WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Tekirdağ’ın 2. üniversitesi yolda

Tekirdağ’ın 2. üniversitesi yolda
Bu haber 30 Eylül 2019 - 16:45 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Tekirdağ Milletvekili Mustafa Yel, Habertrak Gazetesi İmtiyaz Sahibi Cenap Kürümoğlu’na nezaket ziyareti gerçekleştirdi.

Yel, her geçen yıl derslik sayısında iyileştirilmeye gidildiğine dikkat çekerek, “2002’e kadar bin 800 dersliğimiz vardı.  Şimdi bunun üzerine biz 3 bin 200 tane daha ilave ettik. Tüm Tekirdağ’da 5 bini geçen dersliğimiz var” dedi.

“TALEBİM ÇERKEZKÖY- ÇORLU ARASINA BİR TEKNİK ÜNİVERSİTENİN KURULMASI”

Teknik Üniversite kurulması yönünde talebinin olduğunu ifade eden Yel, “Normalde bir ilde ikinci üniversite kurulabilmesi için prensip kararı 50 bin. Bizim de bu sene sayı 40 bine yaklaştı. Buna az kaldı. Eninde sonunda kurulacak.  Ama bu Süleymanpaşa mı olur?  Başka bir yer mi olur? Kendi kişisel talebim Çerkezköy- Çorlu arasına bir teknik üniversitenin kurulması. Yani bize artık teknik üniversite lazım. Hem sanayinin bu kadar gelişmiş olması hem de İstanbul’a bu kadar yakın olan bir yerde ve zaten var olan üniversite yerine bir teknik üniversite yapılmasının daha doğru olduğunu düşünüyorum. Bu mutlaka yapılmalı” açıklamasında bulundu.

“TÜM TEKİRDAĞ’DA 5 BİNİ GEÇEN DERSLİĞİMİZ VAR”

Yıllara göre derslik sayılarında iyileşme yapıldığının altını çizen Yel, “Okul yatırımlarımız hız kazandı.  Tekirdağ’da da hükümetimizin orta vadeli etkin projelerinden bir tanesi 2019 yılı sonuna kadar tekli eğitime geçmek. Tekirdağ bu anlamda zoru başardı. Çünkü ikili eğitim çok ilçemizde bizim yapılıyor. Şimdi bunlar en aza indirildi. Çerkezköy’de tekli eğitime geçiş yapıldı. Tekirdağ için bir hayaldi. Çok büyük bir göç vardı. Buna yatırım yetiştirebilmek için okul ve ders sayımızı arttırmak gerekiyordu. Hep söylüyorum. 2002’e kadar bin 800 dersliğimiz vardı.  Şimdi bunun üzerine biz 3 bin 200 tane daha ilave ettik. Tüm Tekirdağ’da 5 bini geçen dersliğimiz var.  Derslik başına düşen öğrenci sayımızda 24 Tekirdağ genelinde ama bazı sınıflarda 30’u geçende var. Bazı yerlerde 20’nin altına düşende var. Okullaşma hızını devam ettirmemiz lazım.  Bunu şu an da yakaladık.  Tekirdağ genelinde 60 tane devam eden okul inşaatı var.  Bunların bir kısmı bitti. Bir kısmı da devam ediyor. Tekirdağ’da artık derslik ihtiyacı olmayacak” şeklinde konuştu.

Habertrak/Ayşe Keşkek

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler