WEB TV

HaberTrak Gazetesi Haberleri

Kırklareli’nin geleceği sempozyumu

Kırklareli’nin geleceği sempozyumu
Bu haber 06 Aralık 2018 - 12:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Trakya Üniversiteler Birliği çalışmaları ve işbirliği çerçevesinde Kırklareli Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti.

Düzenlenen “Bölgesel Kalkınma ve Üniversitelerin Rolü: Kırklareli’nin Geleceği Sempozyumu”  Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü’nde yapıldı.

Sempozyum programına; Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Kırklareli Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Neziha Musaoğlu, Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Altıntel,  Kırklareli İŞKUR Müdürü Aytaç Babalıoğullu, Kırklareli Ticaret İl Müdürü Osman Yeter Somer, Kırklareli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muzaffer Akgül, Kırklareli Organize Sanayi Bölge Müdürü Sebahattin Dönmez, Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Balkanoğulları, Trakya Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Ali İhsan Meşe, kamu kurumlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Kırklareli’nin bölgesel gelişme potansiyelini tespit ederek alternatif bölgesel gelişme politikalarını güçlendirme konusunda tartışma ortamı oluşturmak ve uygulamaları desteklemek amacıyla “Gıda, Tarım ve Hayvancılık, Turizm, Sanayi ve Ticaret ile Eğitim, Kültür ve Sosyal Yaşam” konularında düzenlenen sempozyum 12 ayrı oturumda devam etti.

Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, açılış töreninde yaptığı konuşmasında Trakya Üniversiteler Birliği kapsamında düzenlenmesi kararlaştırılan Sempozyumun üniversitelerin bölgeye katkılarını ölçme, değerlendirme ve çeşitli sektörlerde yansıtabilecekleri vizyonu ortaya çıkarma hedefiyle yapıldığını ifade etti. Arzu edilen durumun aslında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın üniversitelerin önüne koyduğu hedef ile örtüştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Şengörür, şöyle konuştu:

‘Üniversite olarak ‘gıda’ odaklı alanı belirledik’

“Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması’ olarak belirlediği programda 2 yıl önce 5 üniversiteye destek verildi. Bu yıl da odak bir alanda pilot üniversite belirleme çalışmaları devam etmektedir. Biz de üniversite olarak ‘gıda’ odaklı alanı belirledik. Bu konudaki arzu ve isteğimizi müracaatımızla yaptık. 32 üniversite içerisinden 14’e kaldık. Bugün çok önemli konuların ele alındığı Sempozyumun Kırklareli Üniversitesine önemli bir misyon yükleyeceğini söylemek isterim. Sempozyumda Gıda, yerel ve bölgesel girişimcilik kadar girişim azlığı, girişimcilik ve eğitim, turizm, yenilenebilir enerji kaynakları, kamu-sanayi işbirliği gibi konularda 2’si davetli konuşmacı olmak üzere toplam 63 konuşmacı; 12 oturumda 51 bildiri ile Sempozyumumuza katkı verecektir. Sempozyumun ilimize, ülkemize ve bilim dünyasına hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Sempozyumun açılış oturumunda İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara; “Bölgesel Kalkınmada Yeni Yaklaşımlar” başlıklı bildirisini sundu.

Habertrak/Metin Karakuş

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler