WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

En küçük ramazan davulcusu Tekirdağ’da

En küçük ramazan davulcusu Tekirdağ’da
Bu haber 25 Mayıs 2019 - 16:21 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

 

 Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesine bağlı Karacakılavuz Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlar üç yaşındaki çocuğun davul sesiyle sahura uyanıyor. 

Minik boyuyla minik davulunu boynuna takan 3 yaşındaki Said Ensar, Ramazan süresince babasının peşine takılıp, dedelerinden kendilerine yadigâr kalan Ramazan Davulculuğu geleneğini sürdürüyor.

11 ayın Sultanı Ramazan ayında Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesine bağlı Karacakılavuz Mahallesinde yaşayan mahalle sakinleri minik Said Ensar’ın davul sesiyle sahura kalkıyor.  Dedelerden kalma Ramazan Davulculuğu mesleğine merak saran 3 yaşındaki Said Ensar Sirkeci, sahur vaktinde Ramazan Davulculuğu yapan babasının peşine düşüp, sokak sokak davul çalıyor. Minik Said Ensar Sirkeci’nin kuşak altıncı göbek olduğunu ifade eden babası Hasan Sirkeci, bu geleneği asırlar boyunca devam ettirmek istediklerini belirtti.

 “BU GELENEĞİ BIRAKMADIK”

Ramazan Davulcusu Hasan Sirkeci, dedelerinden kalma olan ramazan davulculuğunu devam ettirdiklerine değinerek, “Nesilden nesile kuşak altıncı göbek davulculuğunu devam etmekteyiz. 1885 yılında Bulgaristan’da dedelerimizin göç etmesinden sonra büyük dedeyle başlayan Ramazan’da davul geleneği ondan sonra çocuğuna, çocuğundan torunlara kadar yani bize kadar devam etti. Karacakılavuz merkez mahallesinde biz Sirkeciler bu geleneği bırakmadık ve devam ettirmekteyiz” şeklinde konuştu.

“DAVULU BOYNUNDAN DÜŞÜRMEK İSTEMİYOR”

Minik Said’in davul çalmak için inatla ve merakla beklediğini ifade eden Baba Sirkeci, “Ramazan davulunu bizimle birlikte çalmaya başladı. Kendi merakıyla bizimle birlikte sahura kadar beklemeler, hatta gündüz bile davulu çalmaya başladı. Davulu boynundan düşürmek istemiyor.  Bu geleneğimizi devam ettirmeye çalıştığımız kadar devam ettireceğiz. Karacakılavuz gelenek, örf ve adetlerine bağlı bir mahalle. İnşallah bu gelenek gittiği yere kadar gider. Said Ensar’la birlikte altıncı kuşak oluyoruz. Nesilden nesile devam ediyoruz. 6 kuşaktır Sirkecilerin sülalesinde davul devam ediyor” diye ifade etti.

“ONDAN DAHA KÜÇÜĞÜ YOK”

Ramazan Davulculuğunda minik Said’in en küçüğü olduğunu da vurgulayan Hasan Sirkeci, “Şu ana kadar Said Ensar’dan küçük Ramazan davulcusu görmedik. Zaten görülmediği için bu noktaya geldik. İnşallah dedelerimizden bize kalan bu yadigarı oda böyle devam eder. Bu güzel örf ve adetlerimizin sonuna kadar gitmesini istiyoruz” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler