WEB TV

HaberTrak Gazetesi Haberleri

“ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ”

“ÇÖZÜM ÜRETİLMELİ”
Bu haber 06 Aralık 2018 - 10:38 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Sağlık çalışanlarının gelir sorunlarına “Pansuman bile sayılamayacak tedbirler çözüm gibi sunuldu” benzetmesini yapan Türk Sağlık-Sen Tekirdağ Şube Başkanı Yalçın Gür, “Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Fakat bugün performansa dayalı döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale geldi. Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır” dedi.

“DÖNER SERMAYE SİSTEMİ YENİDEN DÜZENLENMELİ”

Türk Sağlık-Sen Tekirdağ Şubesi ve sağlık çalışanları Tekirdağ Devlet Hastanesinde, döner sermaye gelirlerindeki düşüşle ilgili basın açıklaması yaptı. Gür, “Döner sermaye sistemi yeniden düzenlenmeli” dedi.

“ÇALIŞANLAR ÇALIŞTIKÇA ÇOK KAZANACAK DENİLDİ”

Gür kurumların yaşadığı sıkıntılar sonucu sağlık çalışanlarının döner sermayeden yeterince faydalanamadıklarını vurgulayarak, “Performansa dayalı döner sermaye sistemi artık içinden çıkılamaz bir hale gelmiştir. Bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik vardı. Bugün performansa dayalı döner sermaye ücretleri 5,6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetler de çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğunu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların büyük artışlar olmasına rağmen döner sermayeler çalışanın olunca ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntı da döner sermayeler kullanıldı hakkı başkalarına dağıtıldı.” şeklinde konuştu.

“SAĞLIK ÇALIŞANLARI GEÇİNEMEZ HALE GELDİ”

Döner sermaye sorununa çare bulunmadığı gibi yok edilerek daha da azaltıldığına dikkat çeken Gür, “Sağlık çalışanlarına ilave ücret artışı taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi. Bir çalışanın evine borcunu ödemediğinden dolayı haciz gelirse, geçim sıkıntısı nedeniyle ailesindeki huzur bozulursa bunun vebali çalışanın emeğini yok eden ve bunlara kayıtsız kalanlardadır. Çünkü döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldı ama çare aranmadı, çözüm üretilmedi. Pansuman bile sayılamayacak tedbirler çözümler gibi sunuldu.” değerlendirmesinde bulundu.

“SAĞLIK BAKANLIĞI BU KONUYA ÖNCELİK VERMELİ”

“Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı.” açıklamasında bulunan Gür, “Malum- Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen harekete geçirilmelidir. Sağlık bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz; çalışanın döner sermayesi yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın. Döner sermayeler bir sorunun değil çalışan için ekonomik iyileştirmenin adı olsun.” ifadelerini kaydetti.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler