WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Kaz Dağlarında

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Kaz Dağlarında
Bu haber 23 Ağustos 2019 - 13:49 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği, Çanakkale’deki altın madeni çalışmalarına karşı düzenlenen “Su ve Vicdan Nöbeti” eylemlerine destek verdi.

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın, Çanakkale’deki altın madeni çalışmalarına karşı düzenlenen “Su ve Vicdan Nöbeti” eylemlerine destek olmak için verdiği konsere katılan

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği üyeleri,  “Kaz Dağları’nın Üstü “Altın”dan Daha Değerlidir” dediler.

“KAZ DAĞLARI’NA DOKUNMA!

Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği Başkanı Atilla Olgaç yaptığı açıklamada, “Bizler, Marmaraereğlisi Çevre Gönüllüleri Derneği olarak bölgemizdeki çevre ve doğa katliamlarına karşı mücadelemizi sürdürüyoruz. Geleceğe ve çocuklarımıza bırakabileceğimiz tek gerçek miras yaşanabilir bir çevredir. Kaz Dağları’nda planlanan doğa katliamının derhal durdurulması için yetkilileri göreve çağırıyor ve gelişmelerin yakın takipçisi olacağımızı kamuoyuna bildiriyoruz. Milyonlarca insanın tüm uyarılarına ve protestolarına rağmen yapılması planlanan maden alanı, Çanakkale merkeze 30 km uzaklıkta ve aynı zamanda 180 bin insanın tek su kaynağı olan Atikhisar Barajı’nın su havzasında yer almaktadır. Kaz Dağları’nın ana kaynak değeri bitki örtüsünün taşıdığı biyolojik çeşitlilik olup 800’den fazla bitki türünü barındırmaktadır. Bu bitki türlerinden 37 bitki taksonu ülkemiz için endemik, 9 bitki taksonu da Kaz Dağları için endemik özelliktedir. Bölge bitkisel çeşitlilik yanında, aynı zamanda kuş ve memeli hayvan türleri açısından da ülkemizin en zengin bölgesidir. Ayrıca etki sınırları içinde yer alan Çanakkale ve Balıkesir ilinin tüm yeraltı su zenginliğinin kaynağı Kaz Dağları’dır. Tarihte de bu zenginlik, mitolojik kaynaklı “Bin Pınarlı İda” özdeyişi ile ifade edilmiştir. Dünyamızın ve ülkemizin ekolojik ve tarihi yaşam dengesi olarak görülen bu alan üzerinde, bugün itibariyle yaklaşık 200 bin ağaç kesilmiştir ve firma tarafından da kesilmeye devam edilmektedir. Böylesine bir doğa cennetinin içinde yer alan ve kentin tek ve alternatifsiz su kaynağı Atikhisar Barajı Havzası üzerinde devam eden ağaç katliamının ardından, dünyanın en kuvvetli zehiri olan, bitki, hayvan ve insan sağlığına olumsuz etkisi tıbbi araştırmalarla saptanmış siyanürün, altın ayrıştırmasında kullanılacak olması havamız, toprağımız ve suyumuz için ölüm fermanının çıkarılması anlamına gelmektedir. Doğa ve doğal yaşam tüm insanlığındır, insanlığa ait yaşam döngüsü maddi çıkarlar doğrultusunda değiştirilemez ve müdahale edilemez. “dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler