WEB TV

HaberTrak Gazetesi Haberleri
Şükrü Işık

Korku Tacirleri

Korku Tacirleri
Bu haber 04 Aralık 2018 - 10:23 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Korku ve toplum üzerine hiç kafa yordunuz mu bilmem, insan biraz düşününce en azından uydurulmuş korkulardan nasıl sürü haline getirildiğimizi anlamak zor olmuyor. Hatta birbirimizden korkutularak düşman olmayı da yaşadı bu topraklar. Çünkü yüzyıllardır bilgisiz, basiretsiz uyanık yöneticilerin tek silahı var kolay yönetmek için: korku üretmek, yaymak ve sürekli beslemek. Geri kalmışlığın en aşağılık nedeni de bu olsa gerek.

Bir tehlike ya da tehlikeli düşünce karşısında duyulan kaygı, üzüntü.” diye tanımlıyor TDK sözlüğü korkuyu.  Peki nelerden korkar insan ya da hayvanlar?  Doğrusu bu sorunun cevabı “sonsuz” gibidir.  İnsanlar ya da hayvanlar için korku kaynakları farklı olsa da, yararları da küçümsenemez kadar değerli. Ama o korkuyu akla vurup yargılama yorumlama gücünüz varsa.

Psikolojideki  “ DURUM YORUM DAVRANIŞ” deneyselini, Korku Yorum Davranışa uyguladığımızda, görürüz ki aslında korkular bizim aklımızda olmayan savunma kalkanlarımızı kendiliğinden yaratır. Şöyle ki, insanlar ya da toplumlar; üretilen, dayatılan, görülen ya da sezilen korkular karşısında doğru yorumlar yapsalardı, doğru davranışları bulmak çok zor olmayacaktı. Ama biz, “Korkmayın bunlar emperyalist dayatma, sizi korkutan da işbirlikçileri.” diyen komünistleri, sosyalistleri, ulusalcıları vurduk, kırdık, korkutup sindirdik. Korkutanları da  “Demokrasi Kahramanı” yapıp hamallar gibi taşıdık. Şimdi kral olmak isteyenlerin güvencesi burada olmalı.

Örneğin, bize yani ulusumuza dayatılan düşman korkularını “Korkmamamız gerekir” diyenlerin görüşünden yararlanıp doğru yorumlayıp, silahlanmaya verdiğimiz milyar dolarlarımızı kalkınmamıza harcasaydık; Ne yollarımız, okullarımız nede hastanelerimiz, fabrikalarımız Almanya”dan geri olurdu. Çünkü bize dayatılan suni düşmanların gerçeğini bu topraklardan dedelerimiz kovduğunda; Ordumuz dağıtılmış, silahlarımız toplatılmıştı. Ama yedi düvel denen emperyalist güruhu da onların piyonlarını da nasıl kovduğumuzu dünya alem bilir.

Ne yazık ki bu dayatılan korkuyu doğru yorumlamak yerine, silah fabrikalarının pazarlamacısı gibi yorumlayıp, yurdumuzu cennet yapmaya defalarca yetecek milyar dolarlarımızı silah fabrikalarına adeta hediye ettiler. Sonuç; aldığımız tank düşman gelmeden modelden düştü, uçağın beyni cips milyar dolarlarımızı alanların elinde kaldı. Sadece kendi toprağımızı bombalamamıza izin verdiler. Ve, malum hüsran.

Bunu tüm uluslar bazında düşündüğümüzde silah fabrikalarının yarattıkları korkuyla dünyayı nasıl yangın yerine çevirdiği ortada. Ve bu korkuyu doğru yorumlamayan, doğru yorumlayanlarını vuran kıran toplumların yurtları harabe, yöneticileri zengin,  insanları telef oldu.

Gene  Atatürk gene Atatürk. Ömrü savaş meydanlarında geçen kutlu adamın; Savaş mecbur olmadıkça cinayettir.” Sözünü unutup, savaş çığırtkanlarının yarattığı korkulara uyup, “Savunmamızı güçlendiriyoruz” diye alemin modelden düşmüşlerine milyarlarca doları vermeseydik korku tacirlerinin refahından NEYİMİZ EKSİK OLURDU.  Şükrü ışık

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler