WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Özel öğrencilere özel materyaller tırı

Özel öğrencilere özel materyaller tırı
Bu haber 11 Şubat 2019 - 12:11 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Ülkede normal gelişim gösteren öğrencilerin eğitim gördüğü okullar bünyesinde açılan; hafif ve orta-ağır düzeyde zihinsel yetersizliği ve otizmi olan bireylere yönelik hizmet veren özel eğitim sınıfları ile özel eğitim okullarında eğitim alan özel çocuklar için materyaller üretildi. Bu materyaller; okuma yazma, matematik, bilişsel beceriler, öz bakım, günlük yaşam, toplumsal uyum, sosyal iletişim vb. alanlarındaki becerilerin kazandırılmasına yönelik hazırlandı. 

BÜTÇEDEN ÜCRET ÖDENEK HİZMETİ

Engelli bireylerin hak ettikleri yaşam düzeylerine ulaşabilmeleri ve bunu sağlayacak nitelikte eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri adına Milli Eğitim Bakanlığınca pek çok çalışma yürütülüyor. Bunlardan biri de özel eğitim alanında materyal geliştirme çalışmaları. Genel Müdürlükçe “Özel Çocuklara Özel Materyaller ” düşüncesiyle yola çıkarak özel öğrencilere yönelik materyal üretimini gerçekleştirmek amacıyla 2018 yılında bir çalışma başlatıldı.

Bu kapsamda;  Adalet Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Bolu Açık Ceza İnfaz Kurumu, Ders Aletleri Yapım Merkezi (DAYM), İskitler Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi  olmak üzere üç ayrı üretim yerinde üretim çalışmaları gerçekleştirildi. Söz konusu üretim yerlerine Genel Müdürlük bütçesinden ücret ödenerek hizmet alındı.  Özel öğrencilere özel materyaller üretilmesine yönelik olan bu çalışma özel eğitim alanında bir ilk olma niteliği taşıdı.

100 ÇEŞİT 143 BİN MATERYAL SETİ

Öğrencilerin öğrenme ve üretme süreçlerini zenginleştirmeyi hedeflendiği bu çalışmada, alanda en çok ihtiyaç duyulan materyaller temel alındı. Üretilen bu materyallerin tasarımları Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü’nce yapıldı.100 farklı çeşit olmak üzere toplamda 143 bin materyal seti hazırlandı. Üretim yerlerine sık sık yapılan toplantılarla ve ziyaretlerle materyaller üzerinde gerekli dönütler verildi.

Materyaller üretilirken malzemelerin fiziksel, mekanik ve kimyasal açıdan öğrencilerin sağlığı için risk oluşturmayacak şekilde kullanılmasına dikkat edildi. Materyaller öğrencilerin ilgi ile kullanabileceği şekilde, sağlam ergonomik ve sınıf içi kullanıma uygun ebatlarda hazırlandı.

TIRLAR İLK KEZ 7 BÖLGEDE DAĞITIMA BAŞLADI

Üretilen bu materyaller 50 tırı kapsamakta olup 81 vilayette öğrenim gören özel çocukların okullarına gönderilecek. 6 bin özel eğitim sınıfının ve okulunun materyal ihtiyacını karşılayacak şekilde planlanan bu çalışmada, toplamda 50 tır dağıtıma çıkacak. 06 Şubat 2019 tarihinde Emine Erdoğan’ın himayesi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen tanıtım faaliyeti ile tırlar ilk kez 7 bölgede dağıtıma başladı.

Bu kapsamda Tekirdağ iline  gönderilen Özel Eğitim Materyalleri ile ulaşmış olup, tır İl Milli Eğitim Müdürü Ersan Ulusan ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Yaşar Eker tarafından karşılandı. Gönderilen materyaller ilde özel eğitim gören öğrencilerin okullarına dağıtımı yapılmak üzere Tekirdağ Özel Eğitim Meslek Okulu´nun deposuna konularak teslim alındı.

Alanda ilk olan bu çalışma  tüm engelli öğrenciler için okulları dünya standartlarında eğitim materyalleri ile donatarak okulların kapılarının mutluluğa açılması hedefleniyor.

Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler