WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Köy minibüs güzergâhları güncellendi

Köy minibüs güzergâhları güncellendi
Bu haber 02 Ağustos 2019 - 12:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Keşan Belediyesi Zabıta Müdürü Gökhan Yılmaz, Keşan’a çevre ilçe ve köylerden gelen ve yolcu taşımacılığı yapan araçların İstiklal Caddesi’ni takiben Köy Garajı’na gelmeleri ve dönüş yolunda da yine aynı güzergâhı kullanmaları kararının 2002 yılında İlçe Trafik Komisyonu’nda ilgili paydaşlar tarafından oybirliği ile alındığını hatırlattı.

Yılmaz, bu kararın sadece Keşan Belediyesi tarafından alındığına dair algının ise yanlış olduğuna vurgu yaptı.

İlçe Trafik Komisyon Başkanlığı’nın 2002/01 Sayılı Kararı’nın 13. Maddesi’nde ilçeye çevre ilçe ve köylerden gelen, yolcu taşımacılığı yapan araçların istiklal Caddesi’ni takiben Köy Garajı’na gelmeleri, dönüşte yine İstiklal Caddesi’nden ilçeden çıkış yapmaları konusundaki kararın 2002 yılında oy birliği ile alındığını belirten Yılmaz, ‘Yani bu karar yakın zamanda değil 2002 yılında alınmıştır. 2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 2. bölümünde İl ve İlçe Trafik Komisyon Yetkileri Başlığı altında 12. Madde’de  <Kuruluş: İl sınırları içinde mahalli ihtiyaç ve şartlara göre trafik düzeni ve güvenliği bakımından Yönetmelikte gösterilen konular ve esaslar çerçevesinde, illerde vali veya yardımcısının başkanlığında, belediye, emniyet, jandarma, milli eğitim, karayolları ve Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonuna bağlı ilgili odanın temsilcileri; Valilikçe uygun görülen trafikle ilgili üniversite, oda, vakıf ve kamuya yararlı dernek veya kuruluşların birer temsilcisinden oluşan İl Trafik Komisyonu, ilçelerde kaymakamın başkanlığında, aynı kuruluşların yöneticileri veya görevlendirecekleri temsilcilerinin katıldığı İlçe Trafik Komisyonu kurulur.’ şeklinde açıklanmıştır. İlçe Trafik Komisyonlarına karayolları temsilcisinin katılması zorunlu değildir. Gündem konuları vali veya kaymakamlar tarafından belirlenir. Bu komisyonlara, oy hakkı olmaksızın görüşleri alınmak üzere, diğer kuruluş temsilcileri de çağrılabilir. Kararlar oy çokluğu ile alınır. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu taraf çoğunluk sayılır. İl Trafik Komisyonu kararları valinin onayı ile yürürlüğe girer. İl ve İlçe Trafik Komisyonu kararlarını bütün resmi ve özel kuruluşlar uygulamakla yükümlüdür. İlçe Trafik Komisyonu kararları, İl Trafik Komisyonunca incelenip vali tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girer.” dedi.

8 Ocak 2018 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Karayolu Taşıtma Yönetmeliği’ne istinaden; Köy Garajı’na gelen, yolcu taşımacılığı yapan araçların yolcularını Köy Garajı’ndan alarak, yine Köy Garajı’nda yolcularını indirmelerinin, ilçe içerisinde herhangi bir noktadan yolcu almaları veya indirmelerinin 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu’nun J bendi uyarınca yasaklandığına işaret eden Gökhan Yılmaz, şunları dile getirdi: “İndirenler hakkında bu kanun hükmüne istinaden idari para cezası uygulanır. Yapılan düzenlemelerin ardından ilçemize gelen vatandaşlarımızın mağduriyet yaşadıkları dile getirilmektedir. Ancak şehir merkezinde bulunan köy garajı, birçok noktadan yürüme mesafesindedir. Bu açıdan her hangi bir mağduriyet söz konusu değil, belediyemize vatandaşlardan gelen bir şikayet söz konusu değildir. Keşan Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Keşan Şehirlerarası Otobüs Terminalinde gerekli düzenleme ve onarım çalışmaları yapılana kadar Köy Garajı’ndan kalkan araçlar il ve ilçe trafik komisyonlarının kararına istinaden İstiklal Caddesi’nden giriş çıkış yapmaları ayrıca şehirlerarası otobüs terminalinde yapılacak düzenleme ve onarım çalışmaları bittikten sonra illerden, ilçelerden, beldelerden ve köylerden ilçemize gelen tüm yetki belgeli araçlar, ilçemiz merkezinde diğer yolcu taşımacılığı yapan araçlarla asayişe müessir olayların meydana gelmemesi için kalkış ve varış noktası olarak Şehirlerarası Otobüs Terminalimizi kullanmaları beklenmektedir.”

Habertrak/Ferhat Akgün

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler