WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika

“Yönetmelik değişikliğini yargıya taşıdık”

“Yönetmelik değişikliğini yargıya taşıdık”
Bu haber 25 Haziran 2020 - 12:15 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Eğitim İş Tekirdağ Şube Başkanı Hüseyin Eren, öğretmenler arasında eşitsizliğe sebebiyet veren zorunlu hizmet süresinden sonra verilen ek hizmet puanı konusunu yargıya taşıdıklarını, ancak MEB’in yönetmelik değişikliğine gitmesine rağmen bu haktan mahrum bırakılan öğretmenler olduğuna da dikkat çekti.

“ÖĞRETMENLERİN TEPKİLERİ VE YOĞUN HAKLI TALEPLERİ SÖZ KONUSUDUR”

Ek hizmet puanı uygulamasının haksızlık yaratan bölümlerini sendika olarak yargıya taşıdıklarını belirten Eren, “19.06.2010 tarihinde yayımlanan yönetmelik değişikliği sonrasında yönetmeliğe yönelik birçok tartışma olmuştur. Öncelikle 2010 yılında muaf edildikleri için mağdur edilen öğretmenlerin tepkileri ve yoğun haklı talepleri söz konusudur. Daha önce; sadece zorunlu hizmete tabi öğretmenlere zorunlu hizmeti tamamladıkları kurumda devam etmeleri halinde zorunlu hizmet süresinden sonra verilen ek hizmet puanı (yüzde 25, 50, 100 artırımlı puan) uygulamasının haksızlık yaratan, aynı kurumda çalışanlar arasında eşitsizliğe yol açan bölümlerini sendika olarak yargıya taşımıştık.” Dedi.

“YANLIŞLIĞI HER DEFASINDA DİLE GETİRDİK”

Öğretmenlerden kaynaklı olmayan bir durumdan, bir kısım öğretmenin zarar görmelerinin yanlışlığını sık sık dile getirdiklerine dikkat çeken Eren, “Derdest olan davamız devam ederken MEB yönetmelik değişikliğine gitmiştir. Değişikliğe göre zorunlu hizmeti tamamladıktan sonra başka kurumlara gidenlere de ek puan verilecektir. Fakat özellikle 2000 ve 2010 tarihlerinde zorunlu hizmetten muaf olanlar kapsam dışı bırakılmıştır. Birçok öğretmenimiz 2010 yılında zorunlu hizmette çalışmakta iken bakanlık tasarrufu ile zorunlu hizmetten muaf edilmişlerdir. Bakanlık tasarrufu ile muaf olan öğretmenlerin bu haktan mahrum bırakılmaları yani öğretmenden kaynaklı olmayan bir durumdan zarar görmelerinin yanlışlığını her defasında dile getirdik.” Şeklinde konuştu.

“AYNI HAKTAN YARARLANAMAMALARI NEDENİYLE SORUNLAR SÖZ KONUSUDUR”

Eren, “Aynı kurumda çalışan öğretmenler arasında da farklılık yaratan bu uygulamanın yanlışlığı noktasında bakanlık bir nebze adım atmış olsa da öğretmenlerin geçmişten gelen hak kayıpları olduğu gibi bugün itibariyle de aynı kurumda çalışan tüm öğretmenlerin aynı haktan yararlanamamaları nedeniyle sorunlar söz konusudur. Bu konuyu da içeren davamız Danıştay nezdinde açılmış olup MEB tarafından yargı sonucu beklenmeden bu noktada adım atılması yerinde bir karar olacaktır. Dava dilekçemizde ayrıca; yönetmelik değişikliği ile getirilen ve hizmet puanı sistemini tümden değiştiren düzenlemelerin öncelikle yürütmesinin durdurulmasına ardından iptaline yönelik talepler yer almıştır.” Değerlendirmesinde bulundu.

“MEB ZORUNLU HİZMET SORUNUNU DAVA SONUCUNU BEKLEMEDEN ÇÖZMELİ”

“Hizmet puanını adeta her alanın teşvik noktası, performans ölçeği ve ödülü haline getiren, koyulan kriterleri öğretmenlik mesleğinin ve görevinin önüne geçirilerek sadece bu kriterlere yönelmeyi önceleyen anlayışı kabul etmiyoruz.” Şeklinde konuşan Eren, sözlerini şöyle noktaladı: “Yüksek lisans, doktora, eTwining, TÜBİTAK projeleri gibi tüm öğretmenlerin eşit şartlarda ulaşma ve gerçekleştirme olanağı olmayan, ödül gibi adeta kayırmacılığın adı olan kriterlerin hizmet puanı konusu yapılması eğitim öğretim sürecini değil bu kriterleri öncelikli kılmaya yöneliktir. MEB zorunlu hizmet sorununu dava sonucunu beklemeden çözmeli, getirilen kriterlerin uygulanması için de en azından yargı sonucunu beklemelidir.” Habertrak/Özlem İnan

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV