WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Şükrü Işık

Tek Yol Okumak

Tek Yol Okumak
Bu haber 10 Ocak 2019 - 10:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bu garip, okudukça cahilliğinin artığını gören ve kendini hep çeyrek aydın sayanlardan olmuştur. Okuduklarımızın çeyreğinin çeyreği kadar okumayanların, önüne gelene had bildirme dersleri vermesinden utanç duysak da, cahilliğimizi inkar edenlerden olmayacağız. Aslında edep sahibi olmak için illa çok okumak gerekmiyor. Biraz insana dair ruh ile biraz gene insana dair onurdan nasiplenmesi yeter elbette. Fakat hiç okumayan ya da az okuyanların edepsizliği hele siyasi alanda çok meşhurdur. Bu,  laneti yıkmanın tek yolu okumaktır elbette.

Gerçekten bilgin düzeyinde derinliği okuyarak elde edenlerin bazen zıvanadan çıkması, onların edepsiz olduğu anlamına gelmez. Özellikle, yaşayan en büyük İslam reformisti olarak saygı duyduğumuz Yaşar Nuri Öztürk hocamızın sık gördüğümüz feveranlıklarını doğru anlamak gerek, ya da, kitaplarının geliri ile kurduğu Vakıfta ölümünden sonra bile öksüz çocukların barınmasına eğitilmesine devam edilmesini sağlayan Aziz Nesin” in serzenişlerini de bizler doğru anlamak zorundayız.

Yardım paralarını çocuklarına miras bırakan “Mücahitlerin” olduğu toplumlarda, yazarların, şairlerin ya da tüm aydınların, bizleri pohpohlamak yerine aptal yanlarımızı yüzümüze vurmalarıdır kahramanlıkları. Aksi takdirde ” Eyyy ahali, biliyor musunuz İsmet Paşa asker kaçağıdır.” diyerek kitlelerin şiddetli takdirini alkış ile alanların çocukları, kuvvetli hatipler diye yurdumuzu gözümüzün önünde satarken büyük alkışlar alır. Bizde sadece öfkemiz ile öksüz kalırız. Bu manzaralara yabancı değiliz sanırım.

Osmanlı da “Ben çok okudum her şeyi hak ediyorum ama vermiyorsunuz.” isyanını, içine kattığı ağır hakaret ve küfürlerinden şiir yaratan Nef”i,  dilinin kurbanı olmuşsa da, sonradan bu alanda her biri bir Üstat olan, Şair Eşref, Neyzen Tevfik ve Can Yücel gibi şiirsel dehalarımızın doğmasında etkili olmuştur. Bunların “sivri” dillerinden rahatsız olmak yerine, söyleyemediklerimizi adam gibi söyledikleri için saygı duyuyoruz. Çünkü ortak aklımızı, vicdanımızı ve onurumuzu savunuyorlar. Rahatsız olanlar da var elbette, kimler olduğunu biliyorsunuz; Okumayı sevmeyenler.

Vicdan, onur ve erdem illa okuma ile elde edilir diye bir kural olamaz. Ama okumayı sevenin; Onuru, vicdanı ve aklı başka olur. Toplumun değerler silsilesi servetinin anlamını artırır. Ya Mustafa Kemal o kadar çok okumasaydı nice olurdu halimiz. Okumayanların onu anlayamaması hala en büyük talihsizliğimiz değil mi, bu kör talihi okuyarak, okutarak yenmekten başka yolumuz var mı?

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler