WEB TV

HaberTrak Gazetesi Haberleri

Engelli bireylere göre iş imkanı yaratılmalı

Engelli bireylere göre iş imkanı yaratılmalı
Bu haber 04 Aralık 2018 - 11:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Engelli bireylerin en büyük sorunlarından birinin istihdam olduğunu belirten Süleymanpaşa Engelsiz Yaşam Derneği Başkanı Şerife Türüdü, “Engelliye göre iş değil de, işe göre engelli arıyorlar. Bizim engellilerimiz arasında da çok eğitimli, deneyimli, tecrübeli, yetenekli birçok kardeşimiz var. Bunların değerlendirilmeye alınması gerekiyor. Engelli personel alımı ve açığı da var. Ama hiç değerlendirilmeden; hep temizlik, çay getir götür işlerine alınmaya çalışıyoruz” dedi.

Engelli bireylerin üretime ve sosyal hayata kazandırılması adına Tekirdağ’da bir yaşam kompleksine ihtiyaç duyduklarının da altını çizen Türüdü, “Tekirdağ’da bulunan engellilerimizin değerli vakit geçirebilecekleri bir yaşam kompleksine ihtiyacımız var. İçinde atölyesinin, bilgisayarlarının olduğu, müzikle uğraşan arkadaşlarımızın yararlanabileceği bir alana ihtiyaç var. Üretim yapabilecek potansiyeli olan birçok engellilerimiz var” dedi.

“ERİŞİLEBİLİRLİK BİZİM EN BÜYÜK SORUNUMUZ”

Engelli bireylerin en önemli sorunlarından birinin erişebilirlik sorunu olduğunu işaret eden Türüdü, “Bizim sorunlarımız genel esasında. Sadece Tekirdağ olarak değil. Bütün Türkiye çapında yaşadığımız sorunlar birbirine benziyor. Erişilebilirlik bizim en büyük sorunumuz. Hiçbirimiz bir yakınımızın, akrabamızın komşumuzun evine gidip çay kahve içemiyor. Seyahat özgürlüğümüz yok. Şehir dışına ulaşım sağlayan otobüslerin hiçbirine bedensel engellilerin binme şansı yok. Zihinsel, görme, işitme engellilerimizin bedensel engellilere göre bu avantajı var. Ama bedensel engellilerin seyahat özgürlüğü yok. Şehir içi otobüslerde de sorun yaşıyoruz. Bizlere özel düzenlenmiş rampa ve uygulamalar var. Çoğunluğunu dahil etmemekle birlikte şoförlerimizle problemler yaşıyoruz zaman zaman. Çok duyarlı ve görevini layıkıyla yapan şoförlerimiz de var. Biraz insan faktörü devreye giriyor burada. İşini severek yapan insanların konusunda bu faktör ortadan kalkacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

“KALİTELİ VAKİT GEÇİRECEK ALANLARA İHTİYACIMIZ VAR”

Engellilerin üretime ve sosyal hayata kazandırılması adına Tekirdağ’da yaşam kompleksine duydukları ihtiyacın altını çizen Türüdü, “Tekirdağ’da bulunan engellilerimizin değerli vakit geçirebilecekleri bir yaşam kompleksine ihtiyacımız var. İçinde atölyesinin, bilgisayarlarının olduğu, müzikle uğraşan arkadaşlarımızın yararlanabileceği bir alana ihtiyaç var. Hem üretime katkı hem de sosyal aktivite yapabilmek açısından vakitlerini boş değil de bir şeyler üreterek geçirebilmek açısından çok değerli olacaktır. Üretim yapabilecek potansiyeli olan birçok engellilerimiz var.” ifadelerini aktardı.

“ENGELLİYE GÖRE İŞ YARATILMASI GEREKİYOR”

Türkiye genelinde azımsanmayacak bir topluluk oluşturduklarını kaydeden Türüdü, “Engelliler olarak istihdam sorunumuz var. Özel sektör de yaşadığımız sorunlar bunar. İşe göre engelli arıyorlar. Esasında kanun engelliye göre iş yaratılması konusunda çıkmıştı. Ama maalesef bizde tam tersi oluyor. Kendimden örnek veriyorum: seneler önce İŞKUR’a müracaat ettim. Benim kapasitem, iş gücüm veya yapabileceğim konularda bana çevre illerden fabrikalardan işler geldi. Ama ben ne bir servis aracına binebilirim ne de ilçe dışında bir yere git gel yapabilirim. İmkansız işler yani. Benim bilgi, beceri, deneyim ve eğitimime hiç uygun olmayan iş teklifleri geldi. Amaç sadece kanunu çıkarmakla olmuyor kanun uygulayıcıların bu konuları da denetlemesi gerekiyor. Evet engelli alımı var açığı da var biliyorum. Ama hiç değerlendirilmeden; hep temizlik, çay getir götür işlerine alınmaya çalışıyoruz. Bizim engellilerimiz arasında da çok eğitimli, deneyimli, tecrübeli, yetenekli birçok kardeşimiz var. Bunların değerlendirilmeye alınması gerekiyor. Zira biz Türkiye genelinde yüzde 12’yi temsil ediyoruz. Bunları aileleriyle çarptığımız zaman çok büyük bir rakama ulaşıyoruz.” şeklinde konuştu.

“ATÖLYE VE MALZEME TEMİNİ SIKINTILARI YAŞIYORUZ”

Süleymanpaşa Engelliler Derneği olarak Tekirdağ’da yürüttükleri faaliyetler hakkında da bilgi veren Türüdü, “Engelli ve ailelerin çalıştığı dernek olarak küçük bir üretim atölyemiz var. Halk Eğitim vasıtasıyla açılan cam kumlama kursumuz var. Kadife kutu yapımında ürünü ortaya çıkarıp, halk eğitime geri satıyoruz ki engellilerimize destek olsun diye fakat yer olarak ve malzeme temininde zorlanıyoruz. Daha fazla insana hitap etmek için pazar arayışındayız. Pazar ve malzeme açısından yetkililer elini uzattıkları zaman daha güçlü ve daha büyük atölye haline gelme amacındayız. En önemlisi de evinden çıkmayan bir engellimiz bir gün sosyal medyada şunu paylaşmış: ‘Bana nereye gidiyorsun? diye sorduklarında işe gidiyorum demek çok hoşuma gidiyor’ bir kişiyi bile dışarı çıkarıp üretime kazandırabiliyorsak o bizim büyük bir kazancımız oluyor.” diye konuştu.

“EMPATİ KURARAK DEĞERLENDİRME YAPMALIYIZ”

Dernek olarak köklü bir geçmişleri olmamasına rağmen aktif olarak çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Türüdü, sözlerini şu şekilde noktaladı: “4. yılımız olmasına rağmen çok aktif bir derneğiz. Elimizden gelenin fazlasını yapmaya çalışıyoruz. Ben olabilmek, biz olduğumuz zaman benim demektir. Eğer bunu becerebilirsek altından kalkamayacağımız yapamayacağımız hiçbir engel yoktur. Sorun biz olabilmeyi becerebilmek. Her türlü renkleriyle, farklılıklarıyla, birbirimizi kabul edip, empati kurup o şekilde değerlendirirsek hiçbir engelimiz kalmayacak. Toplum olarak bunu başarmalıyız.”

Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler