WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

İşverenlere yapılandırma kolaylığı

İşverenlere yapılandırma kolaylığı
Bu haber 08 Şubat 2019 - 10:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ SGK İl Müdürü Fatma Derya Alan, GSS ve SGK yapılandırmalarından yararlanan işverenlere borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacağını belirterek, yapılandırma haklarının devam ettiren işverenlerin borcu yoktur belgesi alarak istihdam teşviklerinden yararlanabileceklerini kaydetti.

Tekirdağ Sosyal Güvenlik İl Müdürü Fatma Derya Alan, Tekirdağ İŞKUR İl Müdürü Yaşar Esen, Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay’ı makamında ziyaret ettiler.

SGK ve İŞKUR İl Müdürlerinin ziyaretlerinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Tekirdağ TSO Başkanı Günay, her iki kurum müdürüne de yürütülen çalışmalar ve uygulanan teşviklere dair aktarmış oldukları bilgiler nedeniyle teşekkür etti ve Tekirdağ TSO üyelerini SGK ve İŞKUR desteklerinden faydalanmaya davet ediyorum ifadelerine değindi.

Gerçekleşen görüşmede Tekirdağ SGK İl Müdürü Fatma Derya Alan Genel Sağlık Sigortası (GSS) ve SGK Prim Borçlarının Yapılandırmaları ile ilgili şu bilgileri aktardı: “7143 sayılı kanuna göre SGK’ ya olan sigorta prim borçlarını yapılandırmak için müracaat ettiği halde peşin ödeme veya borç taksitlerini süresinde ödemeyen ve bu nedenle yapılandırmaları bozulanlara, 28 Şubat’a kadar ödeme yapmaları halinde yapılandırma hakları devam edecektir.

Yapılandırmadan faydalanan işverenlerin istihdam teşviklerinden ve sağlık hizmetlerinden de yararlanmaya devam edecekler. Borçların yapılandırılmasıyla kanun gereği uygulanan gecikme zammı ve cezası yerine Yİ – ÜFE’ ye göre güncellenen borcun peşin veya 2 ayda bir taksitler halinde ödenebilecek ve yapılandırmanın bozulmasına sebep olan süresinde ödenmemiş taksit/peşin ödeme tutarlarını geç ödeme zammı ile birlikte 28 Şubat’a kadar ödenebilecektir. 2018 Aralık ve 2019 Ocak aylarında ödenecek taksitler ile 31 Aralık 2018 tarihine kadar ödemesi gereken GSS Prim borçlarının da gecikme zammı uygulanmaksızın şubat sonunda ödenebilecektir.

BORCU YOKTUR BELGESİ ALAN İSTİHDAM TEŞVİKLERİNDE FAYDALANABİLECEK

Yapılandırmadan yararlananlara borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak olup, yapılandırma haklarının devam ettiren işverenlerimiz borcu yoktur belgesi alabilecek istihdam teşviklerinden yararlanabileceklerdir.

Bağkur’lu sigortalıların hizmet süreleri dondurarak veya yapılandırmalarını devam ettirerek sağlık hizmetlerinde yararlanmaya başlayabilecekler, hem Bağkur’lu hem de genel sağlık sigortalılarının yapılandırma kapsamına giren borçları dışında 60 günü geçmeyen prim borçlarının bulunmaması kaydıyla, bu tarihe kadar borcuna bakılmadan tüm sağlık hizmetlerinden yararlanılabilecektir.” dedi.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler