WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Güven Serin

ŞABANOĞLU BAYIRI BANKLARINA KAVUŞTU

ŞABANOĞLU BAYIRI BANKLARINA KAVUŞTU
Bu haber 14 Haziran 2019 - 11:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kadir Başkanın farkı, insanımızın duyarlılığında gizli.10 Haziran Tarihinde “Şabanoğlu Bayırı” çalışmamı değerlendiren Kadir Başkan, insanlarımızı rahatlatacak duyarlılığı bu çalışmayı okur okumaz eyleme dönüştürdü. İki gün içerisinde Şabanoğlu Bayırı banklarına kavuştu.

 

Bu bayırın-yokuşun uzunluğundan, dikliğinden söz etmiştim. Kullananlar da çok iyi bilirler! 100 metrede bir soluklanmak, gayet insani bir şey. Aynı zamanda mahallenin, caddenin, bölgenin insan sosyolojisine katkıda bulunmanın bir parçasıdır.

 

Büyük hizmetleri, değerli reformları geciktirebilirsiniz. Küçük sanılanların ise önemi, bu hizmete ihtiyaç duyanlar tarafından belirlenir.

 

Bir yıl önce TESKİ tarafından yine bir köşe yazımız sonucunda Çiftilkönü Mahallesinde yaşayan yaşlı, baypas ameliyatlı bir kadına, baş edemediği bir sorunun çözümünde yardım edilmesi, bir sokağa, mahalleye yansıyan güzel bir duyarlılıkla sonlamıştı.

 

Şabanoğlu Bayırı şehrimizin tam da kalbinde, çok eski hatıraların merkezindedir. Buraya konulan banklar, uygulamanın ilkidir. Kadir Başkanın daha da duyarlı olacağını ümit ediyorum. Bu eski mahallelerin şehir mimarları tarafından gözden geçirilmesi, unutulmuş, yok sayılan viran hallerinden bir an önce kurtarılması, kaçınılmaz bir mecburiyet, şehir yaşamına çok değerli bir katkı olacaktır.

 

Yıllardır yazan, bu şehirde yaşayıp, şehrin neredeyse bütün sokaklarında vakit geçiren birisi olarak, en mutlu olduğum haberlerden birisidir; Şabanoğlu Bayırının fark edilmesi… Bu şehrin her yanı ayrı bir tarih, yoksulluk içerisindedir.

 

Gelişmeye, kentleşmeye, kültürel, sosyal reformlara bu kent; Tekirdağ kadar susamış bir kent daha yoktur. Hangisini sayalım! Büyük İskender’in ayak izlerini mi? Osmanlının şanlı ordularının Rumeli heyecanı, destanlarını mı? Mustafa Kemal’in 57. Alayını, yaşlı dut ağacının altında kahvesini yudumlarken, Gelibolu Kurtuluşunu düşünen Atatürk’ü mü?

 

Kadir Başkanın duyarlılığını alkışlarken, artık kazanılacak zaferlerin, dünya ölçeğinde, ulusal ve uluslar arası alanlarda Tekirdağ’ın öncü bir şehir olabileceğinin düşünü kuruyorum.

 

Yaşama dair söyleyeceğim sözüm her daim şey; yaşadığımız yere, sonsuza kadar borcumuz olduğudur. Çünkü o her sabah bizim için aydınlanıyor, her alacakaranlık zamanı, bizim yorgunluğumuzu almak için gecenin şefkatli örtüsünü üzerimize örtüyor.

 

Dünya turizmi sadece antik kentler için yola çıkmıyor. Mahalle kültürlerini, özgün folklorik değerlerini korumuş şehirler, kasabalar çok önemli bulunuyor. Ciddiye alınıyor. Yaptığımız siteler, büyük binaların, dünya kültürel hayatında hiçbir önemi yoktur.

 

Şehrimize kazandıracağımız, geçmişimizin, güne ve yarınlara aktaracağı mahalle, cadde, sokak kazanımlarının ise söyleyeceği, anlatacağı çok şeyleri vardır.

 

Tıpkı, Ertuğrul Mahallesinde Beş Evlerin hemen yanında bulunan Beyaz Ev gibi; burası, Çalıkuşu efsanesinin de yeridir. Reşat Nuri Güntekin’in, gerçek ile düşlerinin kesiştiği sanatının bir parçası, şehrimizin rüzgârından, yağmurlarından, güneşinden ve insanından da beslenerek Feride’yi yarattı.

 

Kadim zamanlara ait ne varsa ortaya çıkartmak, hepimizin sorumluluğundadır. Şabanoğlu’nun tüm zamanlara uzanan hikâyeleri, o yokuşun her gün inip çıkan insanların özlemleri, düşleri, yaşama dair ne varsa her şeyinin seslerini, soluklarını duyup, şehrimizin edebi dünyasına kazandırmalıyız.

 

NOT;  Şabanoğlu Bayırı banklarına kavuştu kavuşmasına ama yetersiz. Sanki ödünç bırakılmış gibi… Kadir Başkana sözümüz meclisten öte bir tavsiye! Yapılanları yerinde denetlemesi ve görmesi… Bu bayır, belki bir başlangıcın yenilenmenin huzuru ve hoşluğu olacak! İnsanlar, bir sabah kalkınca şehirleri, sokakları, caddeleri adına şaşırmalılar! Vay be; ne güzel düşünmüşler, diyebilmeliler… Bankların hemen kıyıcığına küçük yeşillikler, burasını küçük, öncü bir proje başlangıç örneği olarak kabul etmek mümkündür.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler