WEB TV

HaberTrak Gazetesi Haberleri
Şükrü Işık

Trafik ve Can Yangınlarımız

Trafik ve Can Yangınlarımız
Bu haber 08 Kasım 2018 - 13:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yıllar yılı Sürücü Belgesi Sınavlarında bu garip de görev aldı. Yazılı sınavlarda hazır gelen soruların dışında soru sorma yetkimiz olmamasına rağmen biraz da can yangını ile trafik kurallarına dikkat çekmek için, “Trafik kurallarına uymazsak ne olur.” diye sorardım, sınavın başlamasını beklerken. Hemen hepsi tek cevap verirdi: Para cezası yeriz. Bu cevap hep can evimdeki yangını körüklemişti. Cevabım: Ya ölürüz ya öldürürüz, olurdu her defasında. Yola çıktıktan sonra başımıza gelecek en ucuz şey, ya para cezaları ya da pahalı maddi hasarlı kazalardı çünkü.

Toplam iki yüz elli civarında Trafik Kuralları, işaret ve levhaları var. Bu kuralları bilmek motorlu taşıtları kullanmak için olmazsa olmazların başında gelir. Yani lastiklerin istediği kadar yeni olsun, frenlerin istediği kadar sağlam olsun ya da taşıtın en güvenlilerden olsun. Bu kuralları bilmiyorsan kaza kaçınılmaz. Trafik, Motor ve İlk Yardım olmak üzere üç bölümden oluşan sınavların hiç birinde tüm Trafik Kurallarını kapsayacak kadar soru sorulmazdı. Sorulanlarında %70 ini bilenler “sürücü” olurdu.

Asıl aymazlık burada başlıyor ” Sen Trafik Kurallarının hepsini bilmesen de sürücü oldun.”  Müdürlerimize ölüm kusan bu hatayı defalarca söyledik, sonuç malum. Türkü çağırarak eşek aramaya devam eden siyasiler ve memurları tınmadı bile. Ölümlü ya da ölümsüz kazaların tamamı kurallara uymamaktan geçiyor. Acı olan, insanımız uymadığında öleceği veya öldüreceği kuralları bilmiyor. Bilenler de bilmeyenlerin peşinde sürü psikolojisine uymada gecikmiyor. Hem en “yüksek diplomaları” ile.

Kesin çözüm tüm kurallar öğretilmeli ve bir tanesini bile bilmeyen sürücü olamamalıdır. Dershaneler bu konuda sorumlu tutulmalı, başarısızlıkta devam edenler kapatılmalıdır. Tüm şehirlerin en işlek yerlerine kazaların fotoğrafları konmalı, kaza nedeni yazılmalıdır. Aşırı surattan, Hatalı sollamadan,Telefonla Konuşmadan veya Alkolden gibi. Kaza yapanlar hemen kural bilgisi sınavına alınmalı geçemeyenlere makul süre verip öğrenmesi durumunda sürücü olma şansı tanınmalıdır.

Bunun adı eğitimdir. Bunu geliştirmek: görsel, işitsel takviyeler yapmak elbette mümkün. Diğer eksiklikler bunların yanında basit ayrıntılar olarak kalır. İster kişi başına bir milyon lira yazın, ister her sürücünün başına bir polis koyun, ister on şeritli otobanlar yapın. Kurallar öğretilip bunlara inandırılmadıkça çok canımız yanacak. Dilerim ilgililer her an kazazede olmaya aday olduklarını anlayıp bu acil eylemleri hayata geçirirler.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler