DOLAR 32,8011 % 0.91
EURO 35,3624 % 0.99
GRAM ALTIN 2.466,14 % 1,38
ÇEYREK A. 4.032,13 % 1,38
BITCOIN 66.335,99 1.369
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 32°

Kadın eğitim merkezi hizmete açıldı

 

Çorlu Belediyesi, kadınların kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Menekşe Kadın Eğitim Merkezi’ni, Muhittin Mahallesi Şehit Sedat Uysalcan Parkı içerisinde hizmete sundu.

Çorlu Belediyesi’nin Çorlu Halk Eğitimi Merkezi ve Muhittin Mahallesi Muhtarlığı iş birliği ile hayata geçirdiği merkez, Çorlulu kadınlar için bir dizi hobi ve meslek edindirme kursları düzenleyerek üreten kadınları desteklemeyi hedefliyor.

MESLEK EDİNME FIRSATINA SAHİP OLACAKLAR

 

Menekşe Kadın Eğitim Merkezi, kadınların yeteneklerini geliştirmelerini, yeni beceriler kazanmalarını sağlayacak. Kurslar arasında el sanatları, dikiş-nakış ve daha birçok alanda eğitimler bulunacak. Katılımcılar, Çorlu Halk Eğitimi Merkezi’nin uzman eğitmenlerinden öğrenecekleri bilgi ve becerilerle meslek edinme fırsatına sahip olacaklar.

Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, merkezin açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Açılışını gerçekleştirdiğimiz ve Çorlu’muzun güzide bir kurumu olacağına gönülden inandığımız ‘Menekşe Kadın Eğitim Merkezi’, kadınların eğitimine yönelik önemli bir misyon üstlenmektedir. Kadınların bilgi ve becerilerini geliştirerek kendi potansiyellerini en üst düzeye çıkarmalarına yardımcı olmayı hedefleyen hobi ve eğitim kurumumuzu, Çorlu Halk Eğitimi Merkezi iş birliğiyle hayata geçirmekten memnuniyet duyuyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ün, kadınların toplumsal kalkınmaya katkısının ne kadar önemli olduğunu vurgulayan şu sözlerini sizlere hatırlatmak isterim: ‘Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. Bu yol, Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatımızı onunla birlikte yürütmek; kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur.’

Ne yazık ki 2022 yılında Türkiye’deki iş gücüne katılım oranlarına bakıldığında, erkek ve kadın arasındaki büyük eşitsizliği görmekteyiz. Erkeklerin işgücüne katılım oranı %72 seviyesindeyken kadınların işgücüne katılım oranı sadece %36,3 olarak kaydedilmiştir. Bu istatistik, Türkiye’deki cinsiyet eşitsizliğinin iş gücü piyasasında ne kadar belirgin olduğunu ve kadınların ekonomik hayata katılımının hâlâ yetersiz olduğunu göstermektedir.

Menekşe Kadın Eğitim Merkezi projemizi hayata geçirmemizdeki amaç tam olarak budur. Görmüş olduğunuz sosyal tesis, kadınlarımıza çeşitli alanlarda eğitim imkânı sunacak, hobilerini geliştirmelerini sağlayacak, hem ekonomik hem de toplumsal hayata katılmalarında önemli rol oynayacak.

Menekşe Kadın Eğitim Merkezi’mizin Çorlu’muza hayırlı olmasını diliyor, hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.

Başkan Sarıkurt’un konuşmasının ardından kurdele kesme töreni gerçekleştirildi ve günün anısına hatıra fotoğrafları çekimiyle etkinlik sona erdi. Haber Merkezi

  Çorlu Belediyesi, kadınların kişisel ve mesleki gelişimlerine katkıda bulunmak amacıyla Menekşe Kadın Eğitim Merkezi’ni, Muhittin Mahallesi Şehit Sedat Uysalcan Parkı içerisinde hizmete sundu. Çorlu Belediyesi’nin Çorlu Halk Eğitimi Merkezi ve Muhittin Mahallesi Muhtarlığı iş birliği ile hayata geçirdiği merkez, Çorlulu kadınlar için bir dizi hobi ve meslek edindirme kursları düzenleyerek üreten kadınları desteklemeyi hedefliyor. […]

08 Kasım 2023 - 16:11