WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Yarışmıyoruz, rekabet etmeyeceğiz”

“Yarışmıyoruz, rekabet etmeyeceğiz”
Bu haber 18 Mayıs 2020 - 22:07 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı Kamil Sarı, Vefa gruplarına katılan öğretmenlere ek hizmet puanı verilmesi ile ilgili tartışmalar ve Milli Eğitim’deki aksaklıklarla ilgili basın açıklamasında bulundu.

Eğitim Sen Tekirdağ Şube Başkanı -Sarı açıklamasında; MEB tarafından uzaktan eğitim koşuluyla idari izinli sayılan öğretmenlerin bu durumunun taşra teşkilatı tarafından değiştirilme olanağı yoktur. Ayrıca, öğretmenlerin gözlerini disiplin cezası ile korkutmaya çalışmak kamu yöneticilerinin davranışı olmamalıdır. Öğretmenler haklarını bilirler ve her koşulda haklarını savunurlar. Eğitim Sen, hakları için mücadele eden eğitim ve bilim emekçilerinin sendikasıdır ve tüm öğretmenlerin yanında, onlarla birlikte mücadele etmiştir, etmeye de devam edecektir. Eğitim yöneticileri, öğretmenlerin yürürlükteki mevzuata göre görevlerini yaptıklarını ve haklarının farkında olduklarını unutmamalıdır.

Vefa gruplarına katılan öğretmenlere ek hizmet puanı verilmesi ile ilgili tartışma devam etmektedir. Vefa gruplarına görevlendirmeler bazı il ve ilçelerde resen, bazılarında isteğe bağlı, gönüllülük esasına göre yapılmaktadır. Biz Eğitim Sen sendikası olarak sürecin başından itibaren toplumla, özellikle 65 yaş üstü ve engeli bulunan vatandaşlarla, dayanışma içerisinde olacağımızı ifade ettik. Gönüllülük çerçevesinde toplum hizmeti olarak görevler aldık. Zorunlu görevlendirmelerin neticesinde hukuki sonuçları da olacaktır. Bu pandemi salgını sürecinde söz konusu öncelikle sağlık olduğundan kimse alanı dışında işlerde zorunlu olarak görevlendirilemez. Bireyin düşüncesine saygı göstermek gerekir. Gönüllü toplum hizmeti çalışmaları ek para , ödül, puan gibi karşılıklar için de yapılmaz. Bu etik değildir, ahlaki değildir. Görev alan kişilerde bu beklenti içinde olmamalıdır. Hizmet puanı, öğretmenlerin bulunduğu okulda , yıl içerisinde yaptıkları eğitim-öğretim faaliyetinden kaynaklı aldıkları puandır. Bu nedenle, vefa gruplarına katılan öğretmenlere ek hizmet puanı verilmesi yeni eşitsizlikler yaratacağından, bu şekilde bir uygulama doğru olmayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı, öğretmenlere EBA kullanım süresi ve sisteme yüklenen içeriklerden de puan vermekte, puanlara göre de öğretmenlerin okul, ilçe ve il sıralaması yeri belirlenmektedir. Bu durumu, öğretmenler arasında yarışa dönüştürmek öğretmenlik mesleğinin itibarı ve değerini azaltmaktadır. EBA’da öğretmenlere ve öğrencilere puan verilmesi sisteminden vazgeçilmelidir. Öğretmenler bir birleriyle yarışmazlar, dayanışma içinde olurlar.

“OKULLAR ÖZEL ŞİRKET DEĞİLDİR”

Özel şirketlerde uygulanan çalışanların performanslarını değerlendirme yaklaşımının; bakanlık ve birimlerinde görev yapan eğitim yöneticilerinde hâkim bir bakış açısı olduğunun farkındayız. Öğretmenlerinin performansının ölçülmesini kabul etmeyeceğimizin bilinmesini isteriz. Bu nedenle, EBA’ nın öğretmenlere sistemi kullandıkları süre ve ekledikleri materyallere göre puan veren sisteminin acilen uygulamadan kaldırılması gerekmektedir. Uzaktan eğitim uygulamaları öğretmenler üzerinde baskı ve kontrol aracı olarak kullanılmamalıdır. Aslolan  demokratik , bilimsel, laik , nitelikli kamusal eğitimdir. Bu da okullarda, sınıflarda , laboratuvarlarda, sanatsal ve teknik atölyelerde anlatarak, tartışarak, uygulayarak yapılır. Uzaktan eğitim asla yüz yüze eğitimin yerini tutamaz. Eşitsizlik içerir. Uzaktan eğitim; sadece tamamlayıcı ve destek eğitimi olarak kullanılmalıdır. “diyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV
Örnekler