WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Puşkin

Puşkin
Bu haber 06 Ağustos 2019 - 14:58 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bu pazar ilgi odağım Rusların dünyaca ünlü ozanı Puşkin idi. Doğrusu bıraktığı muhteşem eserlerden çok hayat hikayesinden etkilendim.

Konu biraz ağır olduğu için yazmayacaktım. Dün akşamüzeri birine Puşkin’den bahsedeyim dedim.

Puşkin deyince o meşhur argo kelimeyi anladı(!) Aramızda sanattan, heykelden,Tekirdağ’ın antik isimlerinin neden kullanıldığını anlamayanlar olduğunu bildiğim için bu arkadaşın Puşkin’den başka anlam çıkarmasını normal karşıladım(!) Yinede okuyan okur düşüncesiyle yazmaya karar verdim.

Bu arada Cumhuriyet Gazetesi yazarı üstat Mine Kırıkkanat’tan Allah razı olsun. Haftada birgün yazıyor ama tam yazıyor. İnanın yazılarını okumak için pazar gününü iple çekiyorum…

Geçen hafta haham ile papazı yazmıştı(!) Aynı bacadan düşen iki kişiden birinin neden kirlenmediği sorusuna cevap veremeyen papazı rezil eden hahamın hikayesini zevkle okumuştum.

Doğrusu soruda ve cevapta ince zeka ürünüydü. Sorunun cevabı; bizdeki “kör ile yatan şaşı kalkar” örneğinin başka bir çeşidiydi.

Aynı bacadan düşen iki kişiden birinin temiz kalması mümkün mü?  Uzun süre aynı ortamda bulunanların birbirinden etkilenmemesi münkün mü? Sonra büyüklerimiz “Üzüm üzüme baka baka kararır” demiş. Bunu laf olsun diye söylememişler. Gerçekten günümüz şartlarına göre ilginç ve düşündürücü bir konuydu.

Neyse o geçen haftada kaldı. Esas konu Puşkin. Aleksandr Puşkin’in büyük dedesi 1704 yılında Osmanlı Padişahı III Ahmet tarafından Rus Çarı I. Pedro’ya hediye edilen, zekasıyla ünlü zenci köle İbrahim Hannibal.

Zaten internetten Puşkin’in fotoğrafına baktığımda kıvırcık saçları ve iri dudaklarıyla melez olduğu hemen anlaşılıyor. Yani Afrikalı büyük dedesinin kanı anne tarafından gelmiş bile olsa belli oluyor

Beni etkileyen biraz bu oldu. Kız babası olarak genlerimin birkaç kuşak sonra bile ortaya çıkma ihtimalinin olması beni mutlu etti.

Tabii torunlarımın boylarının,  postların bana benzemesini istemem. Ne yalan söyleyeyim ufak, tefek cüssem yüzünden bu hayatta kaçırdığım bazı fırsatlar olmadı değil.

Yinede yaradana şükürler olsun. Öyle ya da böyle altmış yılı devirdim. Yanlış anlaşılmasın Puşkin kim? Ben kim? Açıklamasını yapmak bile komik. Ancak oda insan, bende insanım. Fakat ben altmış yılı devirdim, o 37’de kalmış(!)

Kuğu boyunlu, kuş beyinli bir kadına aşık olup evlenmiş. Zaten genç yaşta ölümüne neden olanda o kuğu boyunlu kadın.

Puşkin’in dolu dolu yaşadığı söyleniyor. Dolu dolu yer, dolu dolu içermiş. Zaman zaman borçlanmış. Fakat borçlarını yazarak yani eserleriyle ödemiş.

Doğrusu olayın bu kısmından daha çok etkiledim. Ülkemizde yazarak para kazananların sayısı çok az.

Zaten okunan gazete, kitap sayısı ortada. Kitap yazmaya kalksanız satacağı belli değil.

Skeç yazmaya kalksanız ne özgürce konu bulabilirsiniz ne de oynayacak sahne…

Kısacası ülkemizdeki gerçek sanatçılar, doğru yazarlar hatta fikir işçileri uzun yıllardır zorlanıyorlardı. Üstüne birde ekonomik kriz eklenince çok daha zor günler geçirmeye başladılar.

Konu açıldı zanaatkar bir ağabeyimize bazı sanatçıların, yazarların, fikir işçilerinin zor durumda olduğunu söyledim. “Ölsünler  kurtulsunlar” dedi!

İnanın güleyim mi? Ağlayayım mı? şaşırdım. İki yüz yıl evvel şiir yazıp borç ödeyen Puşkin’in Rusyasına bak! Birde bize bak!  Uzaya ilk insanı gönderende S400’ü yapanda onlar.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler