WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Cinsel suçta indirim kabul edilemez”

“Cinsel suçta indirim kabul edilemez”
Bu haber 30 Mart 2020 - 12:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu tarafından infaz indirimi ile ilgili gündeme gelen ceza kanunu ve ceza muhakemesi kanunundaki değişiklik süreci ile ilgili açıklamada; “Devlet sadece kendisine karşı yapılan suçları affedebilir. Cinsel suçta indirim, kapsamı ne olursa olsun kabul edilemez.” denildi.

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu tarafından yapılan açıklamada; “Bir süredir gündemde olan, infaz indirimini içeren yargı paketiyle ilgili çalışmalar Korona Virüs gerekçesiyle cezaevlerinin boşaltılması amacıyla hızlandırılmış ve aralarında Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemeleri Kanunu’nun da bulunduğu bir dizi kanunda değişiklik öngören tasarının taslak metni basına yansımıştır.

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu açıklamasında; “Bu şekilde; kadın örgütlerinin yoğun çabasıyla sürekli durdurulan; cinsel saldırı, çocuğun cinsel istismarı ve kadına yönelik şiddet suçlarının da infaz değişikliği kapsamına alınması cezaevlerindeki yoğunluk bahanesiyle bir kez daha gündeme getirilmektedir.  Bu durum, çocuk istismarı ve tecavüz faili olan ve kadınlara sistematik şiddet uygulayan birçok erkeğin dışarı çıkması, kadın ve çocukların hayatının tehlikeye girmesi anlamına gelmektedir. Bu indirimler, özellikle kadının ve çocuğun eve kapandığı bu günlerde çocuk istismarının ve kadına yönelik şiddetin daha da yaygınlaşmasına zemin hazırlayacaktır. “denildi.

Tekirdağ Kadın Dayanışma Platformu açıklamasında; Cinsel saldırı suçlularının tekrar cinsel suçu işledikleri eve gitmesi, tekrar o suçları işlemesi sonucunu doğuracaktır. Aynı zamanda, düzenlemenin yasalaşması durumunda dolaylı yoldan çocuk evliliklerinde de artış yaşanacak ve çocuk evlilikleri yapanlara yarar sağlayacaktır. Bu taslak yasalaşırsa hiçbir güvenlik ihtiyacını karşılamayacağı gibi güvensizlik ortamı büyüyecektir.  Cinsel suç kesinlikle kişisel bir suçtur ve devlet affetme hakkına sahip değildir. Devlet sadece kendisine karşı yapılan suçları affedebilir. Cinsel suçta indirim, kapsamı ne olursa olsun kabul edilemez. Başta kadınlar olmak üzere tüm kamuoyunu; çocuğun cinsel istismarının, cinsel saldırının ve kadına yönelik şiddetin önünü açacak; kadın ve çocukları faillerle bir araya getirerek ciddi risklere sebep olacak bu düzenlemeye karşı çıkmaya çağırıyoruz. Cinsel saldırı suçları aklanamaz. Biz kadınlar, kazanılmış haklarımızı korumak için mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!” denildi. Habertrak/Serhat Yeşilipek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler