WEB TV

HaberTrak Gazetesi Haberleri
Güven Serin

TEKİRDAĞ’IN YAMAN HALLERİ–477

TEKİRDAĞ’IN YAMAN HALLERİ–477
Bu haber 14 Mart 2019 - 12:20 'de eklendi ve kez görüntülendi.

TEKİRDAĞ BİR ÇOCUĞUNU DAHA KURTARDI

——————————————————————–

 

Ahşap binalarımız bu şehrin geçmişine ait, bugününe güvence, yarınına ise çok önemli kültürel, sosyal yatırımlardan birisidir. Viran hale gelene kadar geçen bunca yıl; şimdi ayağa kaldırmak için harcanan büyük emekler…

 

Yer Çiftlikönü Caddesi;66 Parselde bulunan iki ikiz bina; Alpaslan Ailesi ile Yel Ailesinin ev sahipliği yaptığı bu viran yerler;2013 yılında mülga Tekirdağ Belediyesi tarafından kamulaştırılmıştır. 2014 yılında Tekirdağ’ın Büyükşehir Belediyesi olmasıyla mülkiyetlerine geçmişlerdir.

 

O günden bugüne verilen mücadele; 1 Milyon’un üzerinde harcanan para ile Tekirdağ’ın estetik görünümüne, sivil mimarisine ikiz ama bir bina olarak kullanılacak bir eser daha kazandırıldı.

 

66,67 Parselde ki bu yer; Kent Konseyine ev sahipliği yapacaktır. Kent Konseyinin yapısı, kendilerine ait bir yerle çok daha sağlam hale geldiği gibi, konseyin üyelerine şehirleri adına çok daha üretken olma şansıda yaratacaktır.

 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine; bu alanda çok önemli çalışmalar yapma azmi içinde olan İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığına şehrimiz adına teşekkürü borç biliyorum.

 

Binin üzerinde tarihi varlığın ancak % 2 sinin ortaya çıkartılması bu alanda alınacak olan yolun değerini, anlamını, zorluklarını da çok iyi görmemize neden oluyor. Bunca emek harcanarak ortaya çıkartılan bu tür yapıların şehir insanının kültürel, sosyal ve turizmin hizmetine acilen geçmesi, bu uğurda yapılan büyük mücadelenin, harcanan emeklerin de saygın hale gelmesi, geribildirim kazanıp, bunu daha yapıcı enerjiye, üretime çevirmeleri kaçınılmazdır.

 

Şehrimizin Vekilleri; İlhami Özcan, Candan Yüceer’in de katılması, vekillerin şehirlerinde, ilçelerinde olup bitenleri, kazanım ve kayıpları öğrenmeleri, görmeleri adına önemli bir gelişmedir. Belki de yerel seçimin iteneğidir. Yine de önemli bir itenektir, diye düşünüyorum…

 

Hayırlı olsun; KUTLUYORUM…

 

KUMBAĞ TARİHİ ŞARAP EVİ

———————————————-

 

Süleymanpaşa Belediyesinin değerli hizmetlerinden birisidir bu tarihi şarap evinin onarılması. Burası bundan böyle sanat galerisi olarak kullanılacak. Öyle sanıyorum ki onarıldıktan beri ancak bir kez böyle bir hizmette bulundu.

 

Bölge insanıyla konuştuğumda bu güzel işten haberiniz var mı “Ey Kumbağ insanı” dediğimde, büyük çoğunluğunun haberi bile olmadığını öğrendim.

 

Bu taş yapı, onarılmadan önce kendi halinde, kapıları kilitli bir şekilde duruyordu. Onarıldıktan sonra da; aynı yerde, aynı şekilde; sessiz ve kapıları kilitli vaziyette duruyor. Bilinen bir şey var ki; Süleymanpaşa Belediyesi burasını onartmak için tüm şehrin imkânlarında kullanılacak harayı;1 milyona yakın harcamayı yapmıştır.

 

Kazandırılan eseri düşününce, paranın lafı bile olmaz! Peki, ama eser; yöresine hareket, heyecan getirmez; KAPALI vaziyette, mahkûm gibi dört duvar arasında kalmışsa; önemi, anlamı nedir?

 

Bu tür hareketler, uygulamalar SÜLEYMANPAŞA BELEDİYESİ klasikleri haline geldi. Merkezinde insan olmayan projenin faydası, alacağı yol da eksik oluyor. Her şeyi ben bilirim diyen bu başkanı, gerçeğe, halkın iradesine, beklentilerine çekecek bir yardımcısı yok mu?

 

Sanırım, yardımcılar da geç kaldılar… Yakında bu işi halk yapacak; ya kulağını çekip, hadi bir beş yıl daha kredi verdim, deyin zar zor atlatacak bu davayı; ya da, siyaset çöplüğünde unutulanlar arasında, güzel değerli hizmetleriyle sadece bu hizmetlerin farkında olanlar hatırlayacak.

 

Sayın Eşkinat, sıklıkla yapılan, onarılan binalara fonksiyon yüklemek lazım diyor. Kumbağa Şarap Evinin fonksiyonu kilitlenmek, kimsesiz hale düşürülmek mi Sayın Eşkinat?

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler