WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Rüstem Paşa Cami restorasyonu tamamlandı

Rüstem Paşa Cami restorasyonu tamamlandı
Bu haber 01 Kasım 2019 - 16:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Mimar Sinan’ın eseri tarihi Rüstem Paşa Cami restorasyon sonrası TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop öncülüğünde ibadete açıldı.

İstanbul Vakıflar Bölge Müdürlüğü koordinesinde restorasyonu yapılan caminin Mimar Sinan’ın Tekirdağ’daki eserleri Rüstem Paşa Camisi, restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un katıldığı törenle ibadete açıldı.

“EN HARİKA ESERLERİNDEN BİRİNİ DAHA RESTORASYONU TAMAMLANMIŞ OLDU”

Şentop, yapılan sözleşme neticesinde 13 Kasım olarak belirlenen restorasyonun bitişinin 1 ay önce tamamlandığını belirterek “Tarihimize, kültürümüze, inancımıza olan sadakatimizi tekrar göstermiş olacağız. Bugün şahadetleri dinin temeli olan ezanların günde 5 vakit okunacağı Rüstem Paşa Camini yeniden ibadete açıyoruz. Restorasyon zor bir iş. Kızlarımızın, hanım kardeşlerimizin el emeği göz nuru olan işledikleri oya gibi itina isteyen ince bir işçiliktir. Rüstem Paşa camimizde 2 yıl boyunca titizlik gerektiren sabırlı bir restorasyon çalışması yapıldı. Yapılan sözleşmede çalışmanın 13 Kasım’da bitirileceği belirtilmişti. Çalışmayı yürüten kardeşlerimiz sözlerini tuttular. Taahhütlerinden 1 aydan fazla bir zamanda camiyi ibadete hazır hale getirdiler. Böylece Tekirdağ’ımızın geçmişine şahitlik eden kadim medeniyetimizin en harika eserlerinden birini daha restorasyonu tamamlanmış oldu. Böyle kıymetli bir eseri restore eden, yeniden ibadete açılmasını sağlayan işçilerimize, restoratörlere, ustalara huzurlarınızda teşekkür ediyorum” dedi.

Habertrak/Özlem İnan

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV