WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Feyza Sevim

Kendi hikâyene razı olmak

Kendi hikâyene razı olmak
Bu haber 17 Ocak 2020 - 10:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Daha çok yaşamış olmakla daha az yaşamış olmak arasında hayata bakış anlamında büyük farklar var. Daha çok yaşamış olanlar, hayatının önceki bölümlerini yaşayıp geçtikleri için bu farkları görebiliyor. Daha az yaşamış olanlar içinse hayat hep ucu açık bir cümle gibi. Onlar için hayaller kırılmış, hedefler tam olarak başarılamamış, hiçbir duygu tam anlamıyla eski değil. Çünkü duygular bile gerçekten karşılığını bulup yaşanılmamış.

Dolayısıyla dünyaya baktıklarında sonsuz sayıda ihtimalin gelecekte onları beklediğini düşünüyorlar. Oysa seçeneklerimiz o kadar da çok değil. Önüne bir hayatın taşıyamayacağı kadar çok hedef koyan insanların yarı yolda yorulup yere yığıldığını, yürümeye devam etmeye inancını kaybettiğini görüyoruz. Çok yaşayanlar, her şeyin gelip dayanacağı bir yer olduğu bilgisini tecrübe eden insanlar. O yüzden daha temkinliler. Daha az yaşamış olanlar ise eskilerin bu hallerini, yaşamak konusundaki çekingenliklerine ya da deneyip de başarılı olamamışlıklarına bağlıyorlar.

Kendilerininse; genç heyecanları, o heyecanlarla kurulan hayalleri, hayattan daha fazlasını alabilmek adına olan hırsları var. İnsan önüne çıkan doğru ve yanlış seçenekler arasında seçimler yapıyor. Sıkıntı, o seçeneklerin fazlalığında.

Mevcut düzende insanı, sanki sonsuz seçenekler arasından dilediğini seçebilecek bir güçte olduğuna inandırmaya çalışıyorlar. Bunun yaptıkları ticaretleriyle ilgisi var. Her insanın seçeneklerini kendi hikâyesinin imkânlarıyla sınırlandıran pek çok engel var oysa. Orta yaşlı insanlara bakın; her ne muradım varsa gerçekleştirdim diyebilen çok az insan var. İnsanın mutluluğunu, sahip olduğu maddi imkânlar garanti ediyor olsaydı, “Başardım” diyen insan sayısı herhalde çok fazla olurdu. Ama mutluluk, biliyoruz ki insanın duygularıyla yolunu bulabileceği bir yer. İnsanın hayatıyla barışık, hikâyesine razı olarak yaşaması yaşadığı dünyayı içine sindirmesinden geçiyor. Hikâyenize razı olursanız, hikâyenizin sınırları içinde nice zengin nimetlerle beraber yaşadığınızı görebilirsiniz.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER