WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Tekirdağlı gençler Samsun’da

Tekirdağlı gençler Samsun’da
Bu haber 20 Mayıs 2019 - 13:25 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Vatan sevgisi ve tarih bilinciyle halka en iyi hizmeti verme ilkesiyle hareket eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Yüce Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da milli mücadele ateşini yakışının 100. yıl dönümünde Tekirdağ’ın 11 ilçesinden 100 genci göndererek kutlama programına katılım sağladı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak tarafından uğurlanan heyet, Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin nezaretinde 3 otobüs ile Samsun’a gitti. 100. yıl kutlamalarında Tekirdağ ilini temsil eden heyet, kentteki müze ve önemli yerleri de ziyaret etme imkânı buldu. Büyükşehir Belediyesi’nin bu anlamlı organizasyonuna katılan Tekirdağlı 100 genç, 19 Mayıs coşkusunu yaşarken, Milli Mücadele dönemi ve Atatürk’ün hayatına dair yeni bilgiler öğrenme imkânı buldu.

TARİHİ BANDIRMA VAPURU ZİYARETİNDE DUYGU DOLU ANLAR YAŞANDI

Tekirdağlı kafilenin ilk durağı Bandırma Gemisi Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi oldu. 16 Mayıs 2019’da İstanbul’dan hareket eden 3 günlük tarihi bir yolculuğun ardından Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Samsun’a götüren Bandırma Vapuru, müze görevlileri nezaretinde ziyaret edildi. Bandırma Vapuru’nda bulunan, Milli Mücadele dönemine ait eşyalar ve balmumu heykeller, kafilede bulunanlar tarafından ilgiyle incelendi. Kurtuluş Savaşı’nın kazanılması ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasına giden süreçte çok önemli bir yeri olan Bandırma Vapuru’nda tarihsel bilgiler edinen katılımcılar duygu dolu anlar yaşadılar.

SAMSUN GAZİ MÜZESİ’NDE TARİHSEL BİR YOLCULUK

Gezi programının ikinci durağı olan Samsun Gazi Evi’ni ziyaret eden Tekirdağlı heyet, müze yetkilileri tarafından bilgilendirildi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk gidişinde kaldığı, vaktiyle Mantıka Palas ismiyle otel olarak faaliyet gösteren ve 1940 yılında müze haline getirilerek ziyarete açılan tarihi binada bulunan Atatürk’e, Kurtuluş Savaşı’na ve Cumhuriyet’in ilk yıllarına ait fotoğraflar, önemli tarihsel belgeler, dönemin gazeteleri, Atatürk’e ait giysi ve şahsi eşyalar ile balmumu heykeller, katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle incelendi. Türkiye’nin tarihine dair bilgilerini tazeleyen katılımcılar, Mustafa Kemal Atatürk’ü liderlik özelliklerinin yanı sıra günlük yaşamı hakkında da yeni bilgiler edinme imkânı buldu.

SAMSUN’DA KÖKLÜ MEDENİYET MİRASI

100. Yılda 100 Genç etkinliği kapsamında Samsun Kent Müzesi de ziyaret edildi. Samsun’da ilk çağlardan itibaren hüküm süren medeniyet ve devletlerden günümüze ulaşan kültür varlıklarının ve tarihi eserlerin yer aldığı müzede, Tekirdağlı kafileyi gezdiren rehberler Samsun’un binlerce yıllık tarihinde gerçekleşen değişim ve dönüşümü anlattı.

SAMSUN’UN SEMBOLU ONUR ANITINA ZİYARET

Tekirdağlı kafile, Samsun’un İlkadım ilçesindeki Atatürk Parkı’nda yer alan, Atatürk’ün şahlanmış atıyla birlikte tasvir edildiği ve kentin simgesi haline gelen anıtı da ziyaret etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

20 DAKİKADA CANLI BİR TARİH PANORAMASI

Müze ziyaretlerinin son ayağı Samsun Panorama Dijital Gösterim Merkezi oldu.

Uzun yıllar Yaşar Doğu Spor Salonu olarak hizmet veren ve Samsun’da yeni ve büyük bir kapalı spor salonunun ardından Panorama Dijital Gösterim Merkezi ziyaret edildi. Tesis bünyesinde bulunan seyir terasından Samsun sahil şeridi ve Karadeniz manzarasını seyreden Tekirdağlı kafile, daha sonra gösterim merkezinde Türk Tarihini, 15 dakikalık bir film içerisinde 360 derecelik sinema perdesinden gerçeklik hissi uyandıran bir animasyon ile izledi. Daha sonra yine aynı tesis içerisinde yer alan Milli Mücadele dönemine ait canlandırma bölümleri ziyaret edildi.

CUMHURİYET’İN YENİ NESİLLERİ ATA’MIZIN İZİNDEN YÜRÜDÜ

Tekirdağlı kafile müze ziyaretlerinin ardından Samsun’un Atakum ilçesinde sahil yolunda 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlenen gençlik yürüyüşüne katıldı.

100. yıl logolu bir örnek t-shirt ve şapkalar giyen Tekirdağlı kafile, ortaya koydukları birlik ve beraberlik ve 19 Mayıs coşkusu ile Gençlik Yürüyüşüne damga vurdu ve Tekirdağ’ı günün anlam ve önemine uygun bir şekilde temsil etti.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nin organizasyonuyla düzenlenen 100. Yılda 100 Genç etkinliğiyle ilgili olarak bir açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Ebedi Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’da Milli Mücadeleyi başlatmamış olsa Kurtuluş Savaşı da olmazdı, Cumhuriyet de kazanılmazdı. 19 Mayıs bunun için tarihimizde bir dönüm noktasıdır. Böylesine önemli bir günün 100. yıl dönümünde geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimize 19 Mayısı, Milli Mücadeleyi ve Cumhuriyetimizin nasıl kurulduğunu en iyi şekilde göstermeyi kendimize görev edindik. Bunun da en iyi yolu, gençlerimizin Samsun’a giderek şanlı tarihimizi yerinde öğrenmesiydi. Samsun’a gönderdiğimiz 100. gencimiz, Ata’mızdan 100. yıl sonra büyük bir heyecan ve coşku ile etkinliklere katıldılar ve ziyaretler gerçekleştirdiler. Biz de Büyükşehir Belediyesi yönetimi olarak onların heyecan ve coşkusuna ortak olduk. Cumhuriyet nesilleri olarak Ata’mızdan devraldığımız bu büyük mirası korumaya, yaşatmaya devam edeceğiz ve gelecek nesillere emanet edeceğiz.” dedi.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler