çok sevineceğiz. Çünkü geçmişte düşürmüşlerdi. Belirli bir destek bütçesi var çünkü. Ama inşallah düşürülmez.” İfadelerini kullandı.

Cuma günü saat 18.00’den sonra Şubat ve Mart ayı ödemeleri tek seferde ödenmeye başladı. Türkiye genelinde 2019 yılı Şubat- Mart çiğ süt desteklemeleri çerçevesinde, 254 bin 874 üreticiye 1 milyon 550 ton çiğ süt için 367 milyon TL destek ödenecek.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler