WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

 Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleşti.

Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, kurum müdürleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Törende TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a fahri doktora unvanı verilerek cübbe giydirildi.

Üniversitenin eğitim öğretim hayatına 45 birim ile devam ettiğini belirten Rektör Prof. Dr. Mümin Şahin, “Üniversitemiz kurulduğu günden bu yana özverili çalışmasıyla saygın üniversitelerdeki yerini alma hedefine hızla yaklaşmaktadır. Kurulduğu tarih olan 2006 yılından itibaren 4 fakülte, 1 enstitü, 1 yüksekokul, 9 meslek yüksekokulu ile başladığı 15 birimle başladığı eğitim öğretim hayatına bugün 45 birim ile güçlü şekilde eğitim öğretim hayatına devam etmektedir. Yine kurulduğu tarih olan 2016 yılında gördüğünüz üzere 302 akademik personel, 114 idari personel ile başladığı eğitim öğretim hayatına bu yıl itibariyle bin 177 akademik personel ve 554 idari personel olmak üzere bin 445 personel ile güçlü bir şekilde eğitim ve öğretimimize devam etmekteyiz. Yine 2006 yılında toplamda yüksek lisans, önlisans, doktora öğrencilerimizle birlikte toplamda 28 bin 835’e yükselmiştir. Üniversitemizde İtalya’dan, Somali’ye, Ürdün’den Çin’e Adriyatik’ten Balkanlara dünyanın 45 farklı ülkesinden 918 öğrencimiz eğitim görmektedir. Devam eden kayıtlar dolayısıyla sayımızda günden güne artmaktadır. İnşallah bu sayıları da daha yukarılara çıkarma hedefindeyiz. Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi geldiğimiz 9 aylık itibar içerisinde Balkanlarda ki sesimizi, kimliğimizi daha iyi nasıl hissettiririz” dedi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Üzülerek ifade etmem gerekiyorsa 1. Dünya Savaşı bitmemiştir. Hala devam ediyor. Batı 1. Dünya Savaşı’nda koyduğu hedeflere ulaşamadı. Suriye’de yaşanan çatışmanın altında esasen Batı’nın 1. Dünya Savaşı’nda ortaya koyduğu ama gerçekleştiremediği hedefler yatmaktadır. Onlar Türkleri Orta Anadolu’da toplayıp güneydoğusunda ve kuzeydoğusunda iki ayrı devlet kurmak arzusundaydılar. 100 yıl önce Türkiye çok zor şartlarda yarım asırdan fazla kesintisiz devam eden bir savaş sonrası ekonomik yıkım, nüfus kaybı ve toprak kaybı içerisinde çok ağır şartlarda iken bu projeye hayır demiş, diyebilmiş ve savaşarak bu projeyi uygulanmaz hale getirmiştir” dedi.

  “Türkiye’nin maksadı sınırın ötesinde mutlaka bir operasyon gerçekleştirmek değildir”

Şentop, 100 yıl sonra yani bugün de Türkiye’nin aynı kararlılıkla Misakı Milli sınırları içerisinde böyle bir operasyona müsaade etmeyeceğini ifade ederek, “Bu bakımdan Türkiye’nin güneyinde oluşturulmaya çalışılan Irak ve Suriye’deki asayişsizlik ve ekonomik, siyasi bakımdan yönetilemez bir devlet olma imkanını fırsatını Türkiye’nin güneyinde bir terör örgütüne alan açmak için istismar ettiler, kullandılar. Uzun zamandır Suriye’de özellikle bir terör örgütünün, yarım asra yakın Türkiye’de mücadele ettiğimiz örgütün uzantısı PYD/YPG’nin orada bir terör alanı oluşturmasına müsaade etmeyeceğimizi uzun zamandır söylüyoruz. Türkiye’nin maksadı sınırın ötesinde mutlaka bir operasyon gerçekleştirmek değildir. Türkiye’nin maksadı sınırlarının dibinde bir terör yapılanmasına müsaade etmemektir” ifadelerini kullandı.

  “Türkiye sınır ötesi operasyonu gerçekleştirecek güçte ve kararlılıktadır”

“Bunun nasıl sağlanacağı önemlidir” diyen Şentop, “Türkiye bu konuda müzakereler ve görüşmeler yoluyla hareket etmeyi her zaman tercih etmiştir. Bunu denemiştir, denemektedir. Ama bu aşama olmadığı takdirde sınır ötesi operasyon harekatta dahil olmak üzere her türlü ihtimali Türkiye düşünmekte, planlamakta ve gerçekleştirmekte bir an bile tereddüt etmeyecektir. Biz sınırlarımızın hemen bitişiğinde, öbür tarafında bir terör oluşumuna müsaade etmeme konusunda kati bir kararlılık içerisindeyiz. Bunu kimsenin test etmeye kalkmaması lazım. Eğer orası teröristlerden arındırılmadığı halde Türkiye sınır ötesi operasyonu gerçekleştirecek güçte ve kararlılıktadır” ifadelerine yer vererek konuşmasını noktaladı.

Habertrak/Ayşe Keşkek

Şentop’a  fahri doktora unvanı

 Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) 2019-2020 Akademik Yılı Açılış Töreni gerçekleşti. Törene TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ Cumhuriyet Başsavcısı Güngör Karakoç, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, kurum müdürleri, akademisyenler ve çok sayıda öğrenci katıldı. Törende TBMM […]

08 Ekim 2019 'da eklendi ve kez izlendi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ