WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Su tasarrufu yapmalıyız”

“Su tasarrufu yapmalıyız”
Bu haber 31 Mayıs 2019 - 11:51 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) 2019 Yılı Mayıs Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada Tekirdağ’ın su zengini bir il olmadığını kaydederek geçmiş dönemlerde sanayileşme adı altında yer altı sularının hoyratça kullanıldığına değindi.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin 30 büyükşehir içinde yer altı suyu kullanan tek büyükşehir olduğuna vurgu yapan Albayrak, “Tasarruflar yapmalıyız. TESKİ’nin bu gün geldiği noktada Türkiye de su kalitesini halk sağlığı kayıtlarının verilerine göre, ilk 3’e taşımıştır” vurgusu yaptı.

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (TESKİ) 2019 Yılı Mayıs Ayı Olağan Genel Kurul Toplantısı, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak başkanlığında, Büyükşehir Meclis Salonunda gerçekleştirildi.

“YER ALTI SULARI HOYRATÇA VE BOL MİKTARDA KULLANILMIŞTIR”

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, TESKİ’nin göreve geldiği günden bu yana altyapıda önemli gelişmeler gösterdiğine değinerek, “Tekirdağ’ımız su zengini bir il değildir. Geçmiş dönemde sanayileşme adı altında yer altı suları hoyratça ve bol miktarda kullanılmıştır. Ergene’nin debisi 2-3 katına çıkıyorsa, bu belediyeden dolayı değil, yer altından çekilen sulardan kaynaklıdır. Şunu bilin ki 10 sene önce 100 metreden çıkan su, bu gün 350 metreden çıkıyor. Bu sebepten dolayı her bireyin, Tekirdağ’ın geleceği için su tasarrufu çalışmalarını ön plana almaları gerekiyor.” Değerlendirmesinde bulundu.

“TESKİ BİR MİLYARA YAKIN YATIRIM YAPTI”

“Tekirdağ’da göreve geldiğimizde 874 bin 475 olan nüfus, bu gün 1 milyon 29 bin 970 olmuştur. Her sene insanlara 5,5 milyon metreküp içme ve kullanma suyu bulmalıyız.” Şeklinde konuşan Albayrak sözlerini şöyle noktaladı: “70 milyon metreküp su kullanılan bu şehirde, yüzde 85’i yer altı suyu olunca ortaya çok ciddi sorunlar çıkmaktadır. 30 büyükşehir içinde yer altı suyu kullanan tek büyükşehiriz. Ciddi anlamda tasarruflar yapmalıyız. TESKİ’nin bu gün geldiği noktada 2 bin 700 km altyapıyı 5 yıl içerisinde yapmış olması da en iyi örnektir. Bu gün yaklaşık olarak 1 milyara yakın yatırım yapan TESKİ’yi, şimdiki Genel Müdürü ve TESKİ’nin kurulumundan itibaren çalışan tüm Genel Müdürleri, bu gün Türkiye de su kalitesini halk sağlığı kayıtlarının verilerine göre, ilk 3’e taşıyan TESKİ’nin yaptığı hizmetleri takdir ediyorum. Tüm TESKİ camiasına teşekkür ediyorum.”

“TESKİ’NİN ARTITMA KAPASİTESİ YÜZDE 38 ARTTI”

İlçe belediye başkanları ve büyükşehir meclis üyelerinin katıldığı toplantıda, TESKİ daire başkanları da hazır bulundu. TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, TESKİ’nin yapmış olduğu çalışmalar hakkında kapsamlı bir sunum yaptı. Genel Müdür İçöz; “6313 km² alanda toplamda 1 milyon 29 bin 927 nüfusa hizmet vermekteyiz. Mayıs 2019 itibariyle 548 bin 853 abone sayısına ulaştık. TESKİ büyük oranda altyapı projelerini kendisi yapıyor. Halk sağlığı ile koordineli olarak Tekirdağ genelindeki 400 noktadan su numuneleri alınıp inceleniyor. Kendimizi sürekli denetliyoruz. Günlük olarak klor kontrolü yapıyoruz. Halk sağlığı verilerine göre Türkiye geneli üst sıralarda olduğumuzu söylemek isterim.  Kanalizasyona erişim oranı yüzde 78’den yüzde 92’lere geldi. TESKİ olarak halkımızın daha sağlıklı bir ortamda yaşaması için elimizden geleni yapıyoruz. TESKİ kurulduğunda 5 bin m³/gün olan atık su arıtma kapasitemiz an itibariyle 193 bin 980 m³/gün’dür. Kurulduğumuz günden bu yana arıtma kapasitemizi 38 kat arttırdık.” Dedi.

“KAYIP KAÇAK ORANI EN AZA İNDİRİLİYOR”

“SCADA sistemi ile içme suyumuzu kontrol altında tutuyoruz. Bu sistemle 2019 yılı mayıs ayı itibariyle nüfusun yüzde 89’una hitap ediyoruz.” Diye konuşan İçöz, “Bu oranın, 2. Etap SCADA sistemi kurulumu ile hizmet edilen nüfusun yüzde 95’e çıkarılması planlanmaktadır. Atık su SCADA çalışmaları devam etmektedir. Coğrafi Bilgi Sistemi, SCADA ve Abone işleri uyumlu hale gelerek, yapılacak altyapı çalışmaları ile ilgili bilgilerin elektronik ortama aktarılarak, çalışmaların kolaylaştırılması sağlanmaktadır. Aynı zamanda bu sistemle kayıp kaçak oranı en aza indirilmekte, oluşan arızaların yer tespiti daha hızlı yapılabilmekte ve su miktarlarının hesaplanması da bu sistemle yapılmaktadır.” İfadelerini kaydetti.

“BİLGİSAYAR KONTROLLÜ ÖLÇÜM YAPILIYOR”

Trakya Bölgesi’nde bir ilk olan tam otomatik bilgisayar kontrollü su sayaçları tarafından binlerce ölçüm yapıldığına işaret eden İçöz, “TESKİ su kaynaklarının %84,25’ini yer altından sağlamaktadır. Yüzeysel su kaynaklarının ise yüzde 15,75’ini kullanmaktadır. Naip Arıtma Tesisi ve İsale hatlarından daha fazla yararlanabilme adına Naip Barajına su aktaracak olan İnecik ve Dedecik Barajlarının inşaatına öncelik verilmesi, ayrıca Ayvacık barajından Kapaklıya ve Saray ilçelerimize su verebilmek amacıyla, su iletim hatlarının DSİ tarafından yapılması gerekmektedir. TESKİ Alo 185 Çağrı merkezi olarak çalışmalarımız 7/24 devam etmektedir. Çağrı merkezine gelen istek ve şikâyetleri karşılama oranı yüzde 99.99 olmuştur. Trakya bölgesinde bir ilk olan tam otomatik, bilgisayar kontrollü hassas ölçüm yapabilen su sayaçları test ve kalibrasyon istasyonunda bu güne kadar 3 bin 750 sayacın muayenesi yapılmıştır.” Diye konuştu.

“TESKİ DEV BİR YATIRIM YAPMIŞTIR”

“Bizim için çok büyük bir önem arz eden ‘TESKİ Genel Müdürlüğü ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi (KYS), ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi (İSGYS) ve ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi (ÇYS)’ belgesini alarak kurumsallaşma anlamında çok önemli bir yol kat ettik. Bin 217 km içme suyu, bin 323 km kanalizasyon ve 160 km yağmur suyu olmak üzere, toplamda 2 bin 700 km altyapı çalışması ve diğer bakım onarım işleri kapsamında, yaklaşık 940 milyon TL harcama yapıldı. Bu bağlamda, TESKİ gerçekten dev bir yatırım yapmıştır.” dedi.

İki oturum halinde gerçekleştirilen TESKİ Genel Kurulunda, 2018 mali yılı bütçe kesin hesabı, 2018 mali yılı İdare Taşınır Mal Kesin Hesapları ve 2018 Yılı İdare Faaliyet Raporu görüşülerek karara bağlandı.

Son olarak kararların oylanması sonrasında söz alan Meclis üyeleri yaptıkları konuşmalarda TESKİ’nin çalışmalarıyla ilgili görüş ve dileklerini ileterek, TESKİ’nin yaptığı çalışmalardan dolayı başta TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz olmak üzere, emeği geçen herkese teşekkür ettiler.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler