WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Hükümlülerden sosyal sorumluluk

Hükümlülerden sosyal sorumluluk
Bu haber 06 Temmuz 2019 - 16:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ- Muratlı karayolu üzerinde Tekirdağ Cezaevinde Cami ve Açık Ceza İnfaz İşyurdu Sosyal Tesisleri’nin açılışı yapıldı.

Geçen yıl Ekim ayında Tekirdağ-Murat karayolu üzerinde aralarında F tipi 1-2 ile T tipi 1-2 cezaevi de bulunan kampüs girişinde Tekirdağ halkına ve hükümlü-tutuklu ziyaretçilerine hizmet verilmesi amacıyla cezaevi personeli tarafından Adalet Bakanlığı onayıyla Kampüs Camii Yaptırma ve Yaşatma Derneği kurulup, Camii ve Sosyal Tesis yaptırma kararı aldı. Personelin yanı sıra hayırseverlerin desteği ile hükümlülerinde inşaatında çalıştığı camii törenle açıldı.

Tekirdağ Açık Ceza İnfaz Kurumu Müdürü Sami Koçak, toplamda bin metrekare alanda üzerinde inşa edildiğine değinerek, “Cumhuriyet Başsavcımız Sayın Güngür Karakoç’un himayelerinde Diyanet İşleri Vakfı, Tekirdağ İl Müftülüğü ve hayırsever vatandaşlarımızın ayni ve nakdi yardımlarıyla Tekirdağ Açık Ceza İnfaz Kurumu tarafından 2 bin metrekare alan üzerine inşa edilmiştir. Tekirdağ Açık Ceza İnfaz Kurumu Camii ve Sosyal Tesisi yaklaşık 2 bin 200 metrekare alan üzerinde 500 kişinin namazını kılabileceği camii, 250 metrekare market,500 metre kare açık kapalı kafeterya ve bebek bakım ünitesinden oluşmaktadır” dedi.

“Kafeterya tüm halkın hizmetine açık”

Kafeteryanın tüm halka açık olduğunu ifade eden Koçak, “Açılışını yaptığımız tesis tamamen hayırsever vatandaşlarımızın aynı ve nakdi yardımları ile Tekirdağ Açık Ceza İnfaz Kurumu İşyurdu tarafından inşaatı yaklaşık 800.000,00 TL harcama yapılarak tamamlanmıştır. Market bölümünde İşyurtlarında üretimleri yapılan yaklaşık 200 çeşit ürünün teşhir ve satışı gerçekleştirilmektedir. Kafeterya bölümü sabah 07: 00-23:00 saatleri arasında tüm halkın hizmetine açık. Kafeteryamızda sabah kahvaltısı, çorba, pide çeşitleri, ızgara çeşitleri, tatlı, soğuk ve sıcak içecekler müşterilerin sunumuna açıktır. Toplu rezervasyon yaptırma imkanı açık. Ayrıca alışverişlerde post makinası kullanılabilmektedir” diye konuştu.

“Temel amaç hükümlülerin var olan mesleklerini geliştirmek”

Temel amaç hükümlülerin topluma faydalı birey olmaları gerektiğinin altını çizen Koçak, “Tekirdağ Açık Ceza İnfaz Kurumu tekstil, fırın ve unlu mamüller, kafeterya, market, tarım ve seracılık, inşaat bakım ve tadilat işleri, soğuk demir işleri, temizlik hizmetleri, otopark işletmeciliği işkolları olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İşkollarında ücret karşılığında sigortalı olarak 450 hükümlü çalışma imkanı bulmaktadır. Hükümlülerimize 2019 yılı içerisinde 500.000,00 TL maaş ödemesi yapılmıştır. Yürütmüş olduğumuz faaliyetler sonucu 24.000,00 TL vergi, 64.000,00 TL hükümlü sigorta primi ödemesi yapılmıştır. Açık Cezaevi İnfaz Kurumumuzda temel amaç hükümlülerimizin var olan mesleklerini geliştirmek, yeni meslekler öğrenmelerinin sağlanması dolayısıyla topluma faydalı bireyler olarak kazandırılmaları hedefimizdir. Bu çerçevede Süleymanpaşa İlçe Müftülüğü, Milli Eğitim Müdürlüğü, Halk Eğitim Müdürlüğü, İl Tarım Müdürlüğü, Trakya Kalkınma Ajansı ve Denetimli Serbestlik Müdürlüğü ile yapılan işbirlikleri çerçevesinde hükümlülerimize mesleki ve kişisel becerilerini geliştirmeyi amaçlayan kurslar ve seminerler düzenlenmektedir. 2019 yılı içerisinde 243 hükümlünün mesleki kurslara katılımı sağlanmış ve kurslarımız devam etmektedir. Hükümlülerin okuma yazmaya teşvik edilmeleri kapsamında 1 ve 2’nci kademe 33, Açık Öğretim-Orta Okulu ve Açık Öğretim Lisesi 78, Açık Öğretim Fakültesi 10, Namık Kemal Üniversitesi bünyesinde 27 hükümlümüz eğitimlerini sürdürmektedir” ifadelerinde bulundu.

“Kampüsümüz için büyük bir eksiklikti”

Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, en büyük eksikliği giderdiklerini belirterek, “Camimiz tamamen hayırseverlerin ve Tekirdağ halkının katkılarıyla Açık Cezaevi Müdürlüğü bünyesinde bulunan hükümlülerimizin çalışması ve gayretleriyle tamamlanarak, hizmete girmiştir. Ben bu vesile ile hayırseverlerimize, inşaatta görev alan hükümlülerimize, gecesini gündüzüne katarak yine inşaatın bitirilmesinde büyük emeği geçen Tekirdağ Açık Cezaevi Müdürü Sami Koçak ve ekibine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Tekirdağ Cezaevi Kampüsünde 2 adet F Tipi, 2 adet T Tipi ve Açık Cezaevi olmak üzere 5 adet Cezaevi Müdürlüğümüz bulunmaktadır. Ziyarete gelen tutuklu ve hükümlü yakınları için ibadetlerini gerçekleştirecek yine yeme içme gibi gereksinimlerini karşılayacak imkanlar bulunmamaktaydı. Bu kampüsümüz için büyük bir eksiklikti. Şimdi bu eksikliği gidermiş olacağız. Yapımı ile tamamlanan cami ile birlikte caminin alt kısmında İşyurtları mağazası ve kapalı ve açık restoran yaparak, herhangi bir kısıtlı alan oluşturmadan tüm halkımızın hizmetine açmış bulunmaktayız. Camimiz ve sosyal tesisimizin inşaatında minare hariç tüm kısımlarımız hükümlülerimizin çalışmalarıyla tamamlanmıştır. Yine caminin iç kısmında bulunan minber, mihrap ve avizeyi de kendi atölyelerimizde yaparak, kullanıma sunmuş bulunmaktayız. Açık cezaevlerimiz bünyesinde bulundurduğu İşyurtu ile adeta bir eğitim kurumu gibi faaliyet göstererek, atıl olan iş gücünü üretime dönüştürerek, hem ülke ekonomimize hem de hükümlülerimizin bütçesine katkı sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

İl Müftüsü İsmail İpek’in yapmış olduğu dualar sonrasında protokol tarafından kurdele kesilerek, cami ve İşyurdu Sosyal Tesislerinin açılışı yapıldı.

Açılışa Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, İl Müftüsü İsmail İpek, Süleymanpaşa Kaymakamı Arslan Yurt, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel, Çorlu Cumhuriyet Başsavcısı Murat Yiğiter, kurum müdürleri ve kampüs personeli katıldı.

Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler