WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Ekonomik adımlar hakkında bilgi verdi

Ekonomik adımlar hakkında bilgi verdi
Bu haber 26 Mart 2020 - 10:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Öner, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından hükümete bugüne kadar iletilen taleplerin 19’unun sonuçlandığını bildirdi.

Başkan Öner, açıklamasında “Covid-19’un ülkemize girmesinden bu yana Babaeski Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) olarak, böyle zor dönemlerde alınacak desteklerin çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu zor günlerin atlatılmasında üzerimize düşen bütün sorumlulukları alarak üyelerimizi yalnız bırakmayacağız. Bundan sonra da taleplerin takipçisi olacağız. Üyelerimizi bilgilendirmeye devam edeceğiz” diyerek sonuçlanan 19 talebi şu şekilde sıraladı:

“Perakende, AVM, Demir Çelik, Otomotiv, Lojistik- Ulaşım, Sinema, Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil Konfeksiyon ve Etkinlik – Organizasyon sektörleri için Nisan, Mayıs ve Haziran’daki Muhtasar, KDV, SGK ödemeleri 6’şar ay ertelenecek.

KGF desteği 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, böylece 350 milyar TL’nin üzerinde ilave kefalet limiti sağlanacak. Kullandırımlarda likidite ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere öncelik verilecek.Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve ilave finansman desteği sağlanacak.

Kamu bankaları ve bazı özel bankalar tarafından vadesi gelen çek, maaş, kredi, dönem sonu faizi gibi ödemeler için ilave kredi limiti tahsis edilecek.

İhracatçıya stok finansmanı desteği verilecek. Reeskont kredisi geri ödemelerine 90 güne kadar vade uzatımı sağlanacak, yeni kullanımlara 12 ay ek taahhüt kapama süresi verilecek, kredi kullanım süreleri 240 güne ve uzun vadeliler için 720 güne çıkarılacak. Çalıştırılamayan personelin brüt maaşının %60’ına kadarının İşsizlik Fonu’ndan alınmasını sağlayan Kısa Çalışma Ödeneği süreci kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak.

Bu dönemde çalışılamayan mesainin telafisi için tanınan Telafi çalışma süresi 2 aydan 4 aya çıkartılacak.

Esnek ve uzaktan çalışma modelleri daha etkin hale getirilecek.

İcra ve iflas takipleri 30 Nisan’a kadar durdurulacak.

Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline ‘mücbir sebep’ notu düşülecek. Habertrak/Feyza Sevim

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV