DOLAR 31,2023 % 0.18
EURO 33,8571 % 0.11
GRAM ALTIN 2.038,96 % 0,29
ÇEYREK A. 3.333,70 % 0,29
BITCOIN 1.922.809 7.79
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

NKÜ’den 6 akademisyen en etkili bilim insanları listesinde

Son Güncelleme :

13 Ekim 2023 - 13:54

NKÜ’den 6 akademisyen en etkili bilim insanları listesinde

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden 6 Bilim İnsanı Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesinde

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesinden6 Bilim İnsanı, Stanford Üniversitesi Tarafından Hazırlanan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları Listesi”nde yer aldı.

Stanford Üniversitesi bilim insanı Prof. John P. A. LOANNIDIS’in hazırlığını gerçekleştirdiğiilk yüzde 2’lik dilimde bulunan “Dünyanın En Etkili Bilim İnsanları” listesiElsevier veri tabanında “kariyer boyu” ve “son yıllık” olmak üzere iki ayrı formatta açıklandı. Bilim insanları, standart Science-Metrix sınıflamasına göre 22 bilim alanı ve 174 alt alanda sınıflandırılmıştır. Listelerin oluşturulmasında “nitelikli yayın sayısı”, “yayınlara yapılan atıflar”, “h-indeksi”, “hm-indeksi” gibi göstergeler dikkate alınmıştır. Bilim insanları için alana ve alt alana özgü yüzdelik dilimler de oluşturulmuştur. Bu çalışmada Elsevier tarafından ICSR Lab (https://www.elsevier.com/icsr/icsrlab) aracılığıyla sağlanan Scopus verileri kullanıldı.

Temel olarak atıf bilgilerinin ölçüt alındığı bu sıralamalarda dünya genelinde toplam 204 bin 643 bilim insanı “kariyer boyu” listede; 210 bin 198 bilim insanı ise “son yıllık” listesinde yer almayı başardı. Türkiye özelinde ise 1040 araştırmacı bilim insanı “kariyer boyu” listesine 1395 araştırmacı bilim insanı “son yıllık” listeyegirmeye hak kazandı.

Rektörümüz Prof. Dr. Mümin Şahin üst üste 4. kez “kariyer boyu etki” kategorisinde yer alarak önemli bir başarıya imza atarken; bu kategoride, Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ateş ve Çorlu Mühendislik Fakültesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süreyya Meriç Pagano yer alarak Üniversitenin Bilimsel ilerlemesine önemli katkı sağlamışlar.

“Yıllık etki” kategorisinde ise Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Ateş, Nabiltem’den Doç. Dr. Elif Burcu Aydın, Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdinç Bal, Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nesimi Uludağ yer alarak üniversitenin Bilimsel ilerlemesine önemli katkı sağladılar.Haber Merkezi

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.