WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Leylekleri böyle koruyacaklar

Leylekleri böyle koruyacaklar
Bu haber 31 Mayıs 2019 - 15:02 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

 

Trakya genelinde yapılan çalışmalarla leyleklerin güç yolları üzerinde bulunan Trakya’da leylekler artık yaşamlarını daha güvende sürdürecek. Yapılan proje ile elektrik direklerindeki leylek yuvaları iki metre yukarıya çıkarıldı. 

Leyleklerin güç yolları üzerinde bulunan Trakya’da TREDAŞ ve Tekirdağ Doğa Koruma Milli Parklar Şube Müdürlüğü tarafından yapılan proje ile 70 adet leylek yuvası yaklaşık iki metre yukarı çıkarıldı. Bu uygulama ile ve yazın habercisi olan leylekler daha güvende yaşamlarını sürdürecek ve leylek ölümleri azaltılacak.

LEYLEK POPÜLÂSYONU KORUNACAK

TREDAŞ İşletme Bakım Takım Lideri Gürkan Gül, leylek yuvaları ile 70 adet platform montajı yapıldığına değinerek, “Leylekler bilindiği üzere yazın habercisi. Bölgemizde güç yolları üzerinde bulunduğu için yoğun bir leylek popülasyonu bulunuyor. TREDAŞ ve Orman İşletme Genel Müdürlüğü ortak çalışmasıyla birlikte yapılan uygulamalarda leylek platformlarının rehabilitesi projesi gerçekleştirildi. Bu kapsamda 70 adet platform montajı yapıldı. Önümüzdeki senelerde bu sayıyı yüzün üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Leylek popülasyonunu korumaya yönelik yapılan bir iştir. Leyleklerin iletkenlere mesafesini artırmaya yönelik yuvaları göründüğü yuva ne kadar yukarıda olursa leyleğin elektriğe çarpılma oranı düşüyor. Burada leyleklerin korunması amaçlanıyor. Kuş ölümlerinin önüne geçilmesi hedefleniyor” diye konuştu.

“AMACIMIZ BUNU YÜZE TAMAMLAMAKTIR”

TREDAŞ Muratlı İşletme Şefi Olcay Kırbıyık, 70 adet leylek yuvası montajının gerçekleştirilmesinin yanı sıra amaçlarının yüze tamamlamak olduğunu ifade ederek, “Leylek yuvalarının tespiti yapılarak, gerekli proje hazırlanmıştır. Buradaki amaç leyleklerin güç zamanı bizim şebeklerimizdeki çarpılmaları ve yangınları önlemek amacıyla canlıların zarar görmemesidir. Bu şekilde de abonelerimiz kesintilerden en az şekilde etkilenmesi istenmektedir. Bugün itibarı ile TREDAŞ olarak Trakya’da 70 adet leylek yuvası montajı gerçekleştirilmiştir. Amacımız bunu yüze tamamlamaktır. Böyle bir çalışmada bulunmaktan mutluluk duymaktayız” diye konuştu.

Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler