WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Geleceğe nefes oldular

Geleceğe nefes oldular
Bu haber 12 Kasım 2019 - 12:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü nedeni ile ülke genelinde düzenlenen 11 Milyon Fidan Dikimi etkinliği kapsamında Geleceğe Nefes 11 Milyon Fidan Uygulama Alanı Yeniköy’de fidan dikimi yapıldı.

Ağaç ve orman sevgisini geliştirmek ve çevreye karşı duyarlılığını arttırmak, ülkede yeşil dokunun geliştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla, “11 Milyon Fidan Dikim Etkinliği” ile 11 Kasım günü 11:11’de iki bin öğrenci ile geleceğe nefes olundu.

Türkiye’nin 81 ilinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ‘Geleceğe Nefes’ kampanyası kapsamında Tekirdağ’da birçok yerde fidanlar toprakla buluştu.

Program kapsamında saatler 11.11’i gösterdiğinde sirenlerin çalmasıyla fidanlar toprakla buluşmaya başladı.  Tekirdağ genelinde yapılan etkinlik çerçevesinde 100 bin fidan toprakla bulaşacak.

“KIBRIS KADAR TOPRAK EROZYONA KURBAN OLUYOR”

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, toprakları daha verimli hale getirmek için korumak gerektiğini aktararak, “Bu fidanların en güzel şekilde büyüyebilmesi için gereken her şeyi yapıyoruz. Fakat burada vatandaşlarımızdan da istediğimiz bir şey var. Bu ortaya konulan emekler boşa çıkmamalı. Yani biz bu fidanları korumalıyız. Bu fidanların kurumaması için elimden gelen her şeyi yapmalıyız. Yani her birimiz bu konuda kendimiz bir orman görevlisi olarak görmemiz gerekiyor. Aslında bakarsanız vatan görevlisi olarak görmemiz gerekiyor. Yani orman koruması sadece silahlı askerimiz vasıtası ile olmuyor. Sivillerde toprağımızı korumalılar mutlaka. Her bir yıl Kıbrıs kadar arazimiz erozyona kurban gidiyor. Onun için bu topraklarımızı korumamız, verimli topraklarımızı daha verimli hale getirerek korumamız gerekiyor. Gelecekte çocuklarımıza daha yeşil bir Türkiye, daha havası temiz bir Türkiye bırakabilmek içinde bugün atılacak bu adımların artırılması ve vatandaşlarımız tarafından da ayrı ayrı mutlaka sahiplenmesi gerekir” diye konuştu.

“DAHA İYİ BİR TÜRKİYE BIRAKMAK BİZİM GÖREVİMİZ”

Gelecek nesillere çok daha iyi bir Türkiye sunulması gerektiğini ifade eden AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, “İnşallah 81 ilimizin vatandaşı ile gerçekleştireceğiz. Tekirdağ’ımızda da bugün 100 bin fidanı toprakla buluşturuyoruz. Şu anda Süleymanpaşa İlçemizin Yeniköy sınırlarında 200 dekarlık alanda görüyorsunuz binlerce öğrencimiz, gencimiz, yaşlımız bütün vatandaşlarımızla gerçekleştiriyoruz. İnanıyorum ki bunlar birkaç yıl içerisinde burada büyüyüp, gelecek nesillerimize çok daha iyi bir Türkiye sunulması konusunda da önder olacak fidanlarımız dolayısıyla gelecek nesillerimize daha iyi bir Türkiye bırakmak bizim görevimiz bu görevi layıkıyla yapabilmek. Bu görevimizi de yapabilmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“BURADA BİZLERDE YERİMİZİ ALDIK”

Fidan dikim seferberliğinde yer aldıklarını belirten Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, “Fidan ekim seferberliğine Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcılığı Açık Ceza İnfaz Kurumu ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü olarak katıldık. Burada bizlerde yerimizi aldık. Etkinlik çerçevesinde ağaçlarımızı dikeceğiz. Bunların yine bakımı Açık Ceza İnfaz Kurumu görevlilerimizce ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü görevlilerince yerine getirilecek. Böyle bir seferberlikte yer aldığımız için mutluyuz” açıklamasında bulundu.

Tekirdağ’ın Süleymanpaşa İlçesi Yeniköy Ağaçlandırma sahasında düzenlenen fidan dikme etkinliğine Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, Tekirdağ Garnizon Komutanı Tankçı Kurmay Albay Cumhur Mustafa Kıcanaoğlu, Tekirdağ Orman İşletme Müdürü Ali Şen, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV