WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Tekirdağ farkındalık yaratıyor

Tekirdağ farkındalık yaratıyor
Bu haber 01 Haziran 2019 - 12:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” kapsamında, İl Sağlık Müdürlüğü sağlık çalışanları tarafından Süleymanpaşa Perşembe Pazarında stant açılarak halka konu ile ilgili bilgilendirme amaçlı broşür ve Sıfır Atık Projesi kapsamında Dünya Tütünsüzlük Günü ile ilgili bez çanta dağıtıldı.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Cengiz Becerir, Başkanlar Uzm. Dr. Mustafa Dönmez, Dr. Haci Bayram Zengin, Zafer Soykırlı, Başkan Yardımcısı Dr. Hülya Becerir de İl Sağlık Müdürlüğü sağlık çalışanları açılan standı ziyaret ettiler.

“7 MİLYONDAN FAZLA KİŞİ HAYATINI KAYBEDİYOR”

İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, “Dünyanın şimdiye kadar karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olan tütün kullanımı, önlenebilir hastalık ve ölüm sebeplerinin başında gelmektedir. Tütün kullanımı, doğum öncesi dönemden başlayarak, yaşamın bütün evrelerinde 50’den fazlası kanser olmak üzere, akciğer hastalıkları, kalp-damar hastalıkları gibi ölüme kadar götüren pek çok kronik sağlık sorununa yol açmaktadır” denildi.

İl Sağlık Müdürlüğü yaptığı açıklamada, “Dünyada her yıl 7 milyondan fazla kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar sebebiyle hayatını kaybetmektedir. Bu ölümlerin 6 milyondan fazlası doğrudan tütün kullanımının sonucu iken yaklaşık 1 milyon kişi de tütün kullandığı için değil tütün dumana maruz kaldığı için hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde de her yıl yaklaşık 100 bin kişi tütün kullanımına bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Zarar verirken kişi ya da zaman ayırt etmeyen sigara kullanımı, Ramazan ayında da son derece ciddi sorunlara sebep olabilmektedirler. Tüm gün sigara içilmemesinin ardından, iftar sonrası üst üste sigara içen kişilerde kanda aniden nikotin ve karbonmonoksit düzeyinde yükselme olmaktadır. Bunların etkisiyle damarlarda daralma ve organlara yeterince oksijen taşınamaması gibi sonuçlar ortaya çıkmakta ve bu kişilerde tansiyon yükselmesi ve buna bağlı beyin kanaması riski artmaktadır. Ayrıca ani nikotin artışı çarpıntıya ve kalp krizine neden olabilmektedir. Bu sebeplerle iftarla birlikte hemen sigara içmeye başlamamak hatta Ramazan ayını sigara bağımlılığından kurtulmak için bir fırsata dönüştürecek adımlar atmak son derece önemlidir.” ifadelerinde bulundu.

“RAMAZAN AYI SİGARADAN KURTULMAK İÇİN BİR FIRSAT”

İl Sağlık Müdürlüğü, Ramazan ayı sigaradan kurtulmak için fırsat olduğuna değinilerek, “Sigara içen bireylerin, sahur ile iftar arasındaki ortalama 16 saat boyunca sigara içmeden kalabilmeleri Ramazan ayının verdiği manevi motivasyon ve kararlılığın göstergesidir. Sigara bağımlılığı ile mücadelede, sigaradan ayrı kalınan süreler ne kadar uzar ve sürekli hale gelirse sigaraya duyulan ihtiyaç da bir o kadar azalacaktır. Manevi olarak kendimizi beslediğimiz bu özel günler, sigara kullanan kişilerin kararlılığına ve iradesine de pozitif katkılar sağlamaktadır. Bu sebeple Ramazan ayını sigara bağımlılığından kurtulmak için bir fırsat olarak değerlendirmek gerekmektedir. Oruç nedeniyle uzun süre sigara içmeden kalabilmek, iftar sonrasında da içmemek konusunda bu bağımlılıktan kurtulmaya çalışanları cesaretlendirmektedir. Bu cesaret ve kendine güven, başarılı sonuç almanın ilk adımıdır.  Ramazan ayında da 7 gün 24 saat esasına göre hizmet veren Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve konuya özel eğitimler alan hekimlerin görev yaptığı sigara bırakma poliklinikleri aracılığıyla, sigara bırakma konusunda hizmet sunulmaktadır.  Alo 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı’nda, sigara bırakma sürecini kolaylaştıracak bilişsel-davranışsal tedavilere ilişkin destek sağlanırken, İl’de aktif olarak 9 hekim görev yapmaktadır.  Sigara bırakıldığı andan itibaren, oluşturduğu sağlık riskleri gerilemeye başlamakta ve vücutta olumlu değişiklikler yaşanmaya başlamaktadır.” İfadelerine yer verildi.

SİGARA BIRAKILDIĞI ANDAN İTİBAREN;

20. dakikada: Kan basıncı ve kalp hızı normale döner.
8. saatte: Kanda oksijen düzeyi normale döner.
24. saatte: Karbon monoksit vücuttan atılır, akciğerler temizlenmeye başlar.
48. saatte: Nikotin vücutta saptanamaz.
72. saatte: Nefes almak kolaylaşır.
2-12. haftada: Dolaşım düzelir.
3-9. ayda: Nefes darlığı ve öksürük azalır.
5. yılda: Kalp krizi riski yarıya iner.
10. yılda: Kalp krizi riski sigara içmeyenlerle eşitlenir ve akciğer kanseri riski yarıya iner.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler