WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

NKÜ’YE 5.8’LİK HASAR

NKÜ’YE 5.8’LİK HASAR
Bu haber 03 Ekim 2019 - 14:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İstanbul Silivri’de meydana gelen 5.8’lik depremde kolonları çatlayan Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu binası boşaltıldı.

 “BİNANIN KOLONLARINDA HASAR OLUŞTU”

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’nun kolonlarında deprem sonucu bazı çatlaklar meydana geldiği için okulu derhal boşaltma kararı aldıklarını kaydeden NKÜ Rektörü Mümin Şahin, “Biliyorsunuz İstanbul Silivri açıklarında meydana gelen ve şehrimizde de etkisini gösteren 5.8 şiddetindeki depremden dolayı çevre illerimizde, ilçelerimizde bazı hasarlar meydana geldi. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu’da en eski binalarımızdan bir tanesi. Bu binamızda, geçmişte depreme dayanıklılığı ile ilgili olumsuz bir raporumuz mevcuttu. Geldiğimiz gün itibariyle de bu bize bildirilmişti. Biz de Ankara’dan 8 ay içerisinde gerekli bütçeyi çıkarttık. Şu anda da yeni binanın projesi çiziliyor. En kısa zamanda ihalesi de sonuçlanacak. Ve yeni inşaatımıza başlayacağız.” İfadelerini kaydetti.

“DERHAL BİNANIN BOŞALTILMASI TALİMATINI VERDİK”

Okul binasının boşaltılmasına rağmen eğitime kesintisiz devam edildiğinin altını çizen Şahin, “Bununla birlikte son gerçekleşen depremden sonra okul yönetimimizden hemen bizlere bildirildi. Bazı kolonlarımızda sıyrıklar olduğuna dair bilgiler paylaşıldı. Ve biz de hemen okul yönetimimize talimat verdik. Öğrenci arkadaşlarımızın ve öğretim elemanlarımızın, idari personelimizin sağlığı ve can güvenliği bizim için en önceliklerimizden bir tanesi. Derhal biz de boşaltılması yönünde talimat verdik. Sayın Valimizi de konuyla ilgili bilgilendirdik. Eksik olmasınlar tensipleriyle de Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz bilgilendirildi. Oradan da arkadaşlar tespite gelecekler. Tespit sonucunda nihai karar verilecek. Binanın yıkılıp yıkılmaması ile ilgili. Fakat biz şeritlerimizi çektik. Şu anda öğretim elemanlarımız, idari personelimiz ve öğrencilerimizi binaya almıyoruz. Eğitimim kesintisiz devam ediyor. Çevre binalarımızda, fakültelerimizde, binalarımızda eğitimimize olanaklar dâhilinde devam ediyoruz. Bundan sonraki çalışmalarımız hakkında da en kısa sürede bilgilendirme yapacağız.” Diye konuştu.

“ÇÖZÜM ÖNERİLERİMİZİ YETKİLİLERE İLETECEĞİZ”

Rektör Şahin, Teknik Bilimler MYO yerine Tekirdağ’daki diğer kamusal binalardan yararlanmaya çalışacaklarını belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “Oradan bazı kısımları devreye sokmaya çalışacağız. Ve gerekli yöneticimizin tavsiyesiyle belki boş, kamusal binalarda eğitim yapılabilecek binalar olursa, önerimizi getireceğiz. Onları da değerlendirebiliriz. Ama şu anda çevre birimlerimizde devam eden öğrenciler açısından bir sıkıntımız yok. Sıkıntımız sınavlarda olabilir. Çünkü o sınavlarda biliyorsunuz tüm öğrenciler katılıyor. Artı pozisyonda olan öğrenciler de, alttan dersi kalan öğrenciler devam etmeyebiliyorlar ama sınavlarda tam kapasite dolu oluyor. Orada sıkıntı yaşayabiliriz. Onunla ilgili de çözüm önerimizi ilgili yetkililere ileteceğiz. Olumlu sonuç alırız diye düşünüyoruz.”

“KAMPÜSÜMÜZÜN EN ESKİ İKİ OKULUNDAN BİRİSİ”

Teknik Bilimler Meslek Yüksek Okulu Müdürü Doç. Dr. Funda Eryılmaz Açıkgöz, kampüsün en büyük okulu olduğunu aktararak, “Dün öğleden sonra eğitim öğretim esnasında kolonlarda yapı denetimden inşaat programından hocalarımızın fark etmesi sonucunda bir önceki depremin etkileri olabileceği söylediler. Ama oldukça kampüsümüzün en eski iki okulundan birisi. Bir kolon zararı meydana geldi. Bize bildirildi. Bu olay B blok birinci katta meydana geliyor bu olay. Apar topar hemen oraya intikal ettik. Rektör yardımcımız ve genel sekreterimize bilgi verdikten sonra hemen apar topar orayı boşalttık. Ders esnasında bu gerçekleşiyor. Burası kampüsün en büyük okulu. Öğrenci kapasitesi çok yüksek bir okul. Acil toplanma bölgesine öğrencilerimizi tahliye ettik. Memurlarımızı çıkarttık elektriğimizi, suyumuzu ve doğalgazımızı akabinde bölgeyi terk ettik.” diye konuştu.

Bölüm okuyan bir öğrenci çatlakların oluştuğuna değinerek, “Depremden dolayı bazı çatlakla oluştu. Okul şu an da kapatıldı. Başka bir yerde derslere devam edeceğimizi söylediler. ” açıklamasında bulundu.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler