DOLAR 32,7878 % 1.53
EURO 35,1602 % 0.53
GRAM ALTIN 2.457,99 % 2,80
ÇEYREK A. 4.018,81 % 2,80
BITCOIN 66.150,32 0.04
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

“Muhtarlara mecliste oy hakkı verilmeli”

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla, Tekirdağ Valilik binası önünde çelenk sunma töreni düzenlendi.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, söz alarak muhtarlar gününü kutladı. Muhtarlara yardımcı personel verilmesi gerektiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ayrıca muhtarların kendi mahalleleri ile ilgili mecliste görüşülen konularda büyükşehir ve ya ilçe belediye meclislerinde oy hakkı olması gerektiğini ifade etti.

“BÜYÜKŞEHİR YASASI HALKA ANLATILMADI”

Törende konuşarak Muhtarlar Günü’nü kutlayan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Muhtarlık müessesi Türkiye’de demokrasinin vazgeçilmez birimlerinden birisidir. Özellikle büyükşehir belediyesi olan yerlerde muhtarlıkların ilk nüfus sayımının yapıldığı yıldan bu yana çokta önemli bir durum arz etmiştir. Şimdi büyükşehir belediyesi olacak yerlerde muhtarların ne gibi zorluklarla, sorunlarla karşılaşacağı çok iyi anlatılması gerekiyor. Bunu yaşayan bir büyükşehir belediye başkanınız olarak söylüyorum. Maalesef Tekirdağ olarak 2013 yılında çıkan büyükşehir kanunu ellerine geçmeden, büyükşehir başkanı seçilmeden en az bir sene içinde vatandaşlara bunu çok iyi anlatman gerekiyor. Özellikle muhtarlarımıza ve muhtar olacak adaylara. Yani yıllardır bir imzasıyla köyün bütün sorunlarını çözen, köye sorun getirtmeyen ve gerçekten güzel çalışan tüm muhtarlarımız, 31 Mart 2014’te büyükşehir belediye başkanının seçilmesinden sonra artık tamamen bu yetkileri elinden gitti. Elinde zaman zaman kiraya verdiği araziler ilçe belediyelerine kaldı. 2014 yılında büyükşehire geçmeden önce en azından buradaki muhtarlarımız ve Tekirdağ halkına büyükşehir olunca neyle karşılaşacağımızı anlatmamız gerekiyordu. Ama öyle olmadı. Vatandaş 31 Mart 2014’te büyükşehir belediye başkanı seçilecek, düğmeye basacak her şey toz pembe olacak havasıyla girdi. Ama tabi yeni büyükşehirin kurulması, kurumsallaşması derken aradan tam 10 sene geçti. Özellikle bu dönemde tüm muhtarlarımızın göstermiş olduğu özveriden, fedakarlıktan dolayı tebrik ediyorum. Gerçekten mükemmel bir çalışma örneği gösterdiniz. ”şeklinde konuştu.

“MUHTARLARIN YARDIMCI PERSONELLERİ OLMALI”

 

Muhtarlara büyükşehir ve ilçe belediye meclislerinde oy hakkı verilmesi gerektiği ifade eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak; “Bundan sonra mutlaka muhtarlarımızın yanına bir yardımcı kadro verilmesi gerekir. Muhtarlarımızın mutlaka devletin, büyükşehirin veya ilçe belediyesinin desteğiyle malzeme, bina gibi sorunlarının çözülmesi gerekiyor. Yeniden bir seçim dönemine giriyorsunuz. İçinizden aday olacak, olmayacak olanlar vardır. Ben inanıyorum ki yeni dönem muhtarlık müessesinin tamamen oturduğu bir dönem olacaktır. Hatta hangi köyün sorunu büyükşehir veya ilçe belediyesinde görüşülecekse o muhtarın oy hakkı olması lazım. Yetkisi olması lazım. Ben muhtarlarımı çok seviyorum. Sorunlarına her zaman çözüm üretmeye çalışıyoruz. Hepinize başarılar diliyorum. Sevgili muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi, emek ve özveriyle sürdürdükleri görevlerinde başarılar diliyorum. ” diyerek sözlerini tamamladı.

Çelenk sunma törenine Süleymanpaşa Belediye Başkanı Hüseyin Uzunlar, Süleymanpaşa Muhtarlar Derneği Başkanı Mahir Sadık ve Süleymanpaşa’nın mahalle muhtarları katıldı. Habertrak/Gülçin Kıyıcı

19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla, Tekirdağ Valilik binası önünde çelenk sunma töreni düzenlendi. Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasının ardından Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, söz alarak muhtarlar gününü kutladı. Muhtarlara yardımcı personel verilmesi gerektiğini söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, ayrıca muhtarların kendi mahalleleri ile ilgili mecliste görüşülen konularda büyükşehir ve ya ilçe belediye meclislerinde […]

20 Ekim 2023 - 14:46