WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Şükrü Işık

Irkçılık İnsani Değildir

Irkçılık İnsani Değildir
Bu haber 07 Şubat 2019 - 10:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kendimi bildi bileli hiç ırkçı olmadım, tam tersi ırkçılığı kanım hiç bir zaman kaldırmadı. Çünkü hem duygu açısından hem düşünce açısından asla insanı gelmedi bana. Bu ırkına soğuk bakmak anlamına gelmesin sakın. Elbette bağlı olduğum topluluğun tüm insanı ve anlamlı siyasi ve sosyal değerleri ile gurur da duydum. Bu ulusumla ilgili utançlar yaşamadığım anlamına gelmez elbette.

Örneğin oteli ateşe verip onlarca insanın yanmasını ıslıklar çalarak sevinç nidaları izleyenler ne yazık ki benim ulusumdan olduklarını söylüyorlardı. Gene ne yazık ki yüzyıllar boyu bir mezhebi aşağılayarak yaşayanlar da bendendi. Ya da masum birine işkence etmekten zevk alan bir hayvanla yurttaş olmak gibi. Bu utançlarımı tarihe gömme ümidi ile başka gerçeklere irdelemek isterim.

Örneğin bu gün malum tehcirin 100. Yıl Dönümü. Biz, saf olduğumuzdan değil insan olduğumuzdan acı çekenlerin acısını paylaşmak duygu ve düşüncesini yaşarız. Tehcirde ölen Ermenilerin ölümünü üzüntü ile karşılar neden olanları kınarız. Lakin ırkçı Ermeni Taşnak katillerinin tehcirden önce Kayseri de Iğdır” a, Adana” dan Gümüşhane” ye yaptığı ve tehcire neden olan katliamları da Ermeni kardeşlerimizin kınamasını isteriz.

Ya da bu gün Azerbaycan” ın yüzde yirmisini Rusların terkinde işgal edip bir milyon insanı yurdundan kovup, kaçamayanları çocuk, kadın, yaşlı demeden katledenleri kınamaları da insanlık olmaz mı?  Hatta işgal ettikleri Karabağ” da yakaladıkları beş çocuğun derisini diri diri yüzüp kaç dakika da ölecekleri deneyini yapanları, bunu televizyonda anlattıranları, bunu dinlemekten haz alanları kınamak onurunu bizimle kimler yaşamak ister?

Açlık sınırında yaşayan Ermenistan halkını Türk düşmanlığı ile doyuran, Rus, ABD ve AB emperyalizminin uşak “prensi” aşağılık politikacıları kınamak önce Ermeni kardeşlerimize düşmez mi?

Demeleri gerekmez mi ?
” Arkadaş dedelerimiz Bizans zulmünden yılmışken, Alpaslan” ı hediyeler ile karşıladı, O” da bize has korumacı ayrıcalıkları ile Osmanlı” ya devretti, onlara Sadık Millet yeminleri verdik, zengin ve mutlu olduk, Özgür vatan aklımızdan bile geçmedi. Çünkü biz refahtık Osmanlı güçlü, bin yıla yakın böyle geldik. Ne zaman Osmanlı tüm cephelerde dağıldı, köyler kasabalarda “erkek” kalmayınca mı erkekliğiniz tuttu da masum insanları katlederek bağımsızlık istediniz. Bu topraklar hepimize yeteceken, bu utancı bize nasıl yaşattınız?

Bu kan emici düşmanlığı insanlığın onuruna adi bir hançer gibi nasıl sapladınız? Bu tehcirin asıl yaratıcısı olanların torunları düşmanlık tamtamlarından ne zaman vazgeçip, emperyalizme uşak olma yerine uygar dünyanın onurlu insanları ne zaman olacaksınız.”

Keşke, Asala terörünü lanetleyerek, Türkler bunu hak etmiyor.” Deyip Taksim”de kendini yakan bizim can kardeşimiz Ermeni soylu Arten Penik” in kendini yakmaya götürecek emperyalist saldırılara Ermeni toplumunun sessizliği bu kadar acı olmasaydı.

Veya merhum Hrant Dink” in arkadaşı diye tv çıkıp konuşan Prof Dr Selçuk Erez” kadar sesli olsaydınız. Aydın olma onuru; Emperyal algı dayatanlara teslim olmayı değil dik durmayı gerektirir. Tıpkı Prof Erez gibi. Tarihi, tarihçilerin yargılamasına itiraz etmek, “Hayır benim dediğim olacak !” diyen emperyal bir dayatmadır. Aynı zamanda onuru ve vicdanı olanlara bir test. Onurlu ve vicdanlı aydınlara selam olsun.

Bu gün emperyalist devletlerin hepsinde ırkçılık yasaktır, bu onların uygar duruşu değil, kurnazlığıdır. Kanını emdiği dünyaya ırkçılık yaparak yaklaşırsa büyük tepki çekeceğini bildiğindendir. Irkçılığı gerçekten lanetleyenler,  uşak ülkelerini niye ırk boyutunda birbirlerine boğazlatıyorlar ki. Gerçek uygar bizleriz, her yerde her zaman ırkçılığı lanetlemek için varız.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler