WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Onun açtığı yolda ilerliyoruz”

“Onun açtığı yolda ilerliyoruz”
Bu haber 20 Mayıs 2019 - 13:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Gömeç Göçmen, Türkan Saylan’ın bütün amaçlarını gerçekleştirmek için çalıştıklarına değinerek, “Bugün Türkan Saylan’ın ölümün 10.yıl dönümü. Onun yokluğunu unutamıyoruz ama hepimiz onun yolundayız. Onun açtığı yolda ilerliyoruz. Onun yönüne dönmeye çalışıyoruz hala. Türkan Saylan’ın bütün amaçlarını gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Binlerce öğrenciye kaynak oluyoruz” dedi.

Türkan Saylan’ı anma törenine Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD) üyeleri, sevenleri ve öğrenciler katıldı. Anmaya gelen kişiler Türkan Saylan tabelasını çiçekler ile süsledi.

Gençler ve katılımcılar hep bir ağızdan Gençliğe Hitabeyi okuyarak, toplu fotoğraf çekimi ile anma töreni son buldu.

Türkan Saylan Kimdir?

Türkan Saylan 13.12.1935’te İstanbul’da doğdu.1963’te İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesini bitirdi.1968’de Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı oldu.1968 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Anabilim Dalında Başasistanlığa başladı. İngiltere’de ve Fransa’da kısa süreli çalışmalar yaptı. 1972’de doçent, 1977’de profesör oldu.1976 yılında lepra (cüzzam) çalışmalarına başladı, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı’nı kurdu. 1986’da kendisine Hindistan’da “Uluslararası Gandhi Ödülü” verildi. 1981-2002 yılları arasında 21 yıl gönüllü olarak Sağlık Bakanlığı İstanbul Lepra Hastanesi Başhekimliğini yaptı.  Dermatopatoloji Laboratuvarının, Behçet Hastalığı ve Cinsel İlişkiyle Bulaşan Hastalıklar Polikliniklerinin kurulmasında yer aldı. 1957’de evlendi ve bu evlilikten iki oğlu oldu. Biri grafiker diğeri hekim iki oğlundan iki torunu vardır. Son 17 yıldır meme kanseri hastası olan Saylan, 18 Mayıs 2009 tarihinde saat 04.45’te vefat etti. Vefat ettiğinde gönüllü kuruluş olarak ÇYDD’nin Genel Başkanlığını, TÜRKÇAĞ ve KANKEV Vakfı Başkanlığı ile Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı Başkanlığı’nı sürdürmekteydi.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler