DOLAR 31,1478 % 0.14
EURO 33,8440 % 0.09
GRAM ALTIN 2.039,42 % 0,36
ÇEYREK A. 3.334,44 % 0,36
BITCOIN 1.785.031 11.009
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava 11°

PERŞEMBE PAZARI’NDA LEVA DÖNEMİ

Son Güncelleme :

07 Ocak 2024 - 13:22

PERŞEMBE PAZARI’NDA LEVA DÖNEMİ

Yüksek enflasyon ve ekonomik kriz nedeniyle yurttaşlar alışveriş yapmak için pazara dahi çıkamazken, Tekirdağ’da pazar tezgahları Bulgar turistlere hitap etmeye başladı. Tekirdağ’ın merkez Süleymanpaşa ilçesinde kurulan Perşembe Pazarı’ndaki tezgahlarda, Bulgaristan’ın para birimi olan Leva etiketleri asmaya başlayan esnaflar, yerli müşterilerin azalması üzerine çareyi Bulgar turistlere hitap etmekte buldu.

Yaşanan ekonomik krizin en çok etkilediği kesimlerden olan esnaflar, ayakta kalabilmek için yeni yöntemlere başvuruyor. Bulgar turistlerin yoğun olarak geldiği Tekirdağ’da, sahildeki balıkçıların ve çarşıdaki bazı esnafların ardından pazar tezgahlarında da Leva ve Euro etiketleri görülmeye başlandı.

FİYAT ETİKETLERİNDE TL, LEVA VE EURO KULLANILIYOR

Süleymanpaşa ilçesi Köprübaşı mevkiinde kurulan Perşembe Pazarı’ndaki giyim tezgahlarında Türk Lirası’nın yanı sıra Leva ve Euro cinsinden fiyat etiketleri kullanılmaya başlandı. Ayakta kalabilmek için son çarelerinin turistlere hitap etmek olduğunu belirten esnaflar, “Türkiye’de yaşanan yüksek enflasyon nedeniyle yerli müşteriler artık pazara bile çıkamaz duruma geldi. Biz de ayakta kalabilmek için turistlere hitap etmeye başladık. Bulgaristan’dan Tekirdağ’a çok turist geliyor. Alışverişi de artık bizim vatandaşlarımız değil, turistler yapmaya başladı. Bu turist yoğunluğu nedeniyle Leva etiketleri kullanmaya başladık” diye konuştular.

“200 LİRA PAHALI, AMA 15 LEVA UCUZ”

Tezgahtaki bir eşofmanın 200 lira olmasının yerli müşterilere pahalı geldiğini belirten esnaflar, “Bizim vatandaşımız 200 liraya bir eşofman almakta zorlanıyor, ancak Bulgar turistler için 15 Leva çok uygun bir fiyat oluyor. Bir zamanlar ülkelerinde yaşanan ekonomik kriz nedeniyle çalışmak için Türkiye’ye gelen Bulgarlar, Avrupa Birliği’ne girdikten sonra ekonomilerini hızla düzelttiler. Şimdi aynı Bulgarlar, ucuz alışveriş için Türkiye’ye geliyorlar. Bu da ülkemizin ekonomik olarak ne duruma geldiğini gözler önüne seriyor” ifadelerini kaydettiler.

BULGARCA TABELALAR HIZLA ARTIYOR

Bu arada Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde pek çok işyerinde Türkçenin yanı sıra Bulgarca tabelalar dikkat çekiyor. Süleymanpaşa sahilinde bulunan balıkçılar başta olmak üzere çarşıdaki bazı dükkanlar, eczaneler, aktarlar ve lokantalarda da Bulgarca tabelalar kullanılıyor. Habertrak / Zekiye Türkkkan

YORUM ALANI

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.