DOLAR
EURO
GRAM ALTIN
ÇEYREK A.
BITCOIN
ÜYE PANELİ
SON DAKİKA
hava

YOKSULLUK SINIRINDA REKOR

AÇLIK SINIRI 12 BİN 612 TL

 

CHP’DEN DİKKAT ÇEKEN EYLEM

CHP Süleymanpaşa ilçe Başkanlığı, 17 Ekim Yoksullukla Mücadele Günü dolayısıyla Salı pazarı girişinde basın açıklaması düzenleyerek yoksulluğa dikkat çektiler.

Vatandaşların ekonomik sorunlarla boğuştuğuna dikkat çeken CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin; “Araştırmalara göre geçen ay açlık sınırı 12 bin 612 liraya, yoksulluk sınırı 43 bin 623 liraya yükseldi. Açlık sınırı, dört kişilik ailenin bir aylık sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için harcaması gereken miktarı, yoksulluk sınırı ise gıda dâhil tüm masraflarını ifade ediyor. “diye konuştu.

GELİR DAĞILIMINDA EŞİTSİZLİK ARTIYOR

17 Ekim’in Yoksullukla Mücadele gününün tarihçesine değinen CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin; “Birleşmiş Milletler 1992 yılında yoksulluğu yok etmek için tüm dünyada 17 Ekim’i yoksullukla mücadele günü ilan etti. Amaç yoksulluk meselesine dikkat çekmek ve bir o kadar da yoksullukla mücadele için politikaların neler olabileceğini ülkelerin masaya yatırmasına vesile olmaktı. Yoksullukla mücadele sadece insanların gelirlerini belli bir düzeyin üzerine çıkarmak değil onların birçok kamu hizmetine ve sosyal hizmetlere de erişim imkânlarının geliştirilmesi demektir. Bugün ülkemiz ciddi bir yoksulluk ve gelir dağılımı eşitsizliği problemiyle karşı karşıyadır. Ülkemizde elde edilen toplam gelirin büyük bir kısmı nüfusun çok küçük bir bölümü tarafından paylaşılmakta, her türlü sosyal imkânlardan da yine bu şanslı azınlık yararlanabilmektedir. Nüfusun yüzde onuna bile hizmet vermeye yetmeyecek alışveriş merkezlerinin, turizm işletmelerinin dolu olmasını örnek göstererek ülkenin refah içinde olduğunu savunmak, çeşitli uydurma tehditlerle milletin milli duygularını kullanarak vatandaşının feryadını dizginlemeye çalışmak yoksulluk problemi çözmemiştir, çözemeyecektir.” İfadelerini kullandı.

“YOKSULLUK SINIRI 43 BİN 623 LİRAYA YÜKSELDİ”

Açlık sınırının 12 bin 612 TL’ye yükseldiğini dile getiren CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin;

Araştırmalara göre geçen ay açlık sınırı 12 bin 612 liraya, yoksulluk sınırı 43 bin 623 liraya yükseldi. Açlık sınırı, dört kişilik ailenin bir aylık sağlıklı ve dengeli beslenebilmesi için harcaması gereken miktarı, yoksulluk sınırı ise gıda dâhil tüm masraflarını ifade ediyor. Raporda sağlıklı ve dengeli beslenmek için tüketilmesi gereken gıdaların aylık karşılığı, yetişkin erkeklerde 3 bin 451, yetişkin kadınlarda 3 bin 297, 15-18 yaş grubundaki gençlerde 3 bin 549, 4-6 yaş grubu çocuklarda 2 bin 314 lira olarak hesaplanmış. Üzülerek görüyoruz ki; Okula aç gitmek zorunda kalan öğrenciler büyük yara oluşturuyor. Bazı bölgelerde beslenme çantaları hiç yokken, bazı bölgelerde çantalarda daha az besin yer alıyor. Yeteri kadar beslenememekten dolayı bodurluk, çocuklar için en büyük tehlike olmaya başladı. Okul Çağı Çocuklarında Büyümenin İzlenmesi Araştırma raporu bize çarpıcı bilgiler sunuyor. Kronik açlık nedeniyle Doğu Anadolu’daki çocukların yüzde 3,5’i, Güneydoğu Anadolu’da yaşayan çocukların 5,4’ü bodur kaldı.” şeklinde konuştu.

“YOKSULLUK SAĞLIK SORUNLARINI BERABERİNDE GETİRİYOR”

Yoksulluğun getirdiği sağlık sorunlarına dikkat çeken CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin; “Aynı bölgelerde yaşayan erkek çocukların açlığa bağlı olarak bodurluk oranı yüzde 6, kız çocukların ise yüzde 5,5 olarak gerçekleşti. Çocuklarımız yeterli besin alamadığı için kansızlık sorunu ile karşı karşıya. İlkokula devam edenlerde yüzde 87, ortaokul öğrencilerinde yüzde 72, lise öğrencilerinde ise yüzde 64 oranında kansızlık problemi var. Ortaya çıkan araştırmaya göre kız öğrencilerin yüzde 85’i, erkek öğrencilerin de yüzde 68’i kansızlıkla mücadele ediyor. Ülke genelinde yüzde 39 oranla öğrenciler okuduklarını anlamıyor. Bunun üstüne söylenecek söz olabilir ki?  Mevcut iktidar en güvenilir kurumlardan birisi olması gereken devlet istatistik enstitüsü enflasyon verileri dahi manipüle ederek ülkemizdeki yoksulluk problemini yok saymaya devam ediyor. Esnaf, sanatkar, küçük işletme sahipleri, emekli, sabit gelirli ve memurlar gibi emekleri ile yaşamlarını idame ettirmeye çalışan vatandaşımız bugün değil bir ev, bir araba sahibi olmak, çocuklarını dahi okula gönderirken, kasaptan, manavdan alışveriş ederken bile kara kara düşünmek mecburiyetinde kalıyor. Ülkemiz zengin kaynakları, sanayisi ve üretken insan gücüyle yoksulluk probleminin üstesinden gelebilecek güçlü bir ülkedir. Yoksulluk problemi ancak Sosyal Demokrat, eşitlikçi politikalarla çözülebilir. Cumhuriyet Halk Partisi yoksulluğun karşısında ürettiği Sosyal politikaları halkımızla paylaşmaya devam etmektedir.” İfadelerini kullandı. Habertrak/Serhat Yeşilipek

 

 

AÇLIK SINIRI 12 BİN 612 TL   CHP’DEN DİKKAT ÇEKEN EYLEM CHP Süleymanpaşa ilçe Başkanlığı, 17 Ekim Yoksullukla Mücadele Günü dolayısıyla Salı pazarı girişinde basın açıklaması düzenleyerek yoksulluğa dikkat çektiler. Vatandaşların ekonomik sorunlarla boğuştuğuna dikkat çeken CHP Süleymanpaşa İlçe Başkanı Ali Engin; “Araştırmalara göre geçen ay açlık sınırı 12 bin 612 liraya, yoksulluk sınırı 43 […]

18 Ekim 2023 - 15:09