WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

İşsiz sayısında korkutan artış

İşsiz sayısında korkutan artış
Bu haber 16 Temmuz 2019 - 16:16 'de eklendi ve kez görüntülendi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in açıkladığı işsizlik rakamlarıyla ilgili yaptığı değerlendirmede TÜİK’in resmi rakamlarının Türkiye’deki işsizliğin boyutlarını göstermekte yetersiz kaldığına dikkat çekerek son bir yılda Türkiye’de işini kaybedenlerin sayısının 810 bine ulaştığına dikkat çekti.

“İŞSİZLİK ORANI SON 14 AYDIR ARTIŞINI SÜRDÜRÜYOR”

TÜİK’in açıkladığı Nisan ayı işsizlik verilerini değerlendiren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, TÜİK’in açıkladığı 2019 yılı Nisan dönemi işgücü istatistiklerine göre Türkiye’de işsiz sayısının son bir yılda 1 milyon 116 bin kişi artarak 4 milyon 202 bin kişiye ulaştığına dikkat çekti. İşsizlik oranın da 3,4 puan artarak yüzde 13’e çıktığını kaydeden Öztrak, “Nisan ayında mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı da 0,1 puan artarak yüzde 13,8 oldu. Mevsim etkilerinden arındırılmış işsizlik oranı son 14 aydır artışını sürdürüyor. Mevcut seride daha önce böyle bir şeyle karşılaşılmamıştı.” Değerlendirmesinde bulundu.

“GERÇEK İŞSİZ SAYISI 8 MİLYON CİVARINDA”

TÜİK’in resmi rakamlarının, Türkiye’deki işsizliğin boyutlarını göstermekte yetersiz kaldığına işaret eden Öztrak, “İş bulma ümidini yitirdiği için iş aramaktan vazgeçenler ile diğer sebeplerle işgücü piyasasından kopanların da hesaba katıldığı ‘geniş tanımlı’ işsiz sayısı, son bir yılda 1 milyon 363 bin kişilik artışla 6,5 milyona ulaştı. Aynı dönemde geniş tanımlı işsizlik oranı da 3,7 puanlık artışla yüzde 18,7 oldu. 2019 yılı Nisan döneminde eksik, yetersiz istihdam edilenler ile mevsimlik çalışanların da dahil edildiği gerçek işsiz sayısı ise 7,8 milyon kişiyi buldu.” İfadelerini kaydetti.

“SON BİR YILDA 810 BİN KİŞİ İŞİNİ KAYBETTİ”

“Bu yılın Nisan döneminde gençlerde işsizlik oranı 6,3 puanlık artışla yüzde 23,2’ye ulaşırken üniversite mezunu işsiz sayısı 209 bin kişilik artışla 1 milyon 29 bin kişi oldu. 2019 yılının Nisan ayı itibariyle Türkiye’de her dört gençten biri işsiz, her dört işsizden biri üniversite mezunu.” Açıklamasında bulunan Öztrak, “Türkiye’de istihdam son 6 aydır geriliyor. Nisan dönemi itibariyle son bir yılda Türkiye’de işini kaybedenlerin sayısı 810 bin kişi oldu. İstihdam kaybının sektörlere dağılımına bakıldığında inşaat sektöründeki sıkıntıların derinleşerek sürdüğü anlaşılıyor. Son bir yılda inşaat sektöründe 544 bin kişi işini kaybetti; son bir yılda işini kaybeden her 100 kişiden 67’si bu sektörden geldi. İnşaat sektöründe istihdam kaybı yıllık rakamlarla 13 aydır, mevsim etkilerinden arındırılmış aylık rakamlarla ise 15 aydır devam ediyor. Yine son bir yılda tarım sektöründe çalışan 329 bin, sanayi sektöründe çalışan 97 bin yurttaşımız işinden oldu. Diğer taraftan kayıt dışı istihdam oranı, 9 ay sonra yeniden yüzde 34’ün üzerine çıktı.” İfadelerini kullandı.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler