WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Tekirdağ’ın ‘en iyi kirazı’ seçildi

Tekirdağ’ın ‘en iyi kirazı’ seçildi
Bu haber 11 Haziran 2019 - 14:56 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen 55. Uluslararası Kiraz Festivalinde en iyi kirazlar yarıştı. Dereceye giren üreticiler altınla ödüllendirildi.

Tekirdağ’da düzenlenen 55. Uluslararası Kiraz Festivalinde üreticilerin yetiştirdiği en iyi kirazlar yarıştı. En İyi Kiraz Yarışması’nda 12 üretici, tarla bakımı, yetiştirme, ürün toplama ve tadı kapsamında değerlendirmeye alınan kirazlarıyla yarışmaya katıldı. Jüri üyelerinin değerlendirmesiyle en iyi kirazlar seçildi. En iyi kiraz yarışması sonucunda geçen yılki yarışlarda birinci olan Naipköy’den Gülzade Yıldız yeniden birinci olup büyük başarı elde ederken, yarışın ikincisi Mustafa Kurtkan, üçüncü ise Vedat Ataç oldu.

Jüri üyeleri, ürünleri tarla bakımı, yetiştirme ve toplama ile tadı açısından değerlendirerek, yarışmada dereceye giren üreticilere solucan gübresi ve hediyeler verildi.

“ÜRETİCİNİN SEZONA GİRERKEN CEBİNE SICAK PARA GİRMESİ GEREKİYOR”

İl Tarım ve Orman Müdürü Zekeriya Sarıkoca, her üretim dalında olduğu gibi kiraz yetiştiriciliğinde de sıkıntıların olduğuna değinerek, “Naip’te bildiğiniz üzere ağırlıklı olarak yapılıyor. Yöreye has kiraz çeşitlerimizde var. Başka ilde olmayan da var. Örnek olarak söyleyeyim. Altıparmak kirazı çok önemli bir kiraz. Bizler il ve ilçe müdürlükleri olarak bakanlık olarak, bu meyveye özel önem veriyoruz. Özel destek veriyoruz. Özel gayret gösteriyoruz. Arkadaşlarımızı bu konuda yetiştiriyoruz. Saha da üreticilerimize her anlamda teknik bilgi aktarımında bulunuyoruz. Ama tabi takdir ederseniz her üretim dalında olduğu gibi bunda da sıkıntılar var. Eğer çok yakın ilgi alaka gösteremezsek, gösteremediğimiz zaman bu üretim dalında kendine özel hastalıkları var. Bizler bunların sebeplerini hep teknik olarak biliyoruz. Kiraz önemli yetiştirilmesini tavsiye ediyoruz. Neden tavsiye ediyoruz? Mevsimin çilekle birlikte aşağı yukarı ilk ürünü. Üreticini sezona girerken Üreticinin sezona girerken cebine sıcak para girmesi gerekiyor. Ekonomiye katkısı var. O yüzden üreticinin cebine para girecek ki ayakta durasın. O da üretmeye devam etmeli o yüzden kiraz ve başarılı bir kiraz yetiştiriciliği üretici için çok önemli. Başka üretim dalları için çok önemli” şeklinde konuştu.

2 YILDIR BİRİNCİLİĞİ KİMSEYE VERMİYOR

İki yıldır ilk sırayı kimseye kaptırmayan Gülzade Yıldız, “Çok mutluyum emeğimizin karşılığını aldık. Çok zahmetler verdik. Altları sürülüyor, bakılıyor, gübreleniyor, ilaçlanıyor çok emeğimiz var yani emeksiz değil. Bahçemiz şu an da tertemiz. İki senedir bu yarışlara katılıyorum geçen yıl da birinciydim” diye konuştu.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler