WEB TV

HaberTrak Gazetesi Haberleri

Turizme kazandırılmayı bekliyor

Turizme kazandırılmayı bekliyor
Bu haber 03 Aralık 2018 - 10:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

157 yıllık tarihe ışık tutan Tarihi Hora Feneri, geçtiğimiz yıl duyarsız vatandaşlar tarafından adeta yağmalanmış, camları ve kapıları sökülerek kullanılamaz hale getirilmişti. Gazetemizin defalarca gündeme getirdiği tarihi fenerin yürek sızlatan hali, sonunda yetkilileri harekete geçirdi. Kıyı Emniyet Müdürlüğü tarafından onarılan Tarihi Hora Feneri şimdilerde ise turizme, sosyal ve kültürel hayata kazandırılması adına yetkililerin ilgisini bekliyor.

Tekirdağ’ın Şarköy ilçesine bağlı Hoşköy Mahallesi’nde bulunan Hora Feneri gazetemizin önemli çabalarıyla ve defalarca dile getirilmesi sonucu Kıyı Emniyet Müdürlüğü tarafından onarıldı. Ekim ayında başlayan onarım çalışmaları yaklaşık 1 aylık bir süre içinde tamamlandı. Tekirdağ turizmine önemli katkı sağlayacak olan Hora Feneri, onarılmasının ardından sosyal ve kültürel olarak tanıtılmayı bekliyor.

HORA FENERİ

Sultan Amdülmecid tarafından 1861 yılında Fransa’dan özel olarak getirilen malzemelerle Fransız mühendisler tarafından inşa edilen Hora Feneri şimdilerde tarihe ışık tutuyor. Deniz kıyısında bir tepenin üzerine kurulan fenerin tamamı demir ve yüksekliği 20 metredir. Eskiden gaz lambası ile aydınlatılan fener günümüzde elektrik enerjisiyle çalışıyor.

157 yıldır gemilere yol gösterme özelliğini koruyan fenerin kontrolü Kıyı Emniyet Müdürlüğü’ne ait. Tarihi güzelliğiyle geçmişle gelecek arasında köprü görevi gören fener yerli ve yabancı turistlerin ilgisini bekliyor.

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler