WEB TV

HaberTrak – Tekirdağ Haber – Tekirdağ Son Dakika
Uzman Diyetisyen Bahadır İnce

Zencefilin Vücut Sağlığına Faydaları

Zencefilin Vücut Sağlığına Faydaları
Bu haber 16 Nisan 2020 - 14:01 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Zencefil güneydoğu asyaya özgü bir bitkidir ve genel olarak Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir. Gıdalarda ve ilaçlarda genel olarak kullanılan zencefil vücut ve beyin için oldukça faydalı olan biyoaktif bileşikler yüklü zindeliğinizi arttırabilecek bir bitkidir.

Zencefilin sağlığa faydalı olan kanıtlanmış etkilerinden bahsedelim:

Güçlü tıbbı özelliklere sahip gingerol içerir. Gingerol zencefilin tıbbı özelliklerinin çoğundan sorumlu olan zencefildeki ana biyoaktif bileşiktir. Güçlü anti-inflamatuar ve antioksidan etkileri vardır.

Zencefil mide bulantılarına karşı oldukça etkili olabilir. Deniz tutması tedavisinde uzun bir kullanım geçmişi vardır. Ayrıca ameliyat sonrası ve kanser hastalarında, hamilelerde bulantı ve kusmayı önleyebilir. 1278 gebe kadını kapsayan 12 çalışmanın verilerine göre günlük tüketilen 1-1,5 gr zencefilin bulantı semptomlarını anlamlı ölçüde azaltabildiği kaydedilmiştir. Gebeler zencefili yüksek miktarlarda almadan önce mutlaka doktora danışmalıdır.

Zencefilin antiinflamatuar özelliğinden dolayı egzersize bağlı kas ağrılarına karşı etkili olup devam eden kas ağrılarını günden güne azalttığı görülmüştür.

Zencefilin osteoartrit (kireçlenme) semptomlarını da azaltmada etkili olduğunu gösteren bazı çalışmalar mevcuttur.

Zencefilin kalp hastalıkları ve diyabet üzerindeki etkisini inceleyen çalışmalar nispeten yenidir. Diyabetli bireylerde açlık kan şekerini %12 düşürdüğü, uzun süreli kan şekeri seviyeleri için belirteç olan HbA1c’yi 12 haftalık bir süreçte %10 düşürdüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca kalp hastalıkları için risk faktörü olan ApoB /ApoA-I oranlarında %28’lik bir azalma ve oksitlenmiş lipoproteinler için %23lük bir azalma oluşmuştur.

Halk arasında hazımsızlık olarak adlandırılan dispepsi, mide üst kısmında tekrarlayan ağrı ve rahatsızlıkla karakterize bir hastalıktır. Mide boşalmasındaki gecikmenin hazımsızlığa sebep olduğuna inanılmaktadır. Zencefilin mide boşalmasını %50 oranında hızlandırdığı, hazımsızlık ve mide rahatsızlığına iyi geldiği gözlemlenmiştir.

Hem hayvanlar hem de insanlar üzerinde yapılan çalışmada zencefilin kalp hastalığı için risk faktörü olan yüksek LDL (kötü kolesterol) ve trigliserit düzeylerinde anlamlı bir azalmaya neden olabileceğine dair kanıtlar mevcuttur.

Kanser, anormal hücrelerin kontrolsüz büyümesi ve çoğalmasıyla karakterize edilen çok ciddi bir hastalıktır. Zencefilde büyük miktarda bulunan 6-gingerol dolayısı ile antikanserojen olarak görülmektedir. Zencefilin pankreas kanseri, göğüs kanseri ve yumurtalık kanserine karşı etkili olabileceğini gösteren sınırlı olmasına rağmen kanıtlar mevcuttur. Ancak zencefilin kanser türleri üzerindeki etkisine dair daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Zencefilde bulunan antioksidanların ve biyoaktif bileşiklerin beyin fonksiyonlardaki düşüşü, Alzheimer ve ilerleyen yaşa bağlı bilişsel gerilemeyi engellediği görülmüştür.

Taze zencefilin ana biyoaktif maddesi olan gingerol enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olabilir. Zencefil özünün birçok bakteri türünün büyümesini engellediğini gösteren çalışmalar vardır; Diş eti iltihaplanmasına sebep olan gingivitisveperiodontitis gibi oral bakterilere, solunum yolu enfeksiyonlarının ortak bir nedeni olan RVS virüsüne karşı etkili olduğunu gösteren çalışmalar mevcuttur.

Sonuç olarak zencefil süper besin terimine layık olabilecek nadir besinlerden biridir. Sonuçlar inanılmaz derecede etkileyici olsa da herhangi bir öneride bulunulmadan önce daha kapsamlı çalışmalarla onaylanması gerekmektedir.

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
WEB TV