WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

Uyuşturucu ve alkolle mücadeleye farklı yöntem

Uyuşturucu ve alkolle mücadeleye farklı yöntem
Bu haber 05 Kasım 2019 - 10:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Tekirdağ Süleymanpaşa’da Yeşilay bünyesinde açılan Yeşilay danışmanlık merkezi Uyuşturucu Ve Alkolle Bağımlılıkları Mücadele Merkezi “YEDAM” açıldı.

YEDAM hakkında bilgilendirmede bulunan Yeşilay Başkanı Sadık Baş açıklamasında: “Öncelikle YEDAM’ın açılmasından bize büyük destek olan Valimiz Aziz Yıldırım’a ve tanıtımında bize destek olan Süleymanpaşa Belediyesi Başkanımız Cüneyt Yüksel’e çok teşekkür ederiz. Yeşilay önleyici tedbirler uygularken YEDAM ile artık rehabilite edici süreç başlamış oldu. YEDAM ile alkol ve madde ile ilgili sorunlar yaşayan kişilere ücretsiz psikolog ve sosyal hizmetler uzmanlarımız ile beraber psikolojik ve sosyal destek sağlayarak yeniden hayata kazandırılmaları için yardımcı oluyoruz. Aynı zamanda aile ve yakınlarına da destek vererek bozulan yaşam düzeninin onarılmasını ve ilişkilerin sağlıklı devam etmesini destekliyoruz. Kişinin alkol kullanımı fazlaysa, madde bağımlılığı tedavisi hakkında bilgi almak istiyorsa, eğer aile üyelerinden biri bunları yaşıyor ama danışmanlık için gelmiyorsa, bilgi ve danışmanlık almak için kişilerin aileleri de doğrudan YEDAM’a gelebilir.” İfadelerini kaydetti.

MERKEZDE HANGİ HİZMETLER VERİLİYOR?

Bağımlılık konusunda hem psikolojik ve sosyal destek hem de grup çalışmaları gibi destek verdiklerini kaydeden Baş, “Bağımlılık konusunda ücretsiz ve ayaktan danışmanlık hizmeti veriyoruz. Uzmanlarımız alkol-madde kullanan kişinin bağımlılık düzeyini saptadıktan sonra alkol-madde kullanımını bırakması konusunda yardımcı oluyor. Tekrar kullanmaya başlamamak için yöntemler öğretiyorlar. Eşlik eden ruhsal sorunlar varsa (öfke kontrolsüzlüğü, kaygı vb) bunların düzelmesi için psikolojik destek veriyorlar. Nasıl davranmaları konusunda aileleri bilgilendiriyorlar. Danışanlarımız evlerinde ziyaret edip, gidişatı takip ediyorlar. Bunları başarabilmek için YEDAM ekibi olarak; Bireysel görüşmeler ve grup çalışmaları yapıyoruz, sosyal destek sağlıyoruz.” Şeklinde konuştu.

“YEDAM’LA SOSYAL HAYATA UYUM”

YEDAM’ın danışanlara iş bulma sürecinde de destek verdiğine vurgu yapan Baş, sözlerini şöyle noktaladı: “Değişim demek yeni alışkanlıklar, yeni bir çevre, yeni bir hayat demektir. Danışanlarımızın sağlık güvencesi, işsizlik, boş zaman değerlendirmesi gibi sorunlarının giderilmesinde diğer kurumlarla işbirliği içinde çalışıyoruz. YEDAM Atölye’de danışanlarımızın sosyal yaşama uyumunu sağlayarak, meslek edindirme kursları veriyoruz. İyileşmenin kalıcı olması ve hayata uyumun sağlanabilmesi için YEDAM Atölyede uzun süreli aktivitelerimizi sunuyoruz.”

Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler