WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Sorunun kaynağı “KENDİMİZ”

Sorunun kaynağı “KENDİMİZ”
Bu haber 14 Kasım 2019 - 11:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bugün ki konumuz sorumluluk…

Çok uzun bir konu ve üzerinde bayağıca konuşmamız gerekiyor aslında. O yüzden sadece konunun temeli olan insanın ilk önce kendine karşı sorumluluğuna şöyle bir değinmek istedim.

Çünkü o kadar derin ki. İlk önce kendine olan daha sonra da çevresine ve sosyal hayatında taşıdığı sorumluluklar.

Yapılan işin sonuçlarından doğrudan etki altında olma bilincidir bu. Başkalarının haklarına saygılı olmak ve kendi davranışlarının sonuçlarını yüklenmek şeklinde tanımlanabilir.

Yaşantımızı tercihlerimiz belirler. Ve bu tercihler arkasından sorumluluklarımızı getirir. Kötü bir tercih yapmış, hayatımız yolunda gitmiyorsa, sorunlar karşısında ilk evvela “işte şunun yüzünden oldu” veya “senin yüzünden” diyerek sorumluluğu bir nedene bağlarız.

Fakat yaşadığımız her neyse yine kendi verdiğimiz karardan ve davranışlarımızdan doğan nedenledir.

Bunu anlayıp kavrayabilmek içinde belki belirli bir olgunluğa erişmemiz gerekiyor. Bunu bilemem. Yaşanmışlıklar belirliyor bunu.

İnsan “benim yüzümden”, “böyle davranmasaydım, bu şekilde sonuçlanmayacaktı” diye düşünebildiği anda, yani her ne olduysa kendi yüzünden olduğunun farkına vardığında bu bilince sahip olacaktır.

Benim her zaman savunduğum özgür olma durumu da işte bu noktadan sonra başarıya ulaşacak. Çünkü insan bu bilince ulaştığında kendini gerçekten bağımsız hissediyor. Ve daha az üzülüyor.

Hayatta hiçbir zaman hiç kimseyi suçlamadım diyemem. Kendimi ifade ediş şeklim de yanlış olabiliyor. Fakat her zaman ne yaptıysam hatam da doğrum da bana ait. Ve çıkardığım derste.

Osho’nun da dediği gibi  “Sadece kendinle bir şey yapabilirsin. Dünyadaki başka kimseyi değiştiremezsin, sadece kendini değiştirebilirsin. Mümkün olan tek devrim budur. Mümkün olan tek dönüşüm kişinin kendisinin olandır.”

Sağlıcakla ve sorumluluklarınızın farkında kalın…

Saygılarımla…

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV