DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % 2,80
BITCOIN 66.150,32 0.04
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

Hakemler sorunlarına çözüm bekliyor

 

Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinin futbol hakemlerinin katıldığı 2023 – 2024 Futbol Sezonu açılışı Babaeski Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı.

Üç İlin hakem komitesi başkanları, gözlemcileri, hakemleri ve kısa adı TFFHGD olan Türkiye Futbol Federasyonu Hakem ve Gözlemciler Derneği başkanları katıldı.

Kırklareli TFFHGD şubesinin ev sahipliği yaptığı toplantı gelecek yıllarda diğer illerde aynı şekilde yapılacak. Hakemlerin çeşitli sorunlarının ele alındığı bu ilk  toplantıya katılanlar memnun ayrıldı. Toplantıya Kırklareli Valisi Dr. Yusuf Güler, Merkez Hakem Komitesi 1. Bölge başkanı Ahmet Erdoğan, Tekirdağ İl Hakem Komitesi başkanı Kamil Dertop ve Tekirdağ, Edirne ve Kırklaeli’den hakemler, komite üyeleri katıldı

Faal Futbol Hakem Dernekleri başkanı Abdurrahman Arıcı’nın şu konuşması ise dikkat çekti; “Trakya benim için çok önemli. Benim genel merkez seçimlerinde  kayıtsız şartsız hiçbir beklentisi olmadan destek vermiş üç iliz. İstanbul’da var. Burada bölgesel grup üyesi olması için daha önceki gelişlerimizde hep konuşuyorduk ve uzun süre mücadele verdiğimiz bu bölgesel kurul üyeliği en sonunda arzu ettiğimiz noktaya geldiler. Benim beklentim ve diğer tüm illerin beklentisi eşit  şartlar altında, eşit sayıda, maç verilerek hepsinin eşit hale gelmesi. Çünkü, burada Merkez Hakem Komitesi’den üye de var. İstanbul’dan bölgesel kongre üyemiz de var. Onları tenzih ediyorum. İstanbul’un hegemonyası, bu ilk üç ili zaten gölgede bırakıyordu ve bir yerlere gelmek için çok mücadeleler verilmesine rağmen güdük kalıyordu.

Trakya’nın Bölgesel Kurul üyesinden istirham ediyorum. Üç ilde hakem kardeşlerimize eşit şekilde maç verilirse bu üç ildeki hakemlerimiz daha da başarışı olacaktır. Bu konuya lütfen dikkat edelim.

Hakem ücretlerinin günün şartların uygun hale getirilmesini lütfen dikkate alalım. Benim teklifin hakem ücretleri için maç başına 600 lira idi. Bu konuda Federasyonun belkirlediği ve belirleyeceği rakamı merakla bekliyorum.

Benim yine düşüncem hakem ücretlerinin asgari ücrete göre ayarlanması önem arz ediyor. Asgari ücret yükselince, hakem ücreti de yükselmelidir.

Şu andaki hakem ücretlerini bir yemek masrafı ile karşılaştıralım. Bakınız, ülkemizde 6292 olan hakem sayısı 2700 küsür azalmıştır. Acaba neden? 100 liraya, 200 liraya hakemlik mi olur?

Bizde hakemler azalıyor. Futbol Federasyonu başkanı açıklama yapıyor. Avrupa’da hakem sayısı azalıyor. Avrupa’da hakem sayısı azalırken bizde de mi hakemler azalsın? Hayır. Futbol Federasyonu’nun bu konuya eğilmesini istiyoruz. Hakem sayımız artsın, azalmasın ama hakem ücretlerini lütfen günün şartlarına göre ayarlayalım.

Bazı yolları da var. Bunu Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Komitesi işbirliği içerisinde yapması gerekir. Özellikle Türkiye Futbol Federasyonu Başkanlığı ve yönetimi, Merkez Hakem Komitesi’nin getirdiği teklifleri önerileri dikkate alması gerekiyor.

Bunlar yılların birikimiyle meydana geliyor. Ahmet kardeşimle bir maça çıktık. Toprak sahada, iki yan hakemdik. Ben bayılmışım soğukta. Biz oralardan buralara geldik. Lütfen bu belirttiklerimizi dikkate alsınlar. Ben uyarıyorum.

Diğer bir şey de her şey hakemin üzerindedir. Belli kıstaslar içerisindedir. Avrupa’ya baktığımızda hakemlerde (omuzunu göstererek) reklamlar var. Biz de reklam alalım. Bilhassa Anadolu’daki kardeşlerimize pay edilsin. Buralardan gelir elde edilsin. Futbol takımların da var, hakem kardeşlerimizin formalarında da olması gerekir diye düşünüyorum. Bu konuda çaba sarf etsinler veya araştırma yapsınlar. Ayrıca ilk defa sayınYıldırım Demirören’in Federasyon Başkanlığı döneminde verilen hakem kıyafetleri ama bilhassa amatör kulüplerin kıyafetlerinin verilmesi hususunun sürmesi gerektiği düşüncesindeyim. Zaten Merkez Hakem Komitesi’nin de bunun ısrarcısı, takipçisi olacağına inanıyorum. Ve bu üç vilayetimizin ortak yaptığı bu açılışta 2023 – 2024 Futbol Sezonu’nda müsabakaların başarılı geçmesi dileğiyle tüm hakem ve gözlemci kardeşlerimin başarılı olacağı inancımla bu sezonda daha iyi geçeceği düşüncesiyle, inancıyla, iyi dileklerle hepinize başarılar diliyorum.” açıklamalarında bulundu Habertrak/ Fakir Ozan Beysalan

  Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinin futbol hakemlerinin katıldığı 2023 – 2024 Futbol Sezonu açılışı Babaeski Kapalı Spor Salonu’nda yapıldı. Üç İlin hakem komitesi başkanları, gözlemcileri, hakemleri ve kısa adı TFFHGD olan Türkiye Futbol Federasyonu Hakem ve Gözlemciler Derneği başkanları katıldı. Kırklareli TFFHGD şubesinin ev sahipliği yaptığı toplantı gelecek yıllarda diğer illerde aynı şekilde yapılacak. Hakemlerin […]

18 Ekim 2023 - 16:17